kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Презентация урока Ахмет Йассауи 9сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Презентация урока Ахмет Йассауи 9сынып 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Презентация урока Ахмет Йассауи 9сынып»

АҚ ТІЛЕК Көлдей көңіл тілеймін таусылмайтын, Ө зендей өмір болсын сарқылмайтын. Аспаның айлы түндей ашық болсын, Дұшпаның бір өзіңнен қашық болсын.

АҚ ТІЛЕК

Көлдей көңіл тілеймін таусылмайтын, Ө зендей өмір болсын сарқылмайтын. Аспаның айлы түндей ашық болсын, Дұшпаның бір өзіңнен қашық болсын.

БАҒАЛАУ Еш қатесіз, не 1 қате  5 2-3 қате     4 4-5 қате    3  ӨТЕ ЖАҚСЫ ЖАҚСЫ ҚАНАҒАТТАНАРЛЫҚ 2

БАҒАЛАУ

  • Еш қатесіз, не 1 қате 5
  • 2-3 қате 4
  • 4-5 қате 3

ӨТЕ ЖАҚСЫ

ЖАҚСЫ

ҚАНАҒАТТАНАРЛЫҚ

2

Үй тапсырмасын сұрау Ахмет Йүгінеки «Ақиқат сыйы»

Үй тапсырмасын сұрау

Ахмет Йүгінеки «Ақиқат сыйы»

Сабақтың тақырыбы:  Ахмет Йасауи «Диуани хикмет»  Сабақтың мақсаты:  1 Ахмет Йасауиді хикметтеріндегі негізгі ойды түсіну арқылы , тарихи тұлға , қазақ әдебиеті тарихындағы пәлсафалық сипаттағы ақын ретінде таныту.  2. Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере, өзінше ой түюге баулу, шығармашылық жұмыс жасауға жұмылдыру арқылы таным- түсініктерін, сөйлеу мәдениетін дамытады. 3.Ақын өлеңдерін оқи отырып, оқушы дүниетанымын қалыптастыру, адамгершілік қасиеттерді бойға сіңіреді.

Сабақтың тақырыбы:

Ахмет Йасауи «Диуани хикмет»

Сабақтың мақсаты:

1 Ахмет Йасауиді хикметтеріндегі негізгі ойды түсіну арқылы , тарихи тұлға , қазақ әдебиеті тарихындағы пәлсафалық сипаттағы ақын ретінде таныту.

2. Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере, өзінше ой түюге баулу, шығармашылық жұмыс жасауға жұмылдыру арқылы таным- түсініктерін, сөйлеу мәдениетін дамытады.

3.Ақын өлеңдерін оқи отырып, оқушы дүниетанымын қалыптастыру, адамгершілік қасиеттерді бойға сіңіреді.

  • Ахмет Йасауйдің өмірінен мәліметтер.
  • Арыстанбабқа сипаттама беру.
  • Қожа Ахмет Йасауи кесенесінің тарихы жайлы не айтар едіңдер?
Ахмет Йасауи

Ахмет Йасауи

Ахмет Йасауи кесенесі

Ахмет Йасауи кесенесі

“ Диуани хикмет” (Даналық кітабы) Сопылық ілімінің мазмұнын өлең түрінде жырлаған  хикметтер тобы (үгіт, насихат, өсиет үлгісінде жазылған тәлім-тәрбие сипатындағы) Ақынның өз кезіндегі дәуір,  қоғам бейнесін жасайтын лирикалық шығармалары

Диуани хикмет”

(Даналық кітабы)

Сопылық ілімінің мазмұнын өлең түрінде жырлаған

хикметтер тобы (үгіт, насихат, өсиет үлгісінде

жазылған тәлім-тәрбие сипатындағы)

Ақынның өз кезіндегі дәуір,

қоғам бейнесін жасайтын

лирикалық шығармалары

Сабақ барысында оқушыларға берілетін  іздендіру сұрақ:

Сабақ барысында оқушыларға берілетін іздендіру сұрақ:

  • «Диуани хикмет» кітабы туралы өз көзқарастарыңды, пікірлеріңді жинақтап қағазға түсіріп отырыңдар (ой түйіндеу).
“ Даналардың айтқаны келер болды” (мәнерлеп оқу)  Негізгі ой Поэтикалық талдау Абай өлеңдерімен салыстыру

Даналардың айтқаны келер болды”

(мәнерлеп оқу)

Негізгі ой

Поэтикалық талдау

Абай өлеңдерімен салыстыру

“ Қысыр сөзді айтпа маған дән-нәрі жоқ” (мәнерлеп оқу) Негізгі ой  Буын саны Бунағы Ұйқасы

Қысыр сөзді айтпа маған дән-нәрі жоқ”

(мәнерлеп оқу)

Негізгі ой

Буын саны

Бунағы

Ұйқасы

Поэтикалық талдау    Эпитет  Теңеу  Метонимия  Қайталау

Поэтикалық талдау

Эпитет

Теңеу

Метонимия

Қайталау

“ Дүние –мүлікке құмартып, жаһан малын жиғандар” (мәнерлеп оқу)  Ұйқасын тап      Кітапты молда теріс оқыр, .............................................. Мал құмар көңлі-бек соқыр, ................................................... Жүректе айна жоқ болса, ................................................... Тыңдағыш қанша көп болса, ....................................................

Дүние –мүлікке құмартып, жаһан малын жиғандар” (мәнерлеп оқу)

Ұйқасын тап

Кітапты молда теріс оқыр,

..............................................

Мал құмар көңлі-бек соқыр,

...................................................

Жүректе айна жоқ болса,

...................................................

Тыңдағыш қанша көп болса,

....................................................

Абай  Ахмет Йасауи

Абай

Ахмет Йасауи

Оқушылардың пікірінше хикметтер ирархиясы

Оқушылардың пікірінше

хикметтер ирархиясы

Оқушылар пікірін ғалымдардың пікірімен салыстыру Ғалымдардың пікірі 1. Ерлан Арын ( ҚР білім, экономика ғылымының докторы) Түркістандық ғұламаның «Даналық кітабын» тек әдеби шығарма деу аздық етеді. Иманжүзділік оқулығы әділетті болар. Ол тұтқиыл тығырықтар тұсында тұйықтан шығарар жол көрсетіп, инабатшыл көңілге Иланым ұялатады». 2 . А.Қыраубаева. «Суфизм көзқарасындағы ақындық дәстүрдің қазақ поэзиясындағы қалыптасуына түркілік әдебиет даму кезеңіндегі шығармаларда негізгі қаланған мәселелердің кейінгі ақындар арқылы жалғасатындығы табиғи заңдылық. Аллаға ғашықтық Йасауи және оның дәстүріндегі ақындар поэзиясында орныққан құбылыс. Жаратушыға арналған махаббат, ғашықтық ұғымдардың әлеуметтік сырлары жалпы азаматтық, гуманистік ойлармен де ұштасады » «Ғасырлар мұрасы» А., 1987, 360-б

Оқушылар пікірін ғалымдардың пікірімен салыстыру

Ғалымдардың пікірі

1. Ерлан Арын ( ҚР білім, экономика ғылымының докторы) Түркістандық ғұламаның «Даналық кітабын» тек әдеби шығарма деу аздық етеді. Иманжүзділік оқулығы әділетті болар. Ол тұтқиыл тығырықтар тұсында тұйықтан шығарар жол көрсетіп, инабатшыл көңілге Иланым ұялатады».

2 . А.Қыраубаева. «Суфизм көзқарасындағы ақындық дәстүрдің қазақ поэзиясындағы қалыптасуына түркілік әдебиет даму кезеңіндегі шығармаларда негізгі қаланған мәселелердің кейінгі ақындар арқылы жалғасатындығы табиғи заңдылық. Аллаға ғашықтық Йасауи және оның дәстүріндегі ақындар поэзиясында орныққан құбылыс. Жаратушыға арналған махаббат, ғашықтық ұғымдардың әлеуметтік сырлары жалпы азаматтық, гуманистік ойлармен де ұштасады » «Ғасырлар мұрасы» А., 1987, 360-б

Иманды  адам  Үйге тапсырма 1. Ахмет Йасауидің хикметтерін оқу, талдау. 2. “Имандылық-адам бойындағы ең үлкен қасиет” шағын шығарма жазу.

Иманды

адам

Үйге тапсырма

1. Ахмет Йасауидің хикметтерін оқу, талдау.

2. “Имандылық-адам бойындағы ең үлкен қасиет” шағын шығарма жазу.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Презентация урока Ахмет Йассауи 9сынып

Автор: Мурзахметова Гулнар Жангабыловна

Дата: 04.03.2017

Номер свидетельства: 397811


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства