?йге барілген тапсырманы с?раймын. О?ушылар?а ?ткен тапсырма бойынша бірнеше с?ра?тар ?оямын.
С) жа?а саба?ты т?сіндіру
Дулат Бабатай?лы 1802 жылы ?азіргі Шы?ыс ?аза?стан облысы, Аяк?з ауданы, Санды?тас ??ірінде туылып, 1871 жылы д?ние сал?ан.
Жырау ал?ыр, зерек болып ?седі. Жасында ауыл молдасынан о?ып, арабша хат таниды. Дулат Бабатай?лыны? тікелей ?зіні? ?мірбаянын немесе ?міріні? белілі бір кезе?ін сипатайтын туындылар аз. ?йтсе де жыруды? мінезі, ой ?рісі мен а?ынды? м?раты жайында шы?армаларына с?йеніп, сенімдіт?жырымдар жасау?а болады.
Б?л а?ынны? автоппортреті. М?нда?ы «к?зге т?сер си?ы жо?», ел та?дырын ойлап, сирек к?ліп, аз ?йы?тайтын, ата?ы алыстарды шарла?ан кеме?гер, а?ылы дария, с?зі алтыннан ауыр Бай?ыз ?арт – а?ыны? ?зі.
Дулатты? ?ле? – тол?ауларыны? мазм?ны мен та?ырыпты? ау?ымы ?те ке? ж?не алуан т?рлі. Бір ?ле? немесе тол?ауда айтылатын ойлар мен идеялар к?п жа?дайда бас?а ?ле? тол?ауларда?ы ой-сезімдермен ?ндесіп жатады.
Просмотр содержимого документа
«Дулат Бабатай?лы ?мірі мен шы?армашылы?ы»
Сабақтың тақырыбы: Дулат Бабатайұлы
Сабақтың мақсаты:
А) Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік бере отырып, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру
Ә) тәрбиелік мәні бар мысалдар келтіре отырып оқушыларды елін, жерін, Отанын сүюге тәрбиелеу;
Б) оқушылардың білімін бақылау арқылы мәнерлеп оқуға дағдыландыру
Сабақтың түрі: жаңа сабақты игеру
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, шығармашылық іздену
Сабақ көрнекілігі: кітаптар мен тірек сызбалар
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақтың барысы:
А) ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгелдеу, оқу құралдарын тексеру. Сыныптың тазалығына көңіл бөлу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
Б) үй тапсырмасын пысықтау:
Үйге барілген тапсырманы сұраймын. Оқушыларға өткен тапсырма бойынша бірнеше сұрақтар қоямын.
С) жаңа сабақты түсіндіру
Дулат Бабатайұлы 1802 жылы қазіргі Шығыс Қазақстан облысы, Аякөз ауданы, Сандықтас өңірінде туылып, 1871 жылы дүние салған.
Жырау алғыр, зерек болып өседі. Жасында ауыл молдасынан оқып, арабша хат таниды. Дулат Бабатайұлының тікелей өзінің өмірбаянын немесе өмірінің белілі бір кезеңін сипатайтын туындылар аз. Әйтсе де жырудың мінезі, ой өрісі мен ақындық мұраты жайында шығармаларына сүйеніп, сенімдітұжырымдар жасауға болады.
Бұл ақынның автоппортреті. Мұндағы «көзге түсер сиқы жоқ», ел тағдырын ойлап, сирек күліп, аз ұйықтайтын, атағы алыстарды шарлаған кемеңгер, ақылы дария, сөзі алтыннан ауыр Байғыз қарт – ақының өзі.
Дулаттың өлең – толғауларының мазмұны мен тақырыптың ауқымы өте кең және алуан түрлі. Бір өлең немесе толғауда айтылатын ойлар мен идеялар көп жағдайда басқа өлең толғаулардағы ой-сезімдермен үндесіп жатады.
Кітаппен жұмыс: Дулат Бабатайұлының шығармаларын мәнерлеп, нақышына келтіріп оқиды.
Білімді бекіту :
Өтілген тақырып бойыныша сұрақтар қоямын:
Дулат Бабатайұлы өмір сүрген уақыттағы қазақ елінің жакүйі, тарихи жағдайы қандай болатын?
Дулат Бабатайұлы шыққан ортасы, тегі туралы қандай ой-пікір білдіресіңдер?
Дулат Бабатайұлы нені айтып күйінді?
Ақынның өз ортасына деген көзқарасы қандай болды?
Үйге тапсырма: Дулат Бабатайұлының өмірі мен шығармаларын оқып келу