kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Б??ар жырау мен ?азыбек биді? шешендік с?здері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

5-класта?ы ?аза? ?дебиеті п?ні бойынша саба? жоспары.Та?ырыбы: Б??ар жырау мен ?азыбекті? шешендік с?здері"

Саба?ты? ма?саты ?азыбек би мен Б??ар жырауды? ?мірі ж?не шешендік с?здері туралы м?ліметтер беру,ма?ыналырын т?сіну.О?ушыларды шешен с?йлеуге баулу.

Саба?та мынандай ?діс-т?сілдерді ?олдандым. "Ми?а шабуыл", "Ма?ынаны ашу",Бейне -таспа (1)mp4

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Б??ар жырау мен ?азыбек биді? шешендік с?здері"»

Хромтау ауданы,Дөң орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі

Жумагазина Гульсим Шаймардановна

Қысқа мерзімді жоспар

Мерзімі

Пән

Қазақ әдебиеті

Класс

5 «а»

Тақырыбы

Қазыбек пен Бұқар жыраудың шешендік сөздері

Модульдер

СТО

Оқыту мен оқудағы жаңа тісілдер.Дарынды және талантты балаларды оқыту. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.Көшбасшы

Сабақтың мақсаты

Білімділік – шешендік сөздерді тереңірек түсіндіре түсу, Қазыбек би мен Бұқар жырау туралы білімдерін кеңейту.

Тәрбиелік – ой - саналарын оятып, жақсы мінезге, байқағыштыққа, сергек те зерек болуға үйрету.
Дамытушылық – сөйлеу тілдерін байытып, ұтқыр да ойлы сөйлеуге баулу.

Тапқырлыққа,шешендік өнерге баулу

Күтілетін нәтиже

Бұқар жырау мен Қазыбек туралы білімдерін толықтырады,олардың шешендік сөздерін түсініп,ой қорыта алады

Ресурстар

Плакат, маркер, түрлі түсіт стикерлер, оқулық,



Уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

3 мин

Психологиялық ахуал

.Оқушылар кім жоқ екендігі хабарлайды.

Сабаққа дайындықтарын білу


5 мин

І

Қызығушылықты

ояту

Миға шабуыл . Өткенді пысықтау мақсатында сұрақтар қою

  1. Шешендік сөздер қандай әдебиетке жатады?

  2. Шешендік сөдзер дегеніміз не?

  3. Шешендік сөздер қалай елге таралып кеткен?

  4. Дау дегеніміз не?

  5. Қандай даулар болған?

  6. Ол дауды кімдер шешіп отырған?

  7. Шешендік сөздер адамды қандай мінездерге баулиды?

  8. Тайкелтір туралы не білесіңдер,ол кім?

  9. Тайкелтірдің болашағын болжаған кім?

  10. Тайкелтір туралы Төле би қандай ойлар айтты?

  11. Төле би Тайкелтірге қандай тапсырма берді?

  12. Ол ерге таласқан екі адамды қалай риза қылды?

  13. Олар неге ренжімеді?

14.Ханы өлген, қара жамылған Айғанымға кім көңіл айтуға келді?

15. Неліктен жаназаға келе алмады?

16.Шоқан туралы не білесіңдер?

17. Айғаным Байдалы келгенде не себепті оны қарсы алмады?

18. Байдалы шешен не айтты?

19. Айғаным Байдалы биге қандай ізеттілік көрсетті?

20 .Байдалы туралы не білесіңдер?Қай жерде д.келген?

21. Байдалының Абылай ханға қандай қатысы бар?

22.Тағы кімге би болған?

Формативті бағалау

Оқушылар сұрақтарға жауап береді

1 Халық ауыз әдебиеті.

2 Елге белгілі адамдардың оқиға байланысты айтқан тапқыр сөздері

3.Олар өткір,көңілге қонымды болғандықтан тез таралған

4.дау ұрыс,керіс.

5.Жер дауы,жесір дауы

6.Билер шешіп отырған

7.жақсы мінезге,татулыққа,бірлікке,үлкен кішіні сыйлауға

8.Тайкелтір би,шешен,Төле биден бата алған

9.Төле би болжаған

10. Айдаболдың ұлы емес,халқының ұлы болатын бала

11. Ер-тұрманды бөліп риза қылу

12. өйткені ер-тұрман таласқан екі адамға емес,басқа үшінші адамға берді

14.Байдалы

15.Өйткені,астына мінер аты,үстіне киер тоны болмаған

16. Шоқан ғалым,суретші

17. Көңіл айтып келмегеніне ренжіген

18.Ер қартайды,мал тайды,екеуледі ей,ханым,қатын жалқау,ұл ынжық...

19.Қымыз алдырды,қой сойдырды

20. Қарағанды обл.д.к.

21. Абылайханның сегіз биінің бірі болған?

22. Кейін Уәли ханға би болған



Оқушыларды топқа бөлу

Бұқар ,Қазыбек,Абылай хан,Тәуке хан

Топ басшысын анықтау


5 мин

ІІ

Мағынаны ашу

«Суреттер сөйлейді»

Топқа би,хан болып бөліндіңдер,әр топ суретте берілген би,хандар туралы не білетіндерін айтады


Формативті бағалау

Балалар суретте берілген адамдар туралы ойларын айтады.

Топтар ақылдасып,өз ойларын айтады,

Абылай хан үш жүздің басын қосқан хан

Бұқар қазақтың ұлы жырау 

Тәуке хан-Қазақ хандығының ханы, Тәуке хан билік басында өте ұзақ, әбден қартайып, қаусаған шал болғанша отырып, 1718 жылы өз ажалынан қайтыс болды

Қазыбек би-көрнекті қоғам және мемлекет қайраткер,  Ұлы жүздің бас биі 

Сурет

20 мин

Тапсырма. Қазыбек,Бұқар жырау туралы мәліметтермен жұмыс жасату


Формативное оценивание.

Оқулықта берілген мәтінмен жұмыс жасайды.

І топ- жырау

ІІ топ –Қазыбек туралы

ІІІ топ- Бұқар жырау туралы деректер

ІҮ топ –Қазыбек би туралы деректер

Оқулық

А3

Маркер

Интернет материалы

Сергіту

«Кім тапқыр» оқушыларға сурет көрсету

Сол суретке қатысты мақал-мәтелдер айтады

сурет

5мин. Видео-ресурс

Оқушылар тыңдайды

Интернет материалы

5 мин.

Ойтолғау

Ойтолғау

Формативті бағалау



2 мин.

Қорытынды. .Ү/Т. Билердің басқа шешен сөздерін ізденіп оқып келу

Бағалау

Рефлексия. Топ жетекшілері өз тобындағы оқушыларды бағалайды,

Білім ағашын стикермен толтыру

стикер






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
"Б??ар жырау мен ?азыбек биді? шешендік с?здері"

Автор: Жумагазина Гульсим Шаймардановна

Дата: 24.11.2015

Номер свидетельства: 257747


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства