Саба?ты? та?ырыбы: М. Ма?атаев. «А??улар ?йы?та?анда»
(2 са?аты)
Саба?ты? ма?саты: А?ын шы?армасыны? та?ырыбы мен идеясын, к?ркемдік тілін о?ушы ?з бетінше іздене отырып ашу.
Міндеті: Мазм?н?а байланысты - а?ын шы?армасын о?и отырып, композициялы? ??рылысымен танысу, шы?арманы о?и отырып, ой тере?дігін, тіл шеберлігін сипаттау, ?з ой - пікірлерін ?орытындылау; топты? ж?мыс?а байланысты – топта?ы ж?мысты ?йымдастыру, ж?мыс н?тижелерін к?рсету.
• А?ын к?нделігінен. «Мені? ?ымбатты достарым! Егер сіздер шынымнен мені? ?мірбаянымды, шы?армаларымды зерттемек болса?дар, онда мен не жазсам, соны? б?рін т?гел о?ып шы?уды ?мытпа?айсыздар. Мені ?з ?ле?дерімнен б?ліп ?арамаулары?ызды ?тінем. Естері?ізде болсын, мені? ?ле?ім жеке т?р?анда т?к те емес. Біріктіріп ?ара?анда ол поэма іспетті. Басы ж?не ая?ы бар. Ол кейде к?лімдеп, кейде т??ілген жанымны? ??дды дауысындай.» (М. Ма?атаев).
ІІ. Топтастыру стратегиясы.
М??а?али кім?→ А?ын, данышпан
Б?йге! Б?йге! Б?йге!
Б?л тапсырмада о?ушылар М??а?али туралы м?ліметтерден берілген с?ра?тар?а 1 минут ішінде жауап беру керек.
Просмотр содержимого документа
««А??улар ?йы?та?анда» »
8-сынып
Сабақтың тақырыбы: М. Мақатаев. «Аққулар ұйықтағанда»
(2 сағаты)
Сабақтың мақсаты: Ақын шығармасының тақырыбы мен идеясын, көркемдік тілін оқушы өз бетінше іздене отырып ашу.
Міндеті: Мазмұнға байланысты - ақын шығармасын оқи отырып, композициялық құрылысымен танысу, шығарманы оқи отырып, ой тереңдігін, тіл шеберлігін сипаттау, өз ой - пікірлерін қорытындылау; топтық жұмысқа байланысты – топтағы жұмысты ұйымдастыру, жұмыс нәтижелерін көрсету.
Әдісі: ББҮ кестесі, талдау, пікір сайыс, сұрақ - жауап.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, тарих, биология.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру. Сыныпты топқа бөліп, сабақ барысымен таныстыру.
«Аққу», «Табиғат»)
Үй тапсырмасын сұрау.
1. «Менің Мұқағалиым». Ақынның өзіне ұнаған өлеңдерін жатқа айту.
• Ақын күнделігінен... «Менің қымбатты достарым! Егер сіздер шынымнен менің өмірбаянымды, шығармаларымды зерттемек болсаңдар, онда мен не жазсам, соның бәрін түгел оқып шығуды ұмытпағайсыздар. Мені өз өлеңдерімнен бөліп қарамауларыңызды өтінем. Естеріңізде болсын, менің өлеңім жеке тұрғанда түк те емес. Біріктіріп қарағанда ол поэма іспетті. Басы және аяғы бар. Ол кейде күлімдеп, кейде түңілген жанымның құдды дауысындай...» (М. Мақатаев).
ІІ. Топтастыру стратегиясы.
Мұқағали кім?→ Ақын, данышпан
Бәйге! Бәйге! Бәйге!
Бұл тапсырмада оқушылар Мұқағали туралы мәліметтерден берілген сұрақтарға 1 минут ішінде жауап беру керек.
1 «Табиғат» тобына:
1. Мұқағалидың «Фариза қыз» өлеңі кімге арналған?
2. «Аққулар ұйықтағанда» поэмасындағы көлдің аты?
3. Ақын өзінің өмірбаянын қай өлеңінде жазды?- Менің анкетам.
4. Мұқағалиға алтын қаламын сыйға тартқан кім? – Ғ. Мүсірепов
5. Мұқағали өлеңдеріне ең көп ән жазған сазгер кім?
2. «Аққу» тобына:
1. Мұқағалидың ұлдарының аты кім? – Айбар, Жұлдыз
2. Қарасазда Мұқағали мұражайы қашан ашылды? - 5 шілде 1991 жыл