Конспект урока "Галина Пагутяк "Лялечка и Мацько. Дружба между человеком и животным"
Конспект урока "Галина Пагутяк "Лялечка и Мацько. Дружба между человеком и животным"
ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Галини Пагутяк; проаналізувати її твір, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви, розвивати пам'ять, увагу, творче мислення, вміння толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки, формувати етичні смаки школярів; виховувати почуття пошани до творчості Г.Пагутяк, позитивних рис характеру; прищеплювати любов і повагу до тварин.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока "Галина Пагутяк "Лялечка и Мацько. Дружба между человеком и животным"»
Анкета-заявка
на участь у Всеукраїнському конкурсі на кращий конспект уроку з позакласного читання сучасної літератури у 5-9 класах загальноосвітніх навчальних закладів у 2012-2013 навчальному році
Область\місто\район
Донецька область місто Дебальцеве
П.І.Б. учасника конкурсу
Антонова Євгенія Миколіївна
Місце роботи, навчання
Дебальцівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 імені Мельникова
Адреса навчального закладу
вул.. Сосюри, 24
Телефон школи
2-20-65
Адреса учасника
Донецька область, Артемівський район, с.Новогригоровка, вул..Східна буд.1
Тема: Галина Пагутяк «Лялечка і Мацько». Дружба між тваринами та людьми
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Галини Пагутяк; проаналізувати її твір, виявити ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви, розвивати пам'ять, увагу, творче мислення, вміння толерантно і аргументовано доводити свою думку, відстоювати власну позицію; узагальнювати, порівнювати, робити власні висновки, формувати етичні смаки школярів; виховувати почуття пошани до творчості Г.Пагутяк, позитивних рис характеру; прищеплювати любов і повагу до тварин.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрет Г.Пагутяк, дидактичний матеріал (картки, інформативне гроно)
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Чи є у вас вдома тварини? Як ви до них ставитесь?
З якою дикою твариною ви хотіли б потоваришувати? Чому?
А чи можна про тварин написати твір?
Які твори ви читали про тварин?чи сподобались вони вам?
Яке повчальне значення для вас мають твори художньої літератури7
Як ви ставитесь до пригод? Які цікаві пригоди з тваринами траплялися з вами?
ІУ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
1.Життєвий і творчий шлях Галини Пагутяк
ГАЛИНА ВАСИЛІВНА ПАГУТЯК
Народилася 26 липня 1958 р. в с. Залокоть Дрогобицького району на Львівщині, згодом родина переїхала у село Уріж.
Тато Галини Василівни — Василь Пагутяк, мама — Іванна Басараб. Наймолодша з трьох доньок в сім'ї.
Вважає себе нащадком молдовського господаря Дракули (Влад Цепеш або як ще його називає Галина Пагутяк Влад Басараб)
Закінчила українську філологію Київського державного університету ім. Т. Шевченка (тепер - Київський національний університет ім. Т. Шевченка). Працювала у школі, у Дрогобицькому краєзнавчому музеї, приватній школі, Львівській картинній галереї. Член Національної спілки письменників України. Живе у Львові.
Авторка багатьох книг. Має публікації у часописах «Дзвін», «Сучасність», «Кур’єр Кривбасу», «Книжковий клуб плюс». Живе у м.Львові.
23 травня 2008 році Галині Пагутяк отримала премію «Найкраща книжка 2007 р. за версією Auction.ua» (роман «Слуга з Добромиля») у рамках Київського книжкового форуму.
2. Робота над твором «Лялечка і Мацько» Г.Пагутяк
Прочитайте афоризми та поясніть їх значення.
У кого є кішка, той може не боятися самотності.
Собака – це не сенс життя, але завдяки їй, життя набуває особливого змісту.
Відгадайте загадки
Нехай вона - як є, крутійка, Від верхівки до хвоста. Шубка, руда голівка, Як кличуть її? (Лисиця)
Хвіст пухнатий, швидка вправність, Золотаво-рудий мех. Якщо голодно, крутійка Курей уважає краще всіх. (Лисиця)
Руда крутійка, Хитра так спритна, До нас у сарай потрапила, Курей перерахувала. (Лисиця)
Вище кішки ріст, Живе в норі, у лісі. Пухнатий рудий хвіст, Усе знаємо ми... (Лисові)
У кого із всіх звірів Хвіст пушистий і довгий? (У лисиці)
За деревами, кущами, Промайнуло начебто полум'я, Промайнуло, пробігло... Немає ні диму, ні пожежі. (Лисиця)
3. Виразне читання уривків твору.
4. Визначення теми, ідеї, головної думки, жанру твору.
Тема: зображення життя хлопчика Олега та його дружби із лисом Мацьком, які потрапляли у цікаві ситуації і намагалися підтримати один одного.
Ідея: засудження брехні, підступності, зради; уславлення чистих та дружніх стосунків між твариною та людиною;возвеличення поваги до тварин та схвалення ухвалення здатності людини до співчуття та милосердя.
Головна думка: Дружба – це найдорожче, що може бути у людини, а особливо, якщо це дружба між людиною та твариною.
Жанр: Повість-казка
Казка — це вид художньої прози, що походить від народних переказів, порівняно коротка розповідь про фантастичні події та персонажі, такі, як феї, гноми, велетні тощо.
5. Обговорення розділів твору за питаннями
І розділ
1. Якого кольору був костюм у мами? (білого)
2. Хто, за словами мами, мав прийти з лісу та забрати хлопця, якщо він не буде слухати бабусю? (Вовк)
3. Чи був тато у Олега? (Ні, мама сама його виховувала)
4. Куди збиралася їхати мама Олега? (На море)
5. Як назвала сусідка хлопця? (Лялечка)
ІІ розділ
1. До кого навідувався Мацько у село? (До курей)
2. Улюблена справа лиса? (Малярство)
3. Як звали видатного лиса-співака, про якого мама розказувала лису? (Марчело)
4. Для чого Мацько хотів малювати? (Щоб прославити лисячий рід)
5. Хто був найвищим авторитетом для лиса? (Сорока)
6. Що подарувала Сорока Мацьку? (Окуляри з блакитними скельцями)
7. Чому Мацько не зміг піти до села вночі? (Йому здавалося, що він заблукає і не знайде дорогу до села)
8. Що було зображено на першій картині Мацька? (Першу картину було намальовано за один день. На ній було зображено пень, з-за якого виглядала жахлива зубата потвора. Як пояснив сам лис, то був автопортрет)
9. Як відреагувала на малюнок сорока? («Фе, - сказала сорока, - це так примітивно!»)
ІІІ розділ
З ким мама поїхала на море? (З дядею Володею)
Кого лялечка побачив на кухні? (Діда, який снідав)
Скільки років було Олегу? (5)
Хто жив у дитсадку Олега? (десять собак і п’ять котів )
У яку гру бавилися хлопці на вулиці (Футбол)
Що попросили хлопці принести Лялечку? (Машину з жовтим кузовом)
Як звали хлопців? (Старшого – Славком, меншого – Михаськом)
Яку казку розказала бабуся Олегу? («Фарбований лис»)
ІУ розділ
1. Де жив Мацько ? (У заповіднику у лісі)
2. На які теми Мацько малював? (Про лісове життя та цивілізації)
3. Яке явище природи Мацько ненавидів? (Дощ)
4. Як звали сестру лиса? (Мінка)
5. Який сюрприз зробив Мацько сестрі? (Намалював її у заячій шубці)
6. Які художники мешкали в лісі? (Борсук Джума, щурик Альцест) 7. Що малював Джума? (Малював лише баранячі стегенця й називав це криваве м'ясо натюрмортом)
8. Хто був прихильником творчості Альцеста? (Миші - лісові, польові, сільські)
9. Що захотів влаштувати Мацько у лісі для звірів? (Виставку картин)
10. Як звали друзів – кабанців сороки? (Лорд і Мілорд)
11. Як відреагувала сорока на виставку? (Була страшенно невдоволена його поведінкою)
12. Хто не повірив Сороці про погані наміри Мацька? (Стара одинока ворона)
13. Який запах був найулюбленішим у Мацька? (Запах курей)
14. Що трапилося з картинами Мацька, коли він спав? (Миші кинулись на них)
У розділ
1.Що пообіцяла бабуся лялечці після обіду? (Пити на річку)
2. Що наснилося хлопцеві? (Море. Велике-велике. Він іде з мамою берегом, йому дуже хочеться пити, але ніде немає води. Морська вода солона і пити її не можна. Лялечка ніколи не куштував солоної води, а мам не дає йому зачерпнути. Він виривається. Море шумить)
3. Куди побіг після сну хлопчик і що побачив ? (До Славка, який робив рогатку)
4. За що хотів відлупити дід Олега? (За погане слово)
5. З ким зустрівся очима Олег? (З лисом)
УІ розділ
Як звали їжачка? (Грицько)
Хто дав їжачку ім’я та за яких обставин? ()Одного разу він забрів у село, приваблений запахом молока та яблук, а там його спіймали діти. Нарекли Грицьком, цілу зиму протримали в коморі, але навесні йому вдалося втекти до лісу)
Скільки мишей міг з’їсти їжак? (Дві, а якщо вони худі, то три. А коли я голодний, після зимового сну, то й чотири. А коли ще дітки є, то їм дещо ловив і приносив)
Про що розмовляв Їжак з лисом? (Про виставку Мацька)
Що трапилося з сорокою? (Лис вкусив її)
УІІ розділ
Як звали чоловіка Мінки? (Маркіян)
За що сестра сварила лиса? (Він з’їв сороку)
Про що розмовляв Мацько та чоловік Мінки? (Про закони лісу та суд)
Про що розповіла сестра лисові на другий день? (Маркіян усе влаштував. Виявляється, Сорока померла від серцевого нападу. Є свідчення лікаря)
Який колір наймодніший за словами сестри? (Сірий)
Кого побачив Мацько біля води? (Лісника, який ловив рибу)
Що дав дід лису? (Рибу)
УІІІ
Про що розповів Лялечка бабусі? (Про лиса)
Про що задумався хлопчик після розмови з бабою і дідом? ( Нащо такому гарному лисові малювати себе фарбою для паркану)
ІХ розділ
Де стояла хата лісника? (На узліссі)
2. Кого у лісі зустрів лис? (Павука)
3. Чому павук був незадоволений (Літак розкодував гербіциди)
Чому лис хотів бути людиною? (Щоб його боялися)
ким ще хотів стати лис? (Кущем)
ХХ розділ
На кого чекав лялечка у саду? (На лиса)
Як звали старшого брата Слави? (Роман)
Що роман запропонував Олегу? (На ровері покататися)
Куди поїхали хлопці? (До річки)
Чому хотів навчити Роман Олега? (Ловити лиса)
Який секрет знав Олег про Романа? (Той палив)
Що побачили на підлозі дід. Баба та Олег? (Зелені сліди)
ХІ розділ
Якого кольору був лис? (Зеленого)
Що попросив лис у Лялечки? (Їжу)
Що приніс Олег лису? (Хліб, масло, огірок)
Де зібрався ночувати лис? (В стайні на горищі)
ХІІ розділ
Що лис відчув, зарившись у солому? (Щось волохате, то була кішка)
Скільки курей мав віддати лис вовку? (30)
Що приніс вранці Олег Мацьку? (Ацетон)
Коли народився лис і скільки було йому років? (взимку, 4)
Коли народився хлопчик? (Весною)
ХІУ розділ
Про що розмовляв Мацько з Олегом? (І про ліс, і про дитячий садок, про міліціонерів, про море, про собак, про їжу, про маму)
Якого кольору був лис? (Вогненно-рудий, з білою латкою на грудях і пухнастим хвостом з кінчиком, наче вмоченим в солодку сметанку)
Хто ввечері прийшов до Мацька? (Їжак Гриць)
Що намалював лис для хлопця? (Ліс)
Про що говорив Їжачок Мацьку? (треба до лісу повертатися)
Що снилося щоночі лису? (Ліс)
Що мало відбутися у лісі за словами Їжачка? (Вовчик вирішив влаштувати Свято Лісу, на якому будуть різні змагання, карнавал, концерт і конкур на кращу завісу для театру)
Чи повернувся Мацько у ліс ? (Так)
ХУ розділ
Як відреагував Лялечка, коли не побачив Мацька? (Засмутився)
Що подарував дід Олегу? (Велосипед)
за що дід з бабою сварили Олега? (Він поїхав далеко стежкою)
Чиї голоси почув хлопець надворі? (Баби і діда)
Що Олег шукав за хатою та не побачив ? (Ровер)
ХУІ розділ
Коли починалося свято? (Увечері)
З чого починалося свято ?(З офіційної промови вовка)
Як відреагували звірі на картину Мацька? (Були у захваті)
Чим закінчилося свято? (карнавалом)
ХУІІ розділ
Де дівся ровер? (Дід переховав його)
Хто прийшов у гости до Олега? )Лісник_
Про яку пригоду розповів лісник? (там є один лис. Найбільший розбишака. Розкажу тобі, яка пригода зі мною трапилася. Пішов я рибки онукам вловити. Озерце є таке в лісі, там риба водиться. Стою на бережку. Закинув вудку. Чую – щось дзявкає. Обертаюся – лис. Той самий розбишака. Десь років 4 має. Сидить і так жалібно на мене дивиться. Дав я йому рибку. З’їв і не тікає. Дав йому ще. А він дивиться, ніби зараз щось скаже. Одне слово, мені аж мороз пішов поза плечима)
Про що розказав Лялечка діду і бабі? (Про лиса Мацька)
ХУІІІ розділ
Куди лис запросив Олега? (У ліс на карнавал)
Про що розповів лис Олегу? (Про свою перемогу)
Кого помітив лис серед танцюючих звірів? (Лисичку)
Чому звірі втекли? (Бо дізналися, що Лялечка людина)
ХІХ розділ
1.Хто прибіг на допомогу Олегу? (Лис з лисицею)
2. Куди вирушив лис з Лялечкою? (Додому)
3. Кого побачив Олег, коли відкрив очі? (Бабусю)
4. Чи повірила бабуся в історію про лиса? (Ні)
У.Закріплення вивченого матеріалу
6. Скласти інформативне гроно Мацька
Найчарівніший з лисів
Самозакоханий
Маляр
Культурний
Мацько Наївний
Довірливий
Творчій
Найгеніальніший
Сміливий
Найнезвичайніший
7. Скласти інформативне гроно Сороки
Розумна
Хитра
Сорока Образлива
Всезнаюча
Освічена
8. Літературна вікторина «Пізнай героя»
Надто дорожив своїм елегантним золотистим убранням, а особливо пишним хвостом з білим кінчиком, ніби вмоченим у солодку сметанку. Лапки й нього були до колін темно-коричневі. (Мацько)
Взимку мешкала в місті з усіма вигодами, а навесні й улітку вилітала на дачу до лісу. Була вельми освіченою особою, мала повно знайомих, а її дача розташовувалась якраз над норою нашого лиса. (Сорока)
Одного разу він забрів у село, приваблений запахом молока та яблук, а там його спіймали діти. (Грицько )
Лежав, як мертвий, поклавши голову на витягнені лапи, і хвіст його простягся, як кинута ганчірка. (Лис)
Цілісінькими днями дрімала на дубі, настовбурчивши сіре пір’я. Прожила на світі дуже багато років, ніхто не пам’ятав її молодою. (Стара Ворона)
Той мав до біса очей, і від нього нічого не можна було втаїти. Ще й мав звичку віщати співрозмовнику липку павутину на вуха та хвіст. (Павук)
Та й рано мені мишей ловити. Ще напрацююся за нещасну миску молока й грудку вчорашньої картоплі! (Кошеня)
УІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
УІІ. Домашнє завдання
Намалювати ілюстрацію до твору «Лялечка і Мацько», скласти план твору, дібрати матеріал для характеристики образу Мацька.