Просмотр содержимого документа
«Ахмет Байт?рсынов «?гіз бен ба?а»»
Пән: әдебиет 1 сабақ
Сынып: 5 сынып
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынов «Өгіз бен бақа»
Мақсаттары:
1. Ахмет Байтұрсынұлы шығармашылығын Абай өлеңдерімен салыстыра отырып, екеуінің өзара үндестігін, аудармашылық шеберлігін, өзіндік қолтаңбаларын тереңірек меңгереді;
2. Әр оқушының өзіндік қиялына ерік береді, өзінше ой түйе білуге дағдыланады, тақырыптас шығармаларды салыстыра оқытуды және шығармашылық жұмыстар арқылы таным – түсініктері дамиды;
3. Аталмыш шығарма арқылы оқушыларды адами қасиеттерге ұмтылады, күншілдік, көрсеқызарлық сияқты жаман қылықтардан аулақ болуға үйренеді;
Күтілетін нәтиже : Ахмет пен Абайдың өлеңдерін салыстыра біледі, өзіндік қол таңбаларын тереңірек меңгереді
Модульдері: АКТ, СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)
Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары, интербелсенді тақта
Әдіс тәсілдер: Топпен жұмыс, «Сәйкестендіру» стратегиялары, Сыни тұрғыдан ойлау.
Ұйымдастыру кезеңі: - Оқушыларды түгендеу, амандасу.
Мақалдың жалғасын тауып ала отырып, топқа бөлінеді
АКТ дан жаттығу жасалады
Сабақ кезеңдері
Уақыт
Тапсырма
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
2мин
І топ Абай аудармасын талдайтын болса
ІІ топ Ахмет аудармасы бойынша жұмыс істейді
Қазақ әдебиетінде мысал жанрын қалыптастыруға айрықша қызмет еткен, өзіндік ой, өзіндік өрнек қалдырған А.Байтұрсынұлының Крыловтан аударған «Өгіз бен бақа» мысалын алғаш рет А.Құнанбайұлы аударған. Сондықтан сынып екіге бөлініп жұмыс істейді
Топтағы оқушылар жеке, жұппен, топпен жұмыс істей отырып, жауап береді.
АКТ
Түсіну
М:Т
7мин
Алдымен Ахмет Байтұрсынов шығармашылығы қарастырылады. Ол үшін «Ахмет кім? Неліктен?» деген сауалға жауап алынады.
Мұғалім оқушыларға тапсырмалар береді олар түсініктерін қағазға салу керек , постер арқылы қорғайды
Ахмет Байтұрсынов жайлы білетіндерін ортаға постерға салады
ЖТ
ЖЕ
Қолдану
5мин
. Мысалдар композициясына қарай талдау.
Қысқашы кітаппен жұмыс
Мысалды оқу
1
Басталуы
Өгіздің суға келуі
2
Дамуы
Күншіл, мақтаншақ бақаның өгізбен кездесуі
3
Шиеленісі
Көршісіне бақа өзінің өгіздей болатынын айтып мақтануы
4
Шарықтау шегі
Бақаның өгіздей болуы үшін өлгенше су ішуі
5
Шешімі
Бақаның қарны жарылып өлуі
СТО
қолдану
6мин
1. Абай мен Ахмет ұқсастықтары табылады:
2. Екі ақынның да мысалдары салыстырылады;
Кесте бойынша авторлар дұрыс жазылып, мысалдардың тармағының саны ауыстырылып беріледі. Оқушылар сол сандарды дұрыс қоя білулері керек.
Абай мен Ахмет ұқсастықтары табылады
Оқушының жаубы
Екеуі де мысал жанрын аударған;
Екеуі де ақын;
Екеуі де аудармашы;
Ағартушы;
Қоғам қайраткері;
№
Ақындар
Өлең жолдары, тармағы
1.
И.Крылов
17
2.
А.Құнанбаев
40
3.
А.Байтұрсынов
36
ДО
ОБжК
Талдау
15мин
Бақа бейнесіндегі адамға сызба арқылы мінездеме беріледі. Ол үшін екі топқа жеке –жеке сызба таратылып, оқушылар сызбаны толтырады
Абай «Өгіз бен бақа» мысалы Ахмет
Топтағы бір нөмірлі балалар бір мысалды қарастырып, бірге отырып талқылап, өз топтарына келіп түсіндіреді
. Мысалдарға талдау жасалынады.
Абай «Өгіз бен бақа» мысалы Ахмет
ТжДОЖ
Жинақтау
6мин
Сабақ логикалық модель арқылы қорытындыланады;
Оқушылар ой өрісін кеңейтетін сұрақ ұсынылады
Оқушылар тапсырманы кесте түрінде орындай біледі
Бағалау
2 мин
Критерийлер арқылы бағалау
Постерлер астына смайлик жапсыру арқылы топтар ақылдасып,басқа топтарды бағалады.Топ жетекшісі өз топ мүшелерінің жұмысын бағалайды.Топтық жұмыстардың жиынтық бағасы қойылады.