«?озык?ре?» ??гімесіні? мазм?нын ме?герту, білім к?кжиегін ке?ейту. ?аза?-?ыр?ыз халы?тары арасында?ы тарихи ?алыптас?ан ?арым-?атынасты?, адал к??іл-ниетті?, шынайы бауырласты?ы туралы ??гімелеу. Таби?ат перзенті жыл?ы малына деген с?йіспеншілік к?з?арасты ??ындыру. О?ушыны? ?з бетінше іздене білу, ?орытынды, т?жырым жасауда?ы машы?ын дамыту, ой-?рісін, с?здік ?орын, ойлау ?абілетін арттыру.
Просмотр содержимого документа
«?.Ж?маділов.?озык?ре?. »
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі: Уразбаева Баян Мамановна
5 сынып
Сабақтың тақырыбы:
Қабдеш Жұмаділов «Қозыкүрең»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: «Қозыкүрең» әңгімесінің мазмұнын меңгерту, білім көкжиегін кеңейту. Қазақ-қырғыз халықтары арасындағы тарихи қалыптасқан қарым-қатынастың, адал көңіл-ниеттің, шынайы бауырластығы туралы әңгімелеу. Табиғат перзенті жылқы малына деген сүйіспеншілік көзқарасты ұғындыру.
Дамытушылығы: Оқушының өз бетінше іздене білу, қорытынды, тұжырым жасаудағы машығын дамыту, ой-өрісін, сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру.
Тәрбиелілігі: Адами сезімді қастерлеу, ортақ пікір, тиянақты тұжырымдама жасауға баулу, оқушыларды адамгершілік, қайырымдылық, бірлік, достық, отанды сүюге, бауырластық рухында тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білімді жүйелеу, бекіту сабағы .
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, баяндау, сұрақ-жауап, талдау, жинақтау,ой қозғау,топтастыру, «6 кадр», ой толғаныс, эссе жазу. Ойын әдістері.
Сабақтың көрнекілігі: Қ.Жұмаділовтың портреті, кесте-сызба, интерактивті тақта, слайдтық көріністер, жылқының суреті.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Топқа бөлу: І топ: «Тұлпар»
ІІ топ: «Қозыкүрең»
ІІІ топ: «Сәйгүлік»
Психологиялық дайындық
Сыныбымыз тап – таза,
Бор да дайын тақтада.
Ойымызды жинақтап,
Отырайық партаға.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«6 кадр» әдісі арқылы сұрақ қою.
Қабдеш Жұмаділов кім? Қабдеш Жұмаділовтің қандай шығармаларын білесіңдер? Жазушы қандай романы үшін Мемлекеттік сыйлыққа ие болды? «Қозыкүрең» әңгімесі не туралы? «Қозыкүрең» әңгімесі неге Қозыкүрең деп аталады? Сәйгүлік дегеніміз не?
ІІІ. Тірек білімді бекіту.
І. Қызығушылығын ояту.
1. Мәтін жоспары бойынша түсінігін мазмұндап айту.
Қонаққа бару. Қонақта. Қызық әңгіме. Майданға ат апару. Қозыкүреңнің қашуға дайындығы. Қозыкүреңнің елге оралуы. Қозыкүреңді арулап көму. Сыйлық.
Қабдеш Жұмаділов
ІҮ. Жаңа сабақ.
2. Мәтінді талдау
Шығарманы оқи отырып, қай кейіпкердің іс-әрекетіне сүйсіндіңдер ? Қазақ пен қырғыз халқының достығы, ортақ салт дәстүрі туралы не білесіңдер ? (Мәтіннен Ержанның ойларын тауып оқу). Қозыкүреңнің елге қашатынын Саяқбай қайдан білді ? Қозыкүрең елге оралғанда Саяқбай неге жылады ? Төреқұл досы Ағыбайға «Қоянкөк» дөненді сыйға тартуы, оны Ағыбайдың қабылдап тұрып «Берген жомарт емес, алған жомарт» деуі неліктен ? Параллелизм дегеніміз не ?
3. Мағынаны тану.
Топтық жұмыс
1 топ. Кейіпкерлерін ата?
2 топ. Әңгімедегі Саяқбай жылқышы қандай
адам?
3 топ. Ағыбайға Төреқұлдық сыйы.
Екі достың диалогін оқу .
4. «Кім көп біледі» ойыны.
Жылқыға байланысты қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер?
Түйе – малдың қасқасы.
Жүйрік атқа жел қамшы. Жүйрік ат – бірде ат, бірде қанат. Жылқылы елде жау көп, Жатақ елде дау көп. Жүйрікті кекіл қағысынан байқайды.
Ү. Жаңа сабақты бекіту.
5. Семантикалық карта.
№
1
Үзінді
Пәлі, мына қазақтарды қарай гөр! Саяқбай
Төреқұл
2
Бұлар менің жиендерім....
Ағыбай
3
Жігіттер, мен бірдеңе білсем, сендер осы қозыкүреңнен айырыласыңдар,-деді.
4
Жануарым – ай, аман-есен келген екенсің ғой! Айшылық жолды алты аттап, Алатауыңа жеткен екенсің- ау!....
«Біздің арамыздағы достықты осы балалар жалғастыратын болсын...»
5
Мынауың баға жетпес сый болды – ау, Төреқұл!
6
Сөздікпен жұмыс (кесте бойынша)
Ақалтеке – Бесті – Қу мүйіз –
Түркімендік жүйрік жылқы тұқымы
Бес жастағы жылқы
4. Өрелеу -
Көп нәрсені бастан кешірген, ысылған, төселген.
Аттың алдыңғы аяқтары мен арты бір аяғын шалып байлау, өре (шідер) салу.
ҮІ. Қорытынды.
Шығармашылық тапсырма.
«Менің тұлпарым» тақырыбына шағын эссе жазу. «Туған жерге келе жатқан Қозыкүрең» тақырыбында сурет салу. Жылқы малын топтастыру.
ҮІІ. Үйге тапсырма:
«Туған жерді сағындың ба, Қозыкүрең ?» әңгіме желісі бойынша ертегі жазу.
ҮІІІ. Бағалау.