kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок-презентация "Леся Украинка. Мужественность, сила, образованность"

Нажмите, чтобы узнать подробности

розширити й поглибити знання учнів про життєвий і творчий   шлях Лесі Українки; визначити роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці; вчити сприймати чуже мовлення і створювати власне висловлювання, самостійно працювати з необхідною літературою; формувати вміння робити самостійні висновки; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати факти;

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок-презентация "Леся Украинка. Мужественность, сила, образованность"»












КОНСПЕКТ УРОКУ


ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ЖИТТЯ ПОЕТЕСИ, МУЖНІСТЬ І СИЛА ДУХУ





підготував вчитель

української мови та літератури

Є.М.Антонова













2017 рік

ЛЕСЯ УКРАЇНКА. ЖИТТЯ ПОЕТЕСИ, МУЖНІСТЬ І СИЛА ДУХУ

Мета: розширити й поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки; визначити роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці; вчити сприймати чуже мовлення і створювати власне висловлювання, самостійно працювати з необхідною літературою; формувати вміння робити самостійні висновки; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати факти; розвивати спостережливість та допитливість учнів, вміння логічно і творчо мислити, зв’язно і чітко висловлювати свої думки і міркування; розвивати культуру усного мовлення, творчу уяву; виховувати в учнів активну життєву позицію; виховувати громадські компетентності, громадські чесноти та цінності (людськість, відкритість, доброзичливість, чутливість, стійкість до зла і душевної порожнечі), патріотичні почуття, формувати почуття любові до художнього слова.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: дидактичний матеріал, комп’ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, презентація «Життя і творчість Лесі Українки», картки для перевірки знань.


Література

1. Камінчук О. Художній світогляд та особливості поетики Лесі Українки //Дивослово. – 2003.-№ 1.-С.54-59.

2. Паращич В.В. Вивчення української літератури. 10 клас. Інтегровані уроки. – Х.: Вид-во «Ранок», 2010. – 192 с.

3. Рудницька Г. Аналіз поезії Лесі України “Contra spem spero!”//Дивослово. - 2000. - № 2. - С.52-54.

Хропко Петро. Українська література: Підруч. Для 10 кл.загальноосвітніх начальних закладів. – 6-те вид. – К.: Школяр, 2005.


ПЕРЕБІГ УРОКУ


Зміст


Слайд

Інструментарій

Слайд 1

Титульний аркуш




Текст

(огляд слайду)

Слайд 2

Тема Життя і творчість Лесі Українки – геніальної доньки українського народу


Мета: розширити й поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Лесі Українки; визначити роль родини, культурного оточення й самоосвіти у формуванні світобачення письменниці; вчити сприймати чуже мовлення і створювати власне висловлювання, самостійно працювати з необхідною літературою; формувати вміння робити самостійні висновки; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати факти; розвивати спостережливість та допитливість учнів, вміння логічно і творчо мислити, зв’язно і чітко висловлювати свої думки і міркування; розвивати культуру усного мовлення, творчу уяву; виховувати в учнів активну життєву позицію; виховувати громадські компетентності, громадські чесноти та цінності (людськість, відкритість, доброзичливість, чутливість, стійкість до зла і душевної порожнечі), патріотичні почуття, формувати почуття любові до художнього слова.



Текст, кольорове перо

(огляд слайду)

Слайд 3

У нашім класі на столі 
портрет стоїть у рамі. 
Він всім знайомий – 
й дітлахам, і татусеві, і мамі. 
З портрета дивиться на нас 
відома поетеса. 
Це гордість нашої землі – 
Нескорена, незламна Леся. 



Текст, кольорове перо, малюнок з галереї

(огляд слайду)

Слайд 4

У нашій літературі є імена, що не потребують ані пишних шат, ані високих означень та епітетів, бо вони входять у свідомість кожного з нас змалечку, як голос матері, як сонечко, як Батьківщина. До них належить ім’я безсмертної поетеси Лесі Українки.

З біографією та творчістю великої дочки українського народу ви продовжите знайомитись сьогодні на уроці, тема якого написана на дошці: Життя і творчість Лесі Українки – геніальної доньки українського народу.

Ваша задача – не просто слухати, дивитись, запам’ятовувати, а й заповнювати поступово табличку, яка допоможуть вам дати відповіді на тестові завдання в кінці уроку.


Текст, малюнок з галереї, синій маркер

(огляд слайду)

Слайд 5

Доля наділила Лесю дивовижними здібностями і в той же час примусила виборювати життя в щоденних муках і стражданнях.

Взимку 1881 року під час свята Водохреща дівчинка так захопилася, що не відчула, як промочила ноги в крижаній воді. Спочатку боліла нога, потім рука. Діагноз – туберкульоз кісток, а потім легень, нирок.

Ця тяжка хвороба переслідувала її все життя. Іноді цілий місяць доводилося лежати в гіпсі, страшний біль пронизував усе тіло, але Леся терпіла і змушувала себе писати вірші, грати на фортепіано, ,,крізь сльози сміятися”. 

Вірш Лесі Українки «Contra spem spero» - один з кращих не лише у творчості потеси, а у світовій літературі. Це своєрідна програма письменниці, її життєве кредо.


Текст, кольорове перо, фігури (заливка), екранна лупа, підсвітка екрану

(огляд слайду)

Слайд 6

Contra spem spero!

Гетьте, думи, ви хмари осінні!
То ж тепера весна золота!
Чи то так у жалю, в голосінні 
Проминуть молодії літа?

Ні, я хочу крізь сльози сміятись,
Серед лиха співати пісні, 
Без надії таки сподіватись,
Жити хочу! Геть, думи сумні!

Я на вбогім сумнім перелозі
Буду сіять барвисті квітки,
Буду сіять квітки на морозі,
Буду лить на них сльози гіркі.


Текст, малюнок з галереї, фігури (заливка)

(огляд слайду)

Слайд 7

Лист брату Михайлику

«Любий Миша!

Я воскресла! От знову беруся здіймати «сізіфовий камінь» догори! Позволь при сій нагоді навести тобі цитату з мого нового безнадійного вірша... Таких віршів маю близько десятка. Як ти думаєш, чи підійметься? Гей, навряд,— не такий то камінь!.. Бо то бачиш ти, я так думаю, що не минути мені ножа... (мама каже, що зимою поїду до Відня)... Тепер знову ходжу на двох милицях, що болять ноги в ступнях і через те я ходжу по-котячому, та ще й спина болить гірш, ніж перше..."

Отака-то твоя сестра ледача, Михайлику! Та таки й зовсім ледача я стала: пишу маленькі віршики для власної втіхи і розривки, а роботи — жоднісінької! Перекладу — нікоторого... Чи то ми з тобою побачимося до осені? Бо в Київ мені вже годі... Ліси наші гомонять, садки буйно зеленіють, у нас тепер чистий рай!»



Текст, фігури (заливка), виділення, екранна лупа, підсвітка екрану

(огляд слайду)

Слайд 8

Словникова робота

Вираз «сізіфовий камінь», «сізіфова праця» взятий з грецької міфології. За легендою, Сізіфа, царя Корінфа, карали й після смерті. Зевс примусив його вічно підіймати на гору важкий камінь, який одразу ж, досягши вершини, гуркотів униз. Вислів означає «важка, безплідна, нескінченна робота».


Текст, малюнок з галереї, зелений маркер, кольорове перо

(огляд слайду)

Слайд 9

Сенкан Лесі Українки

1. Леся Українка

2. Геніальна, невтомна, сильна

3. Боролася, писала, подорожувала

4. Освічна жінка

5. Поетеса

Текст, малюнок з галереї, фігури (заливка)

(огляд слайду)


Слайд 10

Ідейно-художній зміст поезії Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»

Тема: бажання ліричної героїні вірша стати піснею, яка була б відомою в усьому світі.

Ідея: возвеличення прагнення творити красу і дарувати всім щастя.

Основна думка: пісня допомагає кожному мріяти про щастя, радість, долати життєві труднощі.

Жанр: лірична сповідь.


Текст,

кольорове перо

(огляд слайду)


Слайд 11

Художні особливості поезії

Епітети: «ясна хвилина, «ясні зорі”», «спів дзвінкий», «хвилі прозорі», «море хибне», «щастя таємне»;

Метафори: «вітер розносив луну», «поминути співом», «упасти на хвилі», «лунами мрії»;

Повтори: «ясніші… яснії», «гучніше… гучне», «мої…», «моє…»;

Порівняння: «Ясніші, ніж зорі яснії»; «Гучніші, ніж море гучне».


Текст, фігури (заливка), екранна лупа, підсвітка екрану

(огляд слайду)

Слайд 12

- Чому поетеса, на вашу думку, прагнула стати піснею?

- Про яку ясну хвилину говорить у вірші Леся Українка?

- Яке значення мала пісня в житті письменниці?

- Чим пояснити прагнення Лесі Українки возвеличити волю? Хіба вона була ув’язненою?

- Який епітет повторюється в поезії? Про що він свідчить?

- Як даний твір поетеси пов’язаний з її життям?

- Опишіть море, застосовуючи текст поезії («Хвилі прозорі», «море хибне, гучне»). Про що це свідчить?

- Яким настроєм пройнятий твір Лесі Українки? Чим це пояснити?

- Чи можна, на вашу думку, вважати шум моря його піснею? Пофантазуйте, про що воно співає?

- Які враження на вас справила ця поезія Лесі Українки?


Текст, кольорове перо,

екранна лупа, підсвітка екрану

(огляд слайду)

Слайд 13

Поезія Лесі Українки

  1. емоційна

  2. філософська

  3. цікава

  4. громадянська

  5. інтелектуальна

  6. афористична

  7. активна

  8. патріотична


Текст, фігури (заливка), стрілочки

(огляд слайду)

Слайд 14

1.1.Імя брата Лесі

1.2. Епітет, який використала Леся Українка, характеризуючи весну у творі «Давня весна».

1.3. Стан, в якому перебуває лірична героїня вірша.
1.4. Літературний гурток, керівником якого була Л.Українка.


Текст, фігури (заливка), малюнок-кросворд з галереї

(огляд слайду)

Слайд 15

Тестування

«Хотіла б я піснею стати»

1. Леся Українка виявила бажання стати:
а) легендою;
б) піснею;
в) казкою;
г) мудрою порадою.

2. Поетеса прагне:
а) возвеличити красу на землі;
б) бути корисною суспільству;
в) вільно по світу літати;
г) порозумітися з природою.

3. Який прикметник-характеристика найчастіше використаний авторкою твору?
а) Ясний;
б) гучніший;
в) прозорий;
г) вільний.

4. Спів героїні поезії можна буде почути:
а) на хвилях людських;
б) на узбережжі моря;
в) під зорями небесними;
г) серед ланів широких.



Текст, виділення

(огляд слайду)

Слайд 16

5. Як Леся Українка характеризує свої мрії? Вони:
а) ясні і гучні;
б) крилаті й вільні;
в) щирі й благородні;
г) чисті й прозорі.

6. Вітер у творі розносив:
а) пісню поетеси;
б) бризки морські;
в) пахощі квітів;
г) луну.

7. Щастя у поетеси:
а) чарівне;
б) таємне;
в) приховане;
г) здобуте в боротьбі.

8. Одним із бажань ліричної героїні було:
а) піднятися на гору високу;
б) буяти над морем;
в) віднайти квітку щастя;
г) насолоджуватися красою квітів.


Текст, виділення

(огляд слайду)

Слайд 17

9. Художній засіб, який допомагає Лесі Українки в поезії виявити свої почуття, ставши піснею:
а) порівняння;
б) епітет;
в) метафора;
г) повторення.

10. Спів поетеси під зорями буде:
а) дзвінким;
б) гучним;
в) знайомим;
г) тривалим.

11. Якими в поезії зображені хвилі морські?
а) Каламутними;
б) високими;
в) прозорими;
г) сяючими.

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал


Текст, виділення

(огляд слайду)

Слайд 18

Ключ до тестування

1. б

2. в

3. а

4. а

5. а

6. г

7. б

8. б

9. в

10. а

11. в

Текст, малюнок з галереї, затемнення

(огляд слайду)

Слайд 19

- Який висновок можна зробити? Завдяки чому Леся Українка досягла вершин творчості?

- В одному з листів Леся Українка писала: «Не знаю, чи буде хто з молодшого покоління згадувати про мене… Але я б хотіла на те заслужити».

- Як ви думаєте, чи заслуговує Леся Українка на те, щоб її згадували, читали її твори?

- Є вислів: «Життя Лесі Українки – подвиг». Скажіть, чи можна вважати її життя подвигом? Чому?

- Чому вчать нас поезії Лесі Українки?



Текст, малюнок з галереї, фігури (заливка)

(огляд слайду

Слайд 20

Картка №1

1. Дослідіть, у чому Леся Українка вбачає призначення своєї пісні? Відповідь обґрунтуйте.

2. Що свідчити у творі про прагнення поетеси жити на благо інших, дарувати радість і добро всім людям. Наведіть переконливі аргументи, посилаючись на зміст вірша.

3. Пафос, яким пройнята поезія Лесі Українки:
а) веселий;
б) сумний;
в) байдужий;
г) життєстверджуючий

Текст, кольорове перо, виділення

(огляд слайду)

Слайд 21

Картка №2

1. Як ви вважаєте, чи здійсниться мрія ліричної героїні твору стати піснею? Свої міркування вмотивуйте.

2. Дослідіть, яким уявляє для себе щастя Леся Українка. Відповідаючи, посилайтеся на факти з життя поетеси і зміст її твору.

3. Визначте художній засіб, використаний Лесею Українкою у рядку «У сюю хвилю ясну»:
а) епітет;
б) порівняння;
в) гіпербола;
г) метафора.


Текст, кольорове перо, виділення

(огляд слайду)

Слайд 22

Намалюйте генеалогічне дерево Лесі Українки


Текст, кольорові маркери

(огляд слайду)


Слайд 23

Продовжити речення

З поезій мене найбільше вразила….

Для сучасних читачів….

Я отримала естетичне задоволення від….

У моїй уяві постала Л. Українка такою...


Текст, фігури (заливка), кольорове перо

(огляд слайду)


Слайд 24

Її життя – оповідання,
Сумне, мов скрипки гіркий плач,
Як непокірливе страждання,
Її життя – її палач.
Ой, Лесю, Лесю Українко,
Ти – світла зіронька вночі.
Сумної повісті сторінка,
Яка палає у руці.
Ти жити будеш у душі
Коханої Країни.
Твої казки, твої вірші –
Назавжди в Україні!


Текст, малюнок з галереї, кольорове перо

(огляд слайду)

Слайд 25

Домашнє завдання

Написати твір-мініатюру «Жінка як сильна стать: життя і творчість Лесі Українки»


Текст, фігури (заливка), кольорове перо

(огляд слайду)


Слайд 26

Дякую за активну роботу на уроці!


Текст, малюнок з галереї

(огляд слайду)














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Урок-презентация "Леся Украинка. Мужественность, сила, образованность"

Автор: Антонова Евгения Николаевна

Дата: 18.02.2017

Номер свидетельства: 393235


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства