Просмотр содержимого документа
«Дастаныны? идеялы?-к?ркемдік ерекшелігі »
Күні: 23.01.2015ж.
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 10 «А»
Реті: 36
Сабақтың тақырыбы: Дастанының идеялық-көркемдік ерекшелігі
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға “Ескендір” дастанының тақырыбы
мен идеясына талдату,өздігінен іздену қабілеттері мен
сөйлеу мәдениетін, өз ойын еркін жеткізіп, түйін жасай
білу дағдыларын, шығармашылық қабілетін дамыту;
поэманың тереңіне бойлату арқылы адамгершілікке,
рухани имандылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың табыстылық критерийлері:
- Дастанның көркемдік ерекшелігіне, кейіпкерлердің мінез-құлқына талдау жасайды;
- Ауызша, жазбаша тапсырмаларды орындайды, өз пікірін дәлелдейді;
- Ортақ шешімдер қабылдайды;
Сабақтан күтілетін нәтижелер: -
Көркем шығармаға талдау жасау іскерлігі дамиды;
- Топпен, жұппен жұмыс істеуге, бірлесе шешім қабылдауға, түйінді идеяларды анықтай білуге үйренеді;
- Жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді;
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта, А. Құнанбаевтың өлеңдер жинағы, суреттер, флипчарт қағаздары, смайликтер, маркерлер, стикерлер
Сабақтың типі: жаңа білімді игерту
Сабақтың түрі: аралас
№
Сабақтың кезеңдері
Сабақтың
әдіс-тәсілдері
Оқушылардың әрекеті
Бағалау
І
Ұйымдастыру
Кластер құрастыру
1.Үш топқа бөлінеді.
2.Алтын ережені есте ұстау туралы ой бөліседі.
ІІ
Үй тапсырмасын сұрау
Қызғушылығын ояту
«Домино» ойыны
1.Топ мүшелері бірлесіп, берілген сұрақтардың жауаптарын дұрыс орналастыру арқылы доминоны құрастырады.
2.Әрқайсысы сұрақтарды дұрыс жауаптарымен бірге кезектесе оқиды.
Топтар өзара бірін-бірі бағалайды.
ІІІ
Жаңа сабақты игерту
Мағынаны тану
Мағынаны ажырату
Ашық сұрақтар
ой шақыру
«Талдау-табыс кілті» стратегиясы
«Сатылай кешенді талдау» стратегиясы
«Концептуалдық» кесте
1.Абайдың «Ескендір»
дастанын жазуға не себеп болды деп ойлайсыздар?
-«Осы жұрт Ескендірді біле ме екен?» деп ақын айтпақшы, дастанның кейіпкерлері туралы тарихтан не білесіздер?
-Дастанның тақырыбы қандай? сияқты сұрақтарға өздерінің ізденгені бойынша жауап береді.
2.Үш топ дастанды бөлімдер бойынша мәнерлеп оқиды.
3. 1-топ Дастанға СКТ жасайды.
2-топ Шығарманың композициялық құрылысына талдау жасайды.
3-топ Шығарма кейіпкерлеріне талдау жасайды.
Топтар бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды.
Сергіту сәті
Алқа тізбегі
Абай өлеңдерін ұсынады.
ІV
Сабақты бекіту
Ой толғаныс
«Ойлан, жұптас, талқыла» стратегиясы
«Эссе жазу», «Автор орындығы» стратегиялары
1.Шығарманың негізгі түйіні, тәрбиелік мәні неде деп ойлайсыңдар? деген сұрақ бойынша жеке ойланып, жұптасып талқылайды.
2.«Рухани биіктік - ең жоғары биіктік» тақырыбына эссе жазады, әр топтан бір оқушыдан «Автор орындығына» отырып оқиды.
Бағдаршам
Қол шапалақтау қошемет көрсету арқылы
V
Сабақты қорытындылау
Бүгінгі сабақтан не алғандары туралы кері байланыс алу.
Бүгінгі сабақтан не алғандары туралы кері байланыс парақшаларына жазады.
Өзін-өзі бағалау
VІ
Үйге тапсырма
«Шығарма кестесі»
1. Оқушылар дастан бойынша «Шығарма кестесін» толтырады.
2. Абайдың басқа поэмаларын оқып келеді.
Күні: 10.04.2015ж.
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 10 «А»
Реті: 56
Сабақтың тақырыбы: Әнші-сазгер, ақындар шығармашылығы.
Үкілі Ыбырай
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың әнші-сазгер ақындар туралы жалпы түсініктерін кеңейту, Ыбырай өлеңдерінің идеясына талдату, өздігінен іздену қабілеттері мен сөйлеу мәдениетін, өз ойын еркін жеткізіп, түйін жасай білу дағдыларын, шығармашылық қабілетін дамыту; ақын өлеңдері арқылы өнерді сүюге, әсемдікке тәрбиелеу;
Сабақтың табыстылық критерийлері:
- Әнші-сазгер, ақындар шығармашылығына шолу жасайды және өлеңдерінің құрылысына талдайды;
- Ауызша, жазбаша тапсырмаларды орындайды, өз пікірін дәлелдейді;
- Ортақ шешімдер қабылдайды;
Сабақтан күтілетін нәтижелер: -
Мәнерлеп оқу, өлең құрылысына талдау жасау іскерлігі дамиды;
- Топпен, жұппен жұмыс істеуге, бірлесе шешім қабылдауға, түйінді идеяларды анықтай білуге үйренеді;
- Жоғары деңгейлі сұрақтар құрастырады, сұрақтарға жауап береді;
Тақырыбы: Оқу үдерісінде сын тұрғысынан ойлау әдісін қолдану тиімділігі
Коучинг-сессия жоспары
«Жақсы дерлік те, жаман дерлік те бір әдіс жоқ. Олақтылық белгісі бір ғана әдісті болу, шеберліктің белгісі түрлі әдісті білу: керек орында жоқ әдісті табу да қолынан келу. Мұғалім әдісті көп білуге тырысуы керек, оларды өзіне сүйеніш, қолқабыс нәрсе есебінде қолдануы керек»
25.03.2015
Апта: сейсенбі
Сабақтың тақырыбы:
Оқу үдерісінде сын тұрғысынан ойлау әдісін қолдану тиімділігі
Сілтеме:
Мұғалімге арналған нұсқаулық. 41-49 беттер
Интернет желісі
Оқу нәтижесі:
Сын тұрғысынан ойлауды оқу үдерісінде қолдана білулеріне ықпал ету,бақылау мен тыңдау арқылы дәлелдер жинастыру және шешім қабылдау, талапқа сай өлшемдерді қолдану дағдыларын дамыту,топтық жұмыс орындату арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Түйінді идеялар:
Сын тұрғысынан ойлай отырып, логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту
Түрлі –түсті стикерлерге әр түрлі сөздер жазылады және мұғалімдерге таратылып беріледі. Мысалы: қалам, кітап, айна,муза т.с.с..
Мұғалім өзінің оң жағындағы әріптесіне стикердегі сөзді қатыстырып, тілек айтады .
2 мин
Топқа бөлу.
Стикерде жазылған «мектеп» және «өнер» тақырыбындағы сөздер бойынша топқа бөлу.
«Мектеп» тақырыбына қатысты сөздер бірінші топ, ал «өнер» тақырыбына қатысты сөздер екінші топ болады.
5 мин
БІЛУ
Сен білесің бе?»
Бұл кім деп ойлайсыздар?
Қай саланың маманы?
Сүйікті ісі (хоббиі) не деп ойлайсыздар?
Жасырылған суретті табуда, ой-пікір айтуда белсенділік көрсету. Коуч ұсынған «көпіршелерді» тиімді пайдалану арқылы ойды шоғырландыру және жинақтау
10 мин
Түсіну
«Ол кім?» деген сұрақ қойылады.
Екі топқа ментальді карта ұсыну
Ерболат Тоғызақов кім деген сұраққа жауап іздеу. («Шал» киносы басты кейіпкері)
Екі топ ментальді карта құру
10 мин
Қолдану , Талдау
«Иван және тюлень терісі » атты әңгімені бөлікке бөліп оқып беремін.
Әңгіменің үзілген жерінен ары қарай жалғастырады, өз болжамдарын айтады, әңгімемен салыстырады.
5 мин
Жинақтау
«Топтық поэма»
Жеке жұмыс орындалады. Ақ парақтың жоғары бөлігіне қатысушы өз аты-жөнін жазады. Әр қатысушы өлеңнің бір тармағын жазып, келесі адамға береді. Ол адам өз қатарын жазып келесіге береді. Осылайша жалғасып, соңынан бір шумақ өлең жазылады. Ең соңында қатысушылар өз өлеңінің қай жағдайға түскенін көреді.
3 мин
Бағалау
Ортақ критерий ұсыну.
Екі топ бірін-бірі бағалайды,өз ой-пікірімен бөліседі.
5 мин
Теориялық білім (қорытындылау)
А) сын тұрғысынан ойлау
Б) сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясынан айырмашылығы
С) диалог түрлері, әңгіме
Сын тұрғысынан ойлау мәнмәтініне қатысты өз сұрақтарын қояды, өз ой-пікірлерін айтады.