Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» атты әңгімесі»
Мектебі: Қуағаш негізгі орта білім беретін мектебі
Пән мұғалімі:М.К.Жумагалиева
Бекітемін:
Сыныбы 6
Күні: 02.03.17ж. пәні: Қазақ тілі
Тақырыбы
Үстеулерді қайталау
Мақсаты
Жалпы үстеу туралы түсінік беру, оның түрлерін ажырата білу, білімдерін пысықтап бекіту. Топта ұйымшылдыққа, өзара ынтымақтастыққа, шапшаң ойлай білуге баулу.
Күтілетін нәтиже
Оқушылар тақырып бойынша толық мағлұмат алды. Өз ойларын еркін жеткізе алатын, қорытынды жасай білетін, топта ұйымшыл болуға, ынтымақтастыққа тәрбиеленген тұлға қалыптасты.Сөйлеу тілдерін жетілдіру, ой - өрісін, есте сақтау қабілеттері дамиды,, еркін жұмыс істеу дағдысы қалыптасады.
Дереккөздер, құрал-жабдықтар
Оқулық, бағалау парағы, 10 сұрақ, банкідегі сұрақ, хан жарғысы.
Сабақтың барысы
Уақыты
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
3 мин
15
Мин
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Оқушылардың зейінін сабаққа аудару сынып оқушыларына жағымды психологиялық ахуал туғызу.
Мейірімді жүрекпен, (жүректерін ұстайды)
Ақ пейілді тілекпен.(қолдарын көкке көтереді)
Амандасып алайық,(бір-бірінің қолдарын ұстайды)
Бір жадырап қалайық.(бір-біріне қарап күлімдейді)
Еңбек етіп ерінбей,
Жақсы баға алайық,(бас бармақтарын көрсетеді)
Асықтар арқылы оқушыларды топқа бөлу. Топ басшысына бағалау парағын береді.
Үй тапсырмасын сұрау:
226-жаттығу. Мәтіндегі үстеулерді тауып,сұрақ қою арқылы түрлерін ажыратыңдар.
оқушылар амандасады, зейінін сабаққа аударады. Тренингке қатысады және тірек сөздер арқылы топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын айтады.
Тұсаукесер
3 мин
10 сұрақ
«Үстеу»
1.Қимыл , іс-әрекетті білдіретін сөз табы?
2. Құрамына қарай екіге бөлінеді?
3.Қасақана,әдейі, жорта деген жалғаулары бар?
4..мезгіл,мекенін,мөлшерін білдіреді?...
Бір оқушыны ортаға шығарып, маңдайына «Үстеу» деген тақырыпты іліп, сұрақ қоя отырып, тақырыпты айқындайды.
Негізгі бөлім
18 мин
Жаңа сабақ:
Үстеуден өткенді қайталау
(Үстеулердің мағыналық түрлерін сұрау)
І. Берілген стекирлерді таңдап, жасырылған сөз тіркестерінің мағынасын ашу.
ІІ. Берілген стекирлерді таңдап,берілген сұрақтарға жауап береді.
ІІІ. Оқулықпен,дәптермен жұмыс.
І топ. 227-жаттығу.Төмендегі үстеулер қандай сөзбен тіркесетінін және үстеудің қай түріне түрлеріне жататынын ажыратыңдар.
ІІ топ. 228-жаттығу . Сөйлемдерді оқып, үстеулерді табыңдар.Оларды түріне қарай ажыратыңдар.
ІІІ топ. 229-жаттығу.Мәтіндегі үстеулерді өздерінің тіркескен сөздерімен бірге теріп жазыңдар.
ІҮ. Топтар 2 минут ішінде бір — біріне үстеу сөзі бар мақал –мәтелдер,2 минут ішінде өлең,2 минут ішінде жұмбақтар,3 минут ішінде жаңылтпаштар және 3 минут ішінде үстеуі бар сөйлем ойлап жазады.
Ү. Деңгейлік тапсырмалар. ( І, ІІ, ІІІ. )
(Үстеуге қатысты)
Банкідегі сұрақ
Оқушылардың мақсаты берілген мәтіндерді мұқият оқып түсінеді. Саусақ арқылы сабақты меңгергендігін көрсетіп отырады.
фонетикалық талдау жасау
Қорытынды
6 мин
Кері байланыс:
«3:2:1»
3 – сабақтың маңызды үш ұғымы
2- жақсы әдіс
1 – сабақ бойынша тілек
Рефлексия. БАС. ҚҰЛАҚ. ЖҮРЕК.
Үйге тапсырма: Үстеулерді қатыстырып «Наурыз» мерекесіне байланысты сөйлем құрау.
Сабақтың ұтымды жаңалығын айта отырып оқушылар сабаққа кері байланыс береді.
Сабақ талдауы
Сабақтың өзгертулері
Сабақ жоспары
1. Пән аты:Әдебиет
2. Сыныбы:5
3. Күні, айы, жылы:
4. Тоқсан:ІІ
5. Мұғалім: Жұмағалиева Мирамгүл Қайыржанқызы
Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады?» атты әңгімесі
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларды Ыбырай Алтынсариннің «Дүние қалай етсең табылады? » өлеңі туралы түсінікберу, әңгіменің идеялық мазмұнына талдау, оқушыларға ойландыратын сауал бере отырып, пікірін тыңдау, қорытынды жасау.