8 сыныбына "А?сауса? атандым" атты саба? ?ткіздім. Саба? ?те тартымды, о?ушылар мен к?рермендер к??ілінен шы?ты.Саба??а о?ушылар белсене ?атысып, ?з білімдерін к?рсете алды. Саба?ты? ма?саты н?тижелі ?тілді.
І?. Жа?а саба?. М?тінмен ж?мыс
Саба?ты? б?л кезе?ін Цой Антон ?ткізеді,ба?алайды.
1.?здік ж?мыс. А)М?тінді о?у (1-2 абзац)
?) Тірек с?здермен ж?мыс
?арапайым –
Кемшілік-
Ренжу-
Шек болмады-
Ы??айлы-
О?тайлы-
Б)С?ра?тар ??растыру.
2. Ж?пты? ж?мыс. Б?л саба? кезе?ін Равилова Лилия ?ткізеді.
Бірі-біріне с?ра? ?ояды.Жауап береді.Ба?алайды.
?. С?здермен ж?мыс. «А?сауса?» ж?не «кітапкеміргіш» деген с?здер неге
тырна?ша?а алын?ан? ( С?зді? тура ж?не ауыспалы
ма?ынасы дегенді еске т?сіру)
?І.Бекіту.С?ра?тар?а жауап беру
Просмотр содержимого документа
«"А?сауса? атандым" »
Ақмола облысы
Бурабай ауданы
Зеленобор мектеп-гимназиясы
Ақсаусақ атандым
(аралас сабақ)
8-ші сынып
Бекенбаева Ш.А.
қазақ тілі мұғалімі
Сабақтың мақсаты: «Мен әке-шешеме көмектесемін» атты модульде
ақсаусақ деп кімді атайды?, ақсаусақ болу жақсы
ма, жаман ба? деген сұрақтарға жауап беру
сабақтың типі: аралас
сабақтың әдіс-тәсілдері: мәтінмен жұмыс, әңгімелесу, сұрақ-жауап ,
пікірлесу
Сабақтың көрнекілігі: тірек сөздер; мақал-мәтел; пікірталас сұрағы;
«дұрыс- бұрыс» сөздері бар плакат
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Бугінгі сабақтың мақсаты мен
жоспарымен таныстыру.
ІІ. Тіл дамыту. Бүгінгі ауа райы туралы әңгіме (Логинов Антон)
ІІІ. Үй жұмысын тексеру. Оқулықта берілген сөздерді жалғастыру.
Сабақтың бұл кезеңін Пак Валерия өткізеді,бағалайды.
Дәптерлерін тексеру.
Жазғандарын оқу.
Әр оқушы ұнатқан өлең жолдары туралы өз ойын білдіру.
ІҮ. Жаңа сабақ. Мәтінмен жұмыс
Сабақтың бұл кезеңін Цой Антон өткізеді,бағалайды.
1.Өздік жұмыс. А)Мәтінді оқу (1-2 абзац)
Ә) Тірек сөздермен жұмыс
Қарапайым –
Кемшілік-
Ренжу-
Шек болмады-
Ыңғайлы-
Оңтайлы-
Б)Сұрақтар құрастыру.
2. Жұптық жұмыс. Бұл сабақ кезеңін Равилова Лилия өткізеді.
Бірі-біріне сұрақ қояды.Жауап береді.Бағалайды.
Ү. Сөздермен жұмыс. «Ақсаусақ» және «кітапкеміргіш» деген сөздер неге
тырнақшаға алынған? ( Сөздің тура және ауыспалы
мағынасы дегенді еске түсіру)
ҮІ.Бекіту.Сұрақтарға жауап беру
Дұрыс па? | Бұрыс па? |
Көп нәрсеге қызығу | Орынсыз сөйлеу |
Арды сақтау | Досты ренжіту |
Кітап оқу | Жұмыссыз жүру |
Ата-анаға көмектесу | «ақсаусақ» болу |
Досына көмектесу | |
ҮІІ. Жазылым. Бұл кезеңді Ющенко Дарья өткізеді.
Ақсаусақ деген сөзге морфологиялық талдау жасау.
Ақсаусақ-
- кім?
- зат есім
- туынды
- дара
- жанды
- жалпы
- деректі
- жекеше
- А.С.
- бастауыш
ҮІІІ. Сөйлесім. Мақалмен жұмыс
Жақсы болар жігіттің жұмыссыз жүрген күні жоқ,
Жаман болар жігіттің жұмысқа еш қыры жоқ.
ІХ. Пікірлесу. «Ақсаусақ» атану ұят па?
Х. Рефлексия.
ХІ. Үй жұмысы. 1. «Ақсаусақ» адамды өмірінде кездестірдің бе?
2. «Кітапкеміргіш» адамды білесің бе? (жауап беру).
3. Мәтіндегі екі жай сөйлемнен бір салалас сөйлем
құрастыру.
Асинат:
Байға ақша керек,
Жетімдерге отбасы керек,
Мұғалімге жұмыс керек,
Балаға дос керек,
Оқушыға мектеп керек,
Кішкентай балаға ойыншық керек,
Үй иесіне үй керек,
Маған қазақ тілі керек,
Әр адамға ар керек.
Логинов А.
Балаға дос керек,
Анаға бала керек,
Балаларға отбасы керек,
Дарынсыз балаға ми керек,
Әр адамға қазақ тілі керек,
Әр адамға ар керек.
Дарья:
Әр адамға тамақ керек,
Әр адамға Отбасы керек,
Әр адамға Дос керек,
Әр адамға ар керек.
Лилия:
Мысыққа ие керек,
Сұлулыққа қыз керек,
қасқырға қоян керек,
суретшіге шабыт керек,
Басняға имандылық керек,
әр адамға ар керек.
Цой А.
Іскерге іс керек,
Шөпке топырақ керек,
Суретшіге ұқыптылық керек,
Әр балаға ана керек,
Әр адамға ар керек.
Валерия:
Спортшыға күш керек,
Адамға Отан керек,
Құстарға аспан керек,
Бәрі ойға мағына керек,
Әр адамға ар керек.