Ендеше, ?азір сіздерге таратылатын «ой к?піршіктеріне» (?има ?а?аз) б?ркіт туралы білетіндері?ді жазып, ойымызды орта?а салайы?.
О?ушылар ?з ойларын б?ліскеннен кейін «?ансонар» атты ша?ын бейне фильм к?рсетіледі. О?ушыларды? ал?ан ?серлерін Абайды? «?ансонарда б?ркітші шы?ады а??а» ?ле?ін о?ытып салыстыртамын.
2. Ма?ынаны табу ба?ыты:
?ле?ді м?нерлеп о?ыту.
Абай ??нанбаев, «?ансонарда б?ркітші шы?ады а??а» ?ле?і.
?ле? мазм?нымен таныс?ан со? сыныпта?ы т?рт топ?а т?рт т?рлі тапсырма беріледі. ?р топ ?з кейіпкерлеріні? мінезін ашу ?шін ?ле?нен тиісті с?здер мен тіркестерді теріп алып, сипаттама береді. ?р топ?а ?иынды ?а?аздар беріледі. ?а?аздар с?здер мен с?з тіркестер жазыл?ан.
Ітоп «А?шы», ІІ топ «Б?ркіт», ІІтоп «Т?лкі»
Тастан т?лкі табылар а?ды?ан?а, Бір жасайсы? ??мары? ?р ?ан?анда. К?кіректе жаманды? еш ниет жо?, «?йірімен ?ш то?ыз» деп жымы?дап, Алпыс екі айлалы т?лкі ал?анда, ?оразданар, жа?сы ат пен тату жолдас – бір ?анибет, із шал?анда, Тома?асын тарт?анда бір ?ырымнан, Т?мен ?шсам, т?лкі ?рлеп ??тылар деп, ?анды к?з ?ай?а? ?а?ып шы?са аспан?а, К?ре т?ра ?алады, Аузын ашып, ?о?а?тап, тісін ?айрап, талас ?ылады шыбын жан?а, ?анат, ??йры? суылдап, ыс?ырады, Сегіз найза ?олында к?з аудармай, Жар?-ж?р? етіп екеуі ай?асады, Біреуі – к?к, біреуі – жер та?ысы,т.б.
Просмотр содержимого документа
«Абай ??нанбаев «?ансонарда б?ркітші шы?ады а??а»»
Сабақтың тақырыбы: Абай Құнанбаев «Қансонарда бүркітші шығады аңға»
Сабақтың ұраны: «Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы, ерінбе»
Сабақтың мақсаты.
а)білімділік: Оқушыларды бұрынғы қазақ аулындағы аңшылық өнерімен таныстыру. Өлеңнің көркемдігі, шебер бейнесін алты бағыт арқылы айқындау.
ә) дамытушылық: оқушылардың еске сақтау қабілетін дамыту, оларды ізденімпаздыққа, байқампаздыққа үйретіп, ой-өрісін кеңейту.
б) тәрбиелік: оқушыларға аңшылықтың кәсіптік маңызынан басқа адамның көңіл күйіне әсер ететін саяттық өнер, оның құс салып, ит жүгірту сияқты түріне ақынның көңіл күйін оқушы жүрегіне жеткізу, аңшылық жайында олардың эстетикалық сезімін ояту, адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі. Жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Абай портреті, шығармалары, техникалық құралдар, сөздік, қима қағаздар
Пәнаралық байланыс: бейнелеу, ұлттық көрініс, тарих
Сабақтың әдісі: Топтастыру стратегиясы,, сатылай кешенді талдау, СТО, АКТ, Диалогтік оқыту әдісі, КТ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу.
ІІ Жаңа сабақ.
Ой қозғау стратегиясы
Интербелсенді тақтада жұмбақ жасырылған, сол жұмбақты шешу ұсынылады.
Бір нәрсе екі аяқты, сегіз бармақ, Іліксе дүниенің бәрін алмақ. Өзінің тілі бар да тістері жоқ, Жұтады көрінгенді алмап-жалмап.
Жауабы: құс төресі, қанаттылардың қаһарманы, тулақтың шолағы – Бүркіт
Ендеше, қазір сіздерге таратылатын «ой көпіршіктеріне» (қима қағаз) бүркіт туралы білетіндеріңді жазып, ойымызды ортаға салайық.
Оқушылар өз ойларын бөліскеннен кейін «Қансонар» атты шағын бейне фильм көрсетіледі. Оқушылардың алған әсерлерін Абайдың «Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңін оқытып салыстыртамын.
2. Мағынаны табу бағыты:
Өлеңді мәнерлеп оқыту.
Абай Құнанбаев, «Қансонарда бүркітші шығады аңға» өлеңі.
Өлең мазмұнымен танысқан соң сыныптағы төрт топқа төрт түрлі тапсырма беріледі. Әр топ өз кейіпкерлерінің мінезін ашу үшін өлеңнен тиісті сөздер мен тіркестерді теріп алып, сипаттама береді. Әр топқа қиынды қағаздар беріледі. Қағаздар сөздер мен сөз тіркестер жазылған.
Ітоп «Аңшы», ІІ топ «Бүркіт», ІІтоп «Түлкі»
Тастан түлкі табылар аңдығанға, Бір жасайсың құмарың әр қанғанда. Көкіректе жамандық еш ниет жоқ, «Үйірімен үш тоғыз» деп жымыңдап, Алпыс екі айлалы түлкі алғанда, қоразданар, жақсы ат пен тату жолдас – бір ғанибет, із шалғанда, Томағасын тартқанда бір қырымнан, Төмен ұшсам, түлкі өрлеп құтылар деп, қанды көз қайқаң қағып шықса аспанға, Көре тұра қалады, Аузын ашып, қоқақтап, тісін қайрап, талас қылады шыбын жанға, Қанат, құйрық суылдап, ысқырады, Сегіз найза қолында көз аудармай, Жарқ-жұрқ етіп екеуі айқасады, Біреуі – көк, біреуі – жер тағысы,т.б.
ІҮ топ «Сөздер сыры». Сөздікпен жұмыс жасайды, яғни өлеңнен түсініксіз сөздердің мағынасын ашу.
Қансонар-жаңа жауған қардың үстіндегі ақ ізі.
Ғанибет – қызық, тамаша
Томаға – бүркіттің екі көзіне кигізетін «бас киім»