| Шығыс Қазақстан облысы Күршім ауданы Ақбұлақ орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің ІІІ деңгейлі, жоғары санатты мұғалімі Темкенева Толқын Алпыспайқызы |
СЫНЫП | 8 |
Пән | Қазақ әдебиеті |
Сабақ тақырыбы | «Атадан туған аруақты ер». ( Махамбет шығармашылығы бойынша ) |
Мақсаты | Өмірі мен шығармашылығын сын тұрғысынан талдай отырып, ақынды жаңа қырынан таныту. |
Міндеті | Бірлескен іс-әрекет арқылы ой қорытуға, өз көзқарасын, пікірін айта білуге дағдыландыру. |
Күтілетін нәтиже | Топтық жұмысқа бейімделеді. Өздігінен ой қорытып, ойын жүйелі жеткізеді, пікірін қорғай алады. |
Әдіс-тәсілдер | Блум таксономиясы, топтық жұмыс, СТО, пікірталас, «Ақылдың алты қалпағы», Синквейн, Блоб ағашы, топтық бағалау, «екі жұлдыз, бір тілек» |
Блум таксономиясы | 7модуль | стратегиялар | Сабақтың мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
| Жас ерекшелігіне байланысты оқыту | Топтасу | Психологиялық тренинг арқылы топқа бөлу. | Оқушылар қима қағаздардағы ақынның толғаулары мен күйлерін ажырату арқылы топқа бөлінеді. |
| Диалог. Оқытудағы жаңа тәсіл | Раундробин әдісі | Қызығушылығын ояту. Топтың аты мен ережесін жасату. | Оқушылар бір-бірімен ақылдаса отырып, топтың аты мен ережесін айтады. |
Білу | Сыни ойлау АКТ | Ой қозғау. «Ыстық орындық» әдісі | Флипчарт тамашалау. Азаттық үшін күрескен батыр жайлы не білеміз? Ой қозғау сұрақтарына жауап алады. Үй тапсырмасын «Ыстық орындық» әдісі арқылы сұрайды. | Оқушылар шағын бейнебаян көріп, сұрақтарға жауап береді. Әр топтан «ыстық орындыққа» шыққан оқушы оқушылардың қойған сұрақтарына жауап береді. Әр топтан шыққан оқушыны «Бас бармақ» әдісімен бағалайды. |
Түсіну | Оқытуды басқару және көшбасшылық | Жигсо әдісі | Мұғалім екі топқа ресурс береді, оқушыларға ресурстағы мәліметті оқытады, талқылатады. | Берілген ресурс бойынша (Махамбеттің шырғалаңға түскен бассүйегі мен 1836-1838 жылғы Исатай Махамбет көтерілісі жайында) қосымша мәліметтер бірлесе оқиды, талқылайды. Топ ішінен өкіл анықталады. Ол түсінгенін келесі топқа барып айтады. Өкілдің түсіндіргенін «үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Қолдану | Оқытудағы жаңа тәсілдер | Фишбоун әдісі | Поэзия минуты ұйымдастырылады. Ақын өлеңдеріне талдау жасалады. | Оқушылар ақ параққа Махамбет ақынның өлеңдерін талдап, фишбоун әдісі бойынша тірек сызба жасайды. «Жарайсың» мадақтау сөзі арқылы бағаланады. |
Талдау | Диалог | «Ақылдың алты ққалпағы» | Мағынаны тану. Әр топқа 6 түсті қалпақ таратылады. | Әр топ өз ұстанымына қарай Махамбет жайлы не біліп, түсінгендерін ортаға салады. Өз көзқарастарын, ойларын білдіреді. шапалақ саны арқылы бағаланады. |
Жинақтау | АКТ. | «Синквейн», кері байланыс | Сергіту. Ой - толғаныс. «Бес жолды өлең» шығартады. «Екі жұлдыз, бір тілек» | Оқушылар өлең шығарады. Оқушылар бүгінгі сабақ туралы пікірлерін өз таңдауларына қарай(алма, гүлдер, жасыл жапырақ, сары жапырақ)таңдап алып жазады да, алма ағашына апарып іледі. |
Бағлау | Оқыту үшін бағалау | Блоб ағашы | «Блоб ағашының» суреті бар ресурс таратылады. Топ басшыларына қима қағаздағы бағалау парағы таратылады. (қалыптастырушы бағалау) | «Блоб ағашына» әркім өзін-өзі бағалайды. Топ жұмысын топ басшысы бағалайды. |
«Махамбет есімі - өмірдегі қасіреттің синонимі, өнердегі қасиеттің символы» деген екен жазушы З. Қабдолов ағамыз. Ақын болу -бір басқа. Батыр болу- бір басқа. Осы екі ұғым екі дара тұрып қалмай, қосылып, бір адамның бойынан табылып жатса, бұл да ерекше құбылыстың бірі деп қарауымыз керек.
Міне, осы екі қосылған екі талант Махамбет шығармашылығынан аңғарылады. Ер Махамбет бүкіл өмірін күрес үстінде өткізген, сондықтан ақын жырлары асау сезім, қайсар рухқа толы.
Сабақ аяқталуға жақын қалды. Осы уақыт ішінде үлкен алма ағашы өсіп шықты. Бүгінгі сабағымыздың сендер үшін пайдасы болды ма, жоқ па, соны анықтайық.
Егер, сабақ сендер үшін жемісті болса, бүгінгі сабаққа риза болсаңдар, алманы апарып жапсырыңдар.
Егер, сабақ бүгінгіден де жақсы болу керек еді деп ойласаңдар, гүлдерді жапсырыңдар.
Егер, сабақтың бұрынғы өткен сабақтан еш айырмашылығы жоқ, ешқандай жаңалық болмады десеңдер, жасыл жапырақты жапсырасыңдар.
Егер, мүлдем сабақта уақытымыз зая кетті десеңдер, сары жапырақты жапсырасыңдар.