Сабақтың тақырыбы | Абайдың азаматтық ақындық бейнесі |
Мақсаты | М.Әуезовтің әлемдік мәдениетке қосқан үлесі туралы оқушы білімін тереңдету. Романдағы Абай бейнесін мәтін арқылы талдап жан-жақты ашу. |
Табыс критерийлері | Оқушылар Мұхтар мен Абай туралы білімдерін оқулықтан, қосымша материалдардан толықтырады, Абайдың бейнесін ашу арқылы адамның өсу үстіндегі өзгерісін байқайды, салыстырады, тұжырым жасайды. |
Күтілетін нәтиже | 1.Абай туралы шығармадан оқиды,маңыздысын топтастырды оның мақсатын түсінді. 2.Топтастыру арқылы талдау жасады. 3.Әдеби үйірме әдісі арқылы жоспарлы әрекет жасады,тұжырымдамалық кестені жасау арқылы кейіпкерлерге талдау жасады, қолданды. уақытты тиімді пайдалана алды. |
Сабақтың түрі | Ізденіс сабақ |
Сабақта қолданған әдістер | «Зымыран сұрақтар»,Ассоциативтік қатар , топтастыру, Әдеби үйірме,тұжырым кестесі, РАФТ, кері байланыс, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Сабақта қажетті құралдар мен көрнекіліктер | Қазақ әдебиеті оқулық 11 сынып, маркер, стикер, бағалау парағы. |
Сабақтың барысы | Уақыты | Мұғалімнің іс әрекеті | Оқушы іс әрекеті | Әдіс тәсілдер |
І.Ұйымдастыру кезеңі: | 2 мин
| 1.Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, назарын сабаққа аударту 2. «Алтын ереже» құрылған, естеріне түсіріп отыру. | Сәлемдеседі, оқу құралдарын түгелдеп, назарын сабаққа аударады | Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру | 7 мин | М.Әуезов өмір жолы бойынша сауалдар . «1,2» сана | Үй тапсырмасын «оқушы-оқушы» сұрақтарына жауап береді. Санау арқылы бөлінеді | «Айналмалы доп» тәсілі Миға шабуыл Топқа бөліну |
ІІІ. Жаңа сабақ | 20 мин | 1.Ой қозғау «Абай» , «Мұхтар» мағынасын топ бойынша ажыратып «Топтастыру» , жасап мағынасын ашып жазады. Үш топ «Абай» туралы мәліметтермен топта жұмыс жасайды. Әдеби үйірме әдісі бойынша1.Баяндап беруші,Зерттеуші,сұрақтар құрастырушы,сілтемелер табушы,бейнелеуші –суретші,дәнекер осы алты рөлде жұмыс жасайды. | Кітапқа сүйене отырып,топта жұмыс істейді. Ортасынан бір оқушы шығып өз жұмыстарын қорғайды. Бөлінген тақырыптарын берілген рөлдері бойынша мәтінмен танысады, өз тобында талқылайды, жинақтайды және жазуға кіріседі.Рөлдерін өздері бөліседі,Қорғауға шығады. Тапсырманы орындау | Ассоциативтік қатар
Әдеби үйірме әдісі
Постер критерий бойынша бағаланады.(Әр топ өзіне ұнаған постерді) |
ІV. Бекіту | 10 мин | Мұғалім «РАФТ» әдісі арқылы өз шығармашылықтарын оқуға еркіндік береді және қалған оқушылар өздері қалаған жерлеріне апарып іліп қояды. | «РАФТ» әдісі арқылы өз жазғандарын оқиды. | «РАФТ» әдісі |
V. Кері байланыс | 3 мин | Кері байланыс орнатады. | «Стикерге жазу» | Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі |
VII. Бағалау | 1 мин | Бағалайды | Топ басшы бағалау критерийлері бойынша топ мүшелерін бағалайды | Бағалау парағы Критерий парағы тақтаға іліп қоямын, әр топқа да беремін. |
VI. Үйге тапсырмасы | 1 мин | «Абай жолы» романнан үзінді жаттау | | |