Просмотр содержимого документа
««Дійові особи п’єси І.П. Котляревського «Наталка Полтавка»»
8 клас
Українська література
Учитель: Крохмаль Олена Миколаївна, Донецька спеціалізована школа №18
Тема:
«Дійові особи п’єси І.П. Котляревського «Наталка Полтавка»
Мета:
охарактеризувати образи твору, порівняти характери героїв, виховувати кращі моральні якості, уміння відстояти людську гідність, усвідомити право вибору власного щастя.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань
Мораль чиста – краще всякого намиста
(народне прислів’я)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Метод «Мікрофон»
Учні ставлять запитання «Котляревському»:
Розкажіть, Іване Петровичу, про Вашу діяльність на посаді директора Полтавського театру.
Що Ви можете розповісти про свою п’єсу «Наталка Полтавка»?
Чи знаєте Ви, хто присвятив Вам вірш «На вічну пам'ять Котляревському» і як Вас названо в цій поезії?
А скільки років п’єса «Наталка Полтавка» чарує нас, глядачів, читачів своїми неповторними образами, піснями, сюжетом?
А хто ж такий І.П. Котляревський
(до «Котляревського»)
Учні класу мали завдання дещо дізнатися самостійно
а) група мистецтвознавців – на зв’язку із Донецьким театром опери та балету. Хто з акторів виконував ролі в п’єсі? Чи справді Анатолій Солов’яненко виконував арію Петра під час зйомок кінофільму за п’єсою?
б) група літературознавців – що покладено в основу сюжету, що таке п’єса, сюжет;
Ось зараз ми з вами і перевіримо засвоєння сюжету.
Робота в групах
Пропоную із ланцюжка подій скласти сюжет в правильному порядку:
учні складають, всі разом перевіряємо
Кого названо в сюжеті (назвати персонажів). Звідси випливає тема нашого уроку.
ІІІ.Дійові особи п’єси І.П. Котляревського «Наталка Полтавка»
А які бувають дійові особи?
Тепер давайте про них поговоримо
Виконання пісні «Ой я дівчина Наталка», про кого це, здогадались?
Що ми можемо сказати про нашу героїню?
вона сама про себе;
що кажуть про неї інші персонажі.
Творче завдання: скласти сенкан до образу Наталки
давайте визначимо її риси характеру.
Висновок про цю дійову особу.
Яка мораль? (звертаємося до епіграфа)
Образ Петра (хто він, що знаємо про нього)
Робота в парах
Які асоціації викликає в нас ця дійова особа. Скласти асоціативний ряд.
Працьовитий
Економний
Терпеливий
Роботящий
дОбрий (сирОта)
Висновок про образ Петра
Давайте поговоримо про матір Наталки
Висновок про цей персонаж
Кого ще ми не назвали? Звертаємося до кольорових ілюстрацій із зображенням дійових осіб. Це Микола.
Що нам відомо про нього?
які асоціації пов’язані з цим образом:
Мудрий
щИрий
Козакує
Освічений
воЛьовий
лицАр
Які дійові особи у нас залишаються?
(Возний, Виборний)
Що нам відомо про них зі змісту п’єси?
Розігрування сценки з діалогом цих персонажів.
Висновок про них.
ІV. Підсумок
На закріплення самоперевірка. Я зачитую цитати з твору, а ви пишете відповідь 1 словом.
Від 1 до 10 – тестові завдання. Помінялись зошитами і олівцем перевірили. 2 правильні відповіді – 1 бал.
1) «Ти був бідним, любив мене — і за те потерпів і мусив мене оставити; я тебе любила і тепер люблю». (Петро)
2) Хто про себе говорить: «Противні мні статут і розділи, / Позви і копи страх надоїли, / Несносен мні синкліт весь бумажний, / Противен тож і чин мой преважний?» (Возний Тетерваковський)
3) «Не багата я і проста, но чесного роду, / Не стижуся прясти, шити і носити воду?» (Наталка)
4) Хто з героїв характеризує виборного: «Чоловік і добрий був би, так біда — хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається, де не посій, там і уродиться...»? (Микола)
5) «...Живуть хоть не так, як люди, а хоть побіля людей, копійка водиться і про чорний день іміється». (Возний Тетерваковський)
6) Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою». (Виборний Макогоненко)
7) Він, понадіявшись на своє багатство, зачав знакомитись не з рівнею; зачав, бач, заводити бенкет з повитчиками, з канцеляристами, купцями і цехмістрами — пив, гуляв і шахровав гроші, покинув свій промисел і мало-помалу розточив своє добро...». (Терпило)
8) Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство — єсть то божа воля,/ З милим їх ділити — єсть щаслива доля?» (Наталка)
9) До кого звернулась Наталка з промовою: «Я покорюсь вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж, перенесу своє горе... не буду ніколи плакати»? (до Терпилихи)
10) Кого мав на увазі виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петро)
Коментар даного завдання
Метод «Займи позицію».
Життя – неоціненний скарб. Дається людині лише раз. За своє щастя треба боротися, вірити, бути сильними духом, мати чисту совість, сумління.
Діти, чи ви погоджуєтесь з цими словами?
Творче завдання.
Учениця прочитала складений вірш.
Після знайомства зі змістом п’єси «Наталка Полтавка» в мене виникло бажання скласти вірш. А допомагала мені мама.
Ось прочитали ми «Полтавку»
Про славну дівчину Наталку,
Що гарно шила, вишивала,
Стареньку матір доглядала.
Сама була моторна, неспесива,
Та головне – своє кохання рішуче боронила.
Мої однолітки, дівчата,
Беріть ви приклад із Наталки –
Любити рідних і коханих,
Дівочу честь не сплямувати,
Цінувати старших, старість поважати,
І вміти за себе постояти.
А коли вже щось незрозуміло –
Загляньте в книгу – мудрості мірило!
V. Рефлексія (незакінчене речення)
- Сьогодні на уроці я зрозумів (зрозуміла)…
- Мені було цікаво дізнатись, що …
- Я навчився (навчилася)…
VІ. Домашне завдання
Вивчити 1 пісню з п’єси, виписати по 2 цитати до образів (завдання за рядами)