САБАҚ: | Мектеп: № 48 |
Күні: 07.03.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: |
Бөлім: Сабақтың тақырыбы: | Адам жанының құпиясы І. Жансүгіров «Құлагер» поэмасы |
СЫНЫП: 9 | Қатысқандар: 17 | Қатыспағандар: |
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.3.1 Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Бағалау критерийлері | Шығарма идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, эссе жазуда құрылымын сақтайды. Ғаламдық тұрғыдан талдап эссе жазады. Өз көзқарасын білдіреді |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Құлагер, Сағынай асы, Ақан сері, бәйге |
Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер: |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
«Құлагер» поэмасы – өзінің тақырыбы,көтерген мәселесі жағынан қандай туынды? |
Не себепті ... деп ойлайсыз? |
Бұл поэмада қазақ өмірінің әлуметтік тартыс күрес,әдет – ғұрыпты, қаскөйлерді, ақын трагедиясы арқылы көрсеткен. |
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастық идеясы «Құлагер» поэмасы арқылы жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыс | Тарих |
Алдыңғы оқу | «Құлагер» поэмасы. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басталуы 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі: (Оқушылармен амандасып, психологиялық ахуал туғызу) «Ыстық орындық» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. Топқа бөлу: Әке, ана, бала туралы өлең жолдары арқылы бөлу. | |
Ортасы 10 мин 7 мин жазу 3 мин қорғау Кері байланыс: | Т.Ж.1 – тапсырма. «Ментальді карта» әдісі. Құлагер поэмасын түсіреді. Топтар бірін – бірі бағалайды. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы. Картанын тұсына іледі. | А3 парағы Маркерлер |
Аяқталуы 20 мин | 3- тапсырма. Ж. І.Жансүгіровтің «Құлагер» поэмасындағы басты кейіпкерлердің арманына жете алмаған трагедиялық халін көркем тілмен сипаттап, әдеби эссе жазыңыз. Дескриптор | +/- | Білім алушы | Эссе құрылымын сақтайды | | Ғаламдық тұрғыдан салыстыра жазады | | Өз көзқарасын білдіреді | | | |
Ширату жаттығуы 1 мин | Ұлытау «Жұмыр қылыш» | |
Рефлексия 2 мин | Таратылған қима қағаздардағы жетістік баспалдағын белгілеп, аты – жөнін жазады. | |
Үй тапсырмасы | | |
Қосымша ақпарат |
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз? | Бағалау- Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері) |
«Ментальді карта» әдісі арқылы оқушылар жалпы поэманы сызбаға салады. Қорытынды шолу жасайды. Әдеби эссе жазу барысында ғаламдық тұрғыдан салыстыра отырып, сыни көзқарасын дамыту | «Ментальді карта» әдісі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі | Елін, жерін қорғау сияқты ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу, ұлтжандылық қасиеттерді сіңіру арқылы іске асыру. |
Рефлексия Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы ұяшықты пайдаланып, сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқыту мен оқуға қатысты )? Қандпй екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпал етер еді?(Оқыту мен оқуға қатысты )? Сабақ барысында сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? |