Сабақтың тақырыбы:Дала жануарлары. Септіктер
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:өтілгенматериалменбайланыстыраойлау,сөйлеу естесақтауқабілетінарттыру;оқушыларғадеңгейліктапсырмаберуарқылыбілімдерінбағалау;тілгедегенқызығушылықтарынарттыру;
2) Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау мен ойлау қабілеттерін, ауызекі сөйлеу тілін дамыту, топтық жұмыстарды орындау арқылы іскерлікке машықтандыру, оқушының сөздік қорын молайтып, тіл байлығын дамыту.
Тәрбиелік:қоршағанортаны,ондамекендейтінжабайыжануарлардықорғауғатәрбиелеу.
Cабақтың mүpi: аралас сабақ
Cабақтың muni:білімдітексеру, қайталау.
Сабақтың әдістері:сұрақ-жауап,ой шақыру,әңгімелеу, ойын.
жұмбақ шешу.
Көрнекілік:тақырыпқабайланыстысуреттер,тапсырмалар, АКТ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу,
ә) Сабақтың ұранын айттыру:
Кел, балалар, оқылық!
Оқығанды көңілге,
Ықыласпен тоқылық!!!
Ы. Алтынсарин
- Бүгін сыныпта кім кезекші?
- Қазір қай сабақ?
- Қазақ тілі сабағы нешінші сабақ?
- Бүгін аптаның қай күні?
- Қазір қай жыл мезгілі
Психологиялық күй
Ал, балалар қане бүгінгі көңіл күйлеріңді алдарында жатқан смайликтер арқылы көрсетіп жіберіндер.
Топқа бөлу
Парталарда жануарлардың суреттері жатады, оқушылар мұғалімнің үстелінде жатқан суреттерді таңдап, сол сурет орналасқан партаға отырады. Сөйтіп 2 топ құрамыз.
1-топ – Алғырлар
2-топ - Тапқырлар
Әр топқа бағалау парағын таратамын. Онда жалпы бағалау жүйесі көрсетілген.
ІІІ - Сабақтың мақсатын, барысын айту.
- Бүгін қазақ тілі сабағы күндегіден өзгеше, әрі ерекше өтпекші. Себебі, бүгін біз модуль бойынша меңгерген білімдерімізді дәлелдей білуіміз керек. Сонымен қатар сабағымызда қонағымыз бар.
- Балалар, мынау кім деп ойлайсыңдар!
- Дұрыс айтасыңлдар, бұл қошақан. Ол орманда адасып қалыпты біздің оған көмегіміз керек. Ол үшін дала жануарларынан құтқаруымыз керек. Дала жануарларының бізге дайындаған тапсырмалары бар екен, егер сол тапсырмаларды орындап берсек, Қошақанды үйіне жібереді. Сондықтан бар күшімізбен білімімізді салып көмектесейік.
- Олай болса табиғат аясына арналған саяхатымызды бастайық!
Арыстанның тапсырмасы:
«Теңге алу» ойынын ойнату. Қазақ ұлттық ертеден келе жатқан ойындардың бірі. Бұл ойын ат спортына жатады. Теңге алу ойыны тегіс жерде өткізіледі. Жерден шауып бара жатып, ақ киіздің үстінде жатқан тиынды немесе ақ шүберекке түйілген затты еңкейе беріп, іліп кетулері керек. Ақшаны ат үстінен алған адам иеленеді.
Ендеше мұқият мына тиындарға қараймыз. Балалар неше теңгеліктерді көріп тұрсыңдар? Яғни әр теңгеге берілген сұрақтарға дұрыс жауап берулерің керек.
5 теңге: Ең ауыр салмақты жануар қайсы?
5 теңге: Ең биік жануар?
10 теңге: Ең жүйрік қандай аң?
10 теңге: Ең үлкен қандай құс?
20 теңге: Ең ірі қандай қоңыз?
20 теңге: Ең ірі қандай көбелек?
-Жарайсыңдар, балалар арыстанның тапсырмасынан сүрінбей өттіңдер.Ал, енді
Аюдың тапсырмасы:
Алғырлар тобына - Мәтін ішіндегі Қазақстанда кездесетін жануарларды туралы мына суреттерді қолдана отырып коллаж жасап әңгімелеу.
Әлемде көптеген жануарлар бар. Қазақстанда аю, түйе мекендейді. Аюдың салмағы 1 тонна, ұзындығы 3 метрге дейін болады. Олар бал, балық жейді. Ол –күшті аң. Ол – 40-50 жыл өмір сүреді.
Тапқырлар тобына – Мына аңдардың ішінен Қазақстанда тіршілік етпейтін аңдар туралы кластер жасап, қорғау.
Жолбарыс, піл, керік жануарлары Қазақстан хайуанаттар бағында бар. Жолбарыс жыртқыш аң. Ол 9-10 метрге секіреді. Ол аюды да өлтіре алады. Піл – ең ауыр салмақты жануар. Оның салмағы 9-тоннадай. Піл 100-200 литр су ішеді. Ол Африкада өмір сүреді. Керік – ең биік жануар. Салмағы 700 килограмм. Ол шөп жейді. 25 жыл өмір сүре алады.
-Жарайсыңдар, аюдың да тапсырмасынан сүрінбей өттіңдер. Ал, енді аюлармен бірге көңіл көтеріп алайық!!!
Сергіту сәті: Аюлардың орындауында «Қара жорға» биі.
Қасқырдың тапсырмасы:Сөздерді септеу. Келесі жазбаша жұмыс:
Балалар, қане, дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазамыз. Біз қандай жалғауды өттік. Септік жалғауын өттік. Дұрыс айтасыңдар.
Алғырлар тобы – жолбарыс
Тапқырлар тобы - піл
-Жарайсыңдар, балалар бұл тапсырмадан да сүрінбей өттіңдер.
Жолбарыстың тапсырмасы.
«Полиглот» ойыны.Жұмбақтаршешу.
Жұмбақтардыорыстіліндеоқимын,оқушыларқазақ
тілінде,сосын ағылшын тіліндеаудармасынайтады.
Жұмбақтар
1. Ой, зайчишкам не до смеха
От его клыков имеха.
В зайцах сдетства знает толк
Злой, зубастый серый ....
(волк —қасқыр - woif)
2. Он зимой вберлоге спит,
Летом пчёлок сторожит,
Мёднайдёт ину реветь!
Как зовут его?...
(медведь —аю - bear)
3. Хитренько взглянула,
Хвостиком махнула
И исчезла —чудеса!
Где ты, рыжая?...
(лиса —түлкі - fox)
4. Путешественник отважный
Он идет пустыней важно.
Не боится он жары,
Два горба,как две горы.
(верблюд-түйе – camel)
7. Узнать его просто,
Узнать его легко;
Высокого он роста
И видит далеко.
(жираф —керік – giraffe)
8. Грозный зверь согромной гривой
Воду пьет неторопливо.
Зверь гривастый —царь зверей,
В джунглях зверя нет храбрей.
(лев —арыстан – lion)
9. Всех огромней вджунглях он,
Напролом шагает он,
Грозно бивнями блестит,
Вкусно листьями хрустит.
(слон —піл – elephant)
10. Зверя узнают все ребята.
Ходят вшкурах полосатых.
От хвоста идо ушей
Цвет песка икамышей.
(тигр —жолбарыс – tiger)
11. Я ползу -мой дом со мной.
Ох, тяжелый костяной.
Но зато не знаю страха.
Мое имя-
(черепаха –тасбақа – turtle)
Түлкінің тапсырмасы:
Жазбаша жұмыс
Ал, келесі жұмыс түрі, жазбаша жұмыс. Балалар, мен сендерге карточкалар таратып берем, бұл карточкаларға көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып жазасыңдар.
Ең қорқақ .....
Балды жақсы көретін ...
Ұзын мойынды....
Ең ірі...
Аң патшасы ....
Ал, енді жанында отырған көршілерімен тапсырмаларымен алмасып тексеріндер.
-Жарайсыңдар, балалар сендер Қошақанды бұл орманнан алып шығатындарыңа сенімді болдым.
- Қошақанның сендерге алғысы шексіз. Сендермен бірге ән айтып қоштасқысы келеді.
«Қошақан» әні орындалады.
Үй тапсырмасын беру: Өзіне ұнаған аңның суретін салып келу.
Бағалау.Оқушылардың білімдерін бағалау.
а) Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау, күнделіктеріне баға қою.
ә) Нашар қатысқан және қатыспаған оқушыларға ескерту жасау.
Сабақ аяқталды, сау болыңдар балалар!