kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

М?тіндегі стиль ж?не синтаксистік ??рылым.?

Нажмите, чтобы узнать подробности

С?ра?-жауап.Сына? ?ткізу.

Ñ1.Синтаксис нені зерттейді?

Ñ2.Стилистика нені зерттейді?

Ñ3.Ауызекі с?йлеу стилінде ?андай с?йлемдер ?олданылады?

Ñ4.??рмалас с?йлем дегеніміз не,оны? ?андай т?рлері бар?

Ñ5.Шартты ба?ыны??ы саба?тас ?ай стильдерде ?олданылады?

Ñ6.Мезгіл,ма?сат ба?ыны??ы саба?тас ше?

Ñ7.С?здерді? ?андай байланысу т?рлері,т?сілдері бар?

Рефлексия (Ойтол?ау).

ÑБ?гінгі саба? сендерге ?нады ма? ?андай ?сер алды?дар?

Ñ?андай  тапсырма ?иынды? тудырды?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«М?тіндегі стиль ж?не синтаксистік ??рылым.?»

Сабақтың тақырыбы :    Мәтіндегі стиль және синтаксистік құрылым.

Сабақтың тақырыбы : Мәтіндегі стиль және синтаксистік құрылым.

Сабақтың мақсаты : а)білімділік: ә)дамытушылық: б)тәрбиелік: стильдің тілдік құрылымы,қолда тіл мәдениетін арттыру,логикалық ойлауын дамыту,шығарма іздене білім алуға дағдыландыру,іскерлік шеберліктерін арттыру,ана тілінде шебер де шешен сөйлей білуге шақыру. нылуы,мақсаты мен тілдік құрамдарын ұғындыру. шылық іске жұмылдыру.

Сабақтың мақсаты :

а)білімділік:

ә)дамытушылық:

б)тәрбиелік:

стильдің тілдік құрылымы,қолда

тіл мәдениетін арттыру,логикалық ойлауын дамыту,шығарма

іздене білім алуға дағдыландыру,іскерлік шеберліктерін арттыру,ана тілінде шебер де шешен сөйлей білуге шақыру.

нылуы,мақсаты мен тілдік құрамдарын ұғындыру.

шылық іске жұмылдыру.

жаңа сабақты өздігінен меңгерту. жаңа сабақты өздігінен меңгерту. «Кубизм стратегиясы»,топтық жұмыс,СКТ.,сұрақ-жауап,түсіндіру. «Кубизм стратегиясы»,топтық жұмыс,СКТ.,сұрақ-жауап,түсіндіру. сызбалар,кестелер. сызбалар,кестелер.
  • жаңа сабақты өздігінен меңгерту.
  • жаңа сабақты өздігінен меңгерту.
  • «Кубизм стратегиясы»,топтық жұмыс,СКТ.,сұрақ-жауап,түсіндіру.
  • «Кубизм стратегиясы»,топтық жұмыс,СКТ.,сұрақ-жауап,түсіндіру.
  • сызбалар,кестелер.
  • сызбалар,кестелер.

Сабақтың түрі

Сабақтың әдісі:

Сабақтың көрнекілігі:

2.Үй тапсырмасын сұрау. 1.Ұйымдастыру кезеңі : 3.Қолданыңыз.

2.Үй тапсырмасын сұрау.

1.Ұйымдастыру кезеңі :

3.Қолданыңыз.

  • «Кубизм стратегиясы». 1.Суреттеңіз.Мәтін туралы сұрау.Жоспардың түрлері. а) «Топтастыру» стратегиясы бойынша мәтіннің мәнін ашу.
  • «Кубизм стратегиясы».
  • 1.Суреттеңіз.Мәтін туралы сұрау.Жоспардың түрлері.
  • а) «Топтастыру» стратегиясы бойынша мәтіннің мәнін ашу.
  • оқушыларды түгелдеу,оқу құралдарын,сабаққа дайындығын тексеру.
  • оқушыларды түгелдеу,оқу құралдарын,сабаққа дайындығын тексеру.
  • 21-жаттығуды тексеру,ана тілі жайында жазған мәтіндерін оқыту. М.Шахановтың «Төрт ана»өлеңін жатқа оқыту.
  • 21-жаттығуды тексеру,ана тілі жайында жазған мәтіндерін оқыту.
  • М.Шахановтың «Төрт ана»өлеңін жатқа оқыту.
Талдаңыз. Зерттеңіз. Талқылау. Мәтіннің синтаксистік құрылымын ашу,ол сөйлем мүшелері қызметінен де анық көрінеді. Осы стиль түрлеріне оқушылар тоқталып,өздерінің зерттеген стиль түрлерінің мән-мағынасын ашып,мақсаты мен қолданылу аясына,стильдік сипатына,тілдік амал-тәсілдеріне сипаттама береді. Мәтіннің түрлерін көрсетіп,стильдің түрлерін ажырату. а)Сөйлемдер жазып,оған синтаксистік талдау жасату: Біз әлемнің қарқынды дамуға бет бұрған кезеңінде өмір сүріп отырмыз. ә)Әлемнің,туындысы сөздеріне- сатылай комплексті талдау жасату.

Талдаңыз.

Зерттеңіз.

Талқылау.

Мәтіннің синтаксистік құрылымын ашу,ол сөйлем мүшелері қызметінен де анық көрінеді.

Осы стиль түрлеріне оқушылар тоқталып,өздерінің зерттеген стиль түрлерінің мән-мағынасын ашып,мақсаты мен қолданылу аясына,стильдік сипатына,тілдік амал-тәсілдеріне сипаттама береді.

Мәтіннің түрлерін көрсетіп,стильдің түрлерін ажырату.

а)Сөйлемдер жазып,оған синтаксистік талдау жасату: Біз әлемнің қарқынды дамуға бет бұрған кезеңінде өмір сүріп отырмыз.

ә)Әлемнің,туындысы сөздеріне- сатылай комплексті талдау жасату.

9-сынып оқушысы Сабыр Аянға Мінездеме Сабыр Аян 1988 жылы 25 қазанда туған. Алматы қаласындағы №7 мектепте 2001 жылдан бері оқып келеді.Биыл 9-сыныпты бітірді. Аян-үздік,зерек оқушы.Әсіресе,тарих пәнін сүйіп оқиды.Өз ісіне ұқыпты.Кітап оқуды жақсы көреді. Аян көпшіл,жолдастарымен жақсы қарым-қатынас жасайды.Көпшілік жұмысқа белсене араласады. Мінездеме 9-сыныпты бітіруіне байланысты жазылды.   Сынып жетекшісі: Айтбаева С.Е.

9-сынып оқушысы Сабыр Аянға

Мінездеме

Сабыр Аян 1988 жылы 25 қазанда туған.

Алматы қаласындағы №7 мектепте 2001 жылдан бері оқып келеді.Биыл 9-сыныпты бітірді.

Аян-үздік,зерек оқушы.Әсіресе,тарих пәнін сүйіп оқиды.Өз ісіне ұқыпты.Кітап оқуды жақсы көреді.

Аян көпшіл,жолдастарымен жақсы қарым-қатынас жасайды.Көпшілік жұмысқа белсене араласады.

Мінездеме 9-сыныпты бітіруіне байланысты жазылды.

 

Сынып жетекшісі: Айтбаева С.Е.

Жаздың жайлы кеші. Бойды сергітетін қоңыр салқын леп дымқыл тұнық ауада біліне бастаған.Зәрі қайтқан күн әлсізденіп,таудан асып,ұясына кіріп барады.

Жаздың жайлы кеші.

Бойды сергітетін қоңыр салқын леп дымқыл тұнық ауада біліне бастаған.Зәрі қайтқан күн әлсізденіп,таудан асып,ұясына кіріп барады.

Сұрақ-жауап.Сынақ өткізу.

Сұрақ-жауап.Сынақ өткізу.

  • 1.Синтаксис нені зерттейді?
  • 2.Стилистика нені зерттейді?
  • 3.Ауызекі сөйлеу стилінде қандай сөйлемдер қолданылады?
  • 4.Құрмалас сөйлем дегеніміз не,оның қандай түрлері бар?
  • 5.Шартты бағыныңқы сабақтас қай стильдерде қолданылады?
  • 6.Мезгіл,мақсат бағыныңқы сабақтас ше?
  • 7.Сөздердің қандай байланысу түрлері,тәсілдері бар?
Рефлексия (Ойтолғау).

Рефлексия (Ойтолғау).

  • Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Қандай әсер алдыңдар?
  • Қандай тапсырма қиындық тудырды?
Үйге тапсырма: «Менің тілім XXI ғасырда»-ғылыми хабарлама жазып келу.

Үйге тапсырма:

«Менің тілім XXI ғасырда»-ғылыми хабарлама жазып келу.

Назарларыңызға  рахмет!

Назарларыңызға рахмет!


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
М?тіндегі стиль ж?не синтаксистік ??рылым.?

Автор: Майкоржунова Кулпаршын Сатарбаевна

Дата: 29.12.2015

Номер свидетельства: 271211


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства