Саба?ты? та?ырыбы: Абай ??нанбай?лы «?ылымтаппайма?танба»
Саба?ты? ма?саты:
а) білімділік: о?ушыларды ?аза? хал?ыны? ?лы а?ыны Абаймен таныстыру, адам бойында кездесетін 5 асыл ?асиет пен 5 д?шпан ?ылы?тарды ??ындыру, а?ын шы?армаларын о?ып ?йренуге баулу;
Просмотр содержимого документа
«Абай ??нанбай?лы ?ылым таппай ма?танба »
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Ғылымтаппаймақтанба»
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Абаймен таныстыру, адам бойында кездесетін 5 асыл қасиет пен 5 дұшпан қылықтарды ұғындыру, ақын шығармаларын оқып үйренуге баулу;
ә) дамытушылық: мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын жетілдіру, сөздік қорларын байыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету;
Асан – бай баласы мен Үсен – жарлы баласы ел көшкенде ауылда қалып қояды. Асан жылайды, Үсен қалай ауылды табуды ойластырады.
2-топ. «Негізгі бөлім»
Үсеннің ақылдылығымен олар үйректі тұзаққа түсіріп, қармақ жасап, балық аулап, тамақ ішеді.
3-топ. «Қорытынды»
«Далада жүріп адассаң, молалы жерде су болады, сулы жерде ел болады» деген әкесінің сөзін тыңдап жүретін Үсен ауылға апаратын жолды тауып, аман-есен үйлеріне келеді.
4-топ. «Толықтыру» - әр топтан кейін сөз алып, толықтырады.
ә) Әңгіме кейіпкерлеріне мінездеме беру үшін кестені толтыру.
Әңгіме кейіпкерлері
Қандай?
3. Жаңа сабақ. 1. . Абай өміріне қысқаша тоқталу
аудармалары Ибраһим 1845-1904ж
8 мыңға жуық өлеңдері әкесі Құнанбай
45 қарасөзі Шешесі Ұлжан
Ахмет-Риза медресесі әжесі Зере
2 . Әдебиет теориясы.
Өлең – поэзиялық жанр түріне жатады. Онда ұйқас /рифма/, ырғақ /ритм/ болады.
Мысалы:
Ғылым таппай/ мақтанба, -а
Орын таппай/ баптанба, -а
Құмарланып/ шаттанба, -а
Ойнап/ босқа күлуге. -б
Өлеңнің құрылымдық жүйесі /
1- шумақ /
4 тармақ 2 бунақ /
ұйқас – 1-а, 2-а, 3-а, 4-б. / 3. Оқулықпен жұмыс.
Абайдың көп өлеңдері мәдениет пен білімге арналған. Бүгін біз Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңімен танысамыз.
А.Өлеңді мәнерлеп оқу
Ә.Сөздік жұмысын жүргізу. (nүртіп алу жүйесі бойынша) Ғылым – оқу, білім Ғалым – оқымысты адам.
Б.Өлеңді оқушыларға шумақ бойынша тізбектеп оқыту, мазмұнын ашу.
5. Семантикалық картаны толтыру.
Тақырыбы
Авторы
Жанры
Түйінді ой
Негізгі идеясы
Ғылым таппай мақтанба
Абай Құнанбаев
поэзия
Жас уақытта оқып, білім алуға шақырады
Болмасаң да ұқсап бақ, бір ғалымды көрсеңіз.
6. Мағынаны тану стратегиясы.
Бес асыл іс
Бес дұшпан
6.Сабақты бекіту.
Қоғамға
қандай адамдар
қажет?
- Мына қасиеттерді оқып, қажеттісін белгілеңдер. (параққа жазылған қасиеттер, таза парақ «Топтастыру» үшін).
Қасиеттері:
Еңбекқор
Әдепсіз
Мейірімді
Ақылсыз
Надан
Дарынды
Залым
Өз Отанын сүйетін патриот
Еріншек
Сауатты
Білімді
- Сендерден де осы қасиеттерді көремін деп ойлаймын. \
Дауыссыз дыбыстардың ж жіктелуі жіктелуі іктелуі туралы Қазақ әдебиетінен 5ші сыныпта А.Құнанбаевтің «Ғылым таппай мақтанба» тақырыбында ашық сабақ өтті.
Сабақ мақсаты : Оқушыларды қазақ халқының ұлы ақыны Абаймен таныстыру,адам бойындакездесетін 5 асыл қасиет,5 дұшпан қылықтарды ұғындыру,мәнерлеп ,шапшаң оқуға дағдыларын жетілдіру,шығармашылықпен жұмыс істеуге үйрету,адамгершілікке,білімге бейімдеу.
Сабақтың әдісі ;сұрақ-жауап,топпен жұмыс,сын тұрғысынан ойлау стратегиялары.
Ұйымдастыру кезеңі ; Оқушылардың сабаққа дайындығы тексеріліп,оқушыларды түгендеу,сынып тазалығы тексерілді.
Сабақта оқушылар топпен жұмыс істеді,сын тұрғысынан ойлау страгетияларын ың элементтерін қолдана отырып өз білімдерін көрсете білді, «Топтастыру» әдісі арқылы берілген тапсырмадағы адамға қажет қасиеттерді ажырата біліді. «М ағынаны тану»әдісі бойынша5асыл іс пен 5дұшпандыажыратып әр қайсысына жеке сипаттама берді.
Қорыту:Сабақ «Қоғамға қандай адамдар қажет?» деген кластер әдісін толтырумен және «Өз бойыңда осы 5асыл мен 5дұшпанның қай қасиеттері бар деп ойлайсың» деген сұрақ –жауап арқылы қорытылды . С абақта оқушылардың белеснділігі жоғары деңгейде болып ,оқушылыр өз бойындағы кемшіліктерін мойындап ,болашақта Абай атамыз айтқандай 5дұшпаннан қашық боламыз деп осы сабақта уәделерін берді. Сабақта оқушылардың барлығы қатысып белсенділктерін көрсетті.Өз ойларын жеткізе білді.