Просмотр содержимого документа
«Ёрдамчи суз туркумлари»
Aim.Uz
Uchqo‘rg‘on tuman 28-o’rta ta’lim maktabi
Bir soatlik dars ishlanmasi
7-sinf
Mavzu: YORDAMCHI SO’Zlar
Tayyorladi: ona tili va adabiyot fani
o’qituvchisi Karimova Gulirano Narmatalievna.
Darsning mavzusi: Yordamchi so’zlar
Darsning maqsadi:
a) ta’limiy: o’quvchilarga yordamchi so’zlar haqida ma’lumot berish;
b) tarbiyaviy: o‘quvchilarning bilim olishlari uchun hukumatimiz tomonidan yaratilib berilayotgan imkoniyatlar, Prezidentimizning bolalarga g‘amxo‘rligi, bilim olish barcha insonlar uchun zarurligi haqida.
c) rivojlantiruvchi:nutqda tilning imkoniyatlaridan o’z o’rnida, to’g’ri va unumli foydalanish, so’z boyligini oshirish, o’z fikrini yozma va og’zaki tarzda erkin ifodalay olishlariga erishish, yordamchi so’zlar mazmuni bo’yicha o’quvchilar savodxonligini oshirish.
Darsning usuli: suhbat,o’yin va topshiriq, guruhlash
Darsning jihozi: Darslik, o’quv mavzu rejasi, rag’bat kartochkalari, «Yordamchi so’zlar» mavzusi bo‘yicha ko‘rgazmali qurollar, boshqotirmalar, elektron darslik, konvert
Darsda foydalanadigan texnologiya:
“Aqliy hujum”, “Aql idroki”, O’yin – topshiriqlardan foydalanish usuli. Bu usul orqali:
1) o’quvchilarda jamoa bo’lib ishlash ko’nikmasi shakllanadi;
2) mavzu ko’rgazmalilik va o’yin- topshiriqlar bois uzoq vaqt esda saqlanadi.
Asosiy tushuncha va atamalar:
Yordamchi so’z, bog’lovchi, ko’makchi, yuklama
Metod: Og`zaki bayon qilish, tushuntirish.
Forma: savol-javob, individual ishlash, jamoa bilan ishlash
Baholash: Rag`batlantirish, yulduzchalardan foydalanish
Darsning maqsad va vazifalari
a)Ta`limiy: o’quvchilarda yordamchi so’zlar haqida bilimlarini shakllantirish.
b)Tarbiyaviy: o’quvchilarni bilim olishlari uchun hukumatimiz tomonidan yaratilib berilayotgan imkoniyatlar, Prezidentimizning bolalarga g’amxo’rligi, bilim olish barcha insonlar uchun zarurligi haqida tarbiyalash;
v)Rivojlantiruvchi: o’quvchilarda mustaqil, ijodiy fikrlash va til hodisalarini qiyoslash asosida nazariy xulosalar chiqarish ko’nikmasini, og’zaki va yozma nutq malakasini rivojlantirish.
Ta`limiy savol: 1.Yordamchi so’zlar deganda nimani tushunasiz?
2. Yordamchi so’zlarning qanday turlari bor?
Tarbiyaviy savol: Yurtimizda hukumatimiz tomonidan sizlarning bilim olishlaringiz uchun qanday imkoniyatlar yaratilgan?
Rivojlantiruvchi savol: Yordamchi so’zlarning turlari haqida nimalarni bilasiz?
Kutilayotgan natija
Darsyakunidao`quvchibiladi (Bilim) yordamchi so’zlar va uning turlari komakchi, bog’lovchi, yuklama haqidabilimlarni egallashi
Qaysi savollar beriladi:
1.Yordamchi so’zlar deb qanday so’zlarga aytiladi?
Dars yakunida o`quvchi tushunadi (Ko`nikma)O’quvchilar yordamchi so’zlar va uning turlari haqida o’z fikrlarini bildira olishlari kerak.
Qaysisavollarberiladi:
Umumlashtiruvchi so’z vazifasida qaysi so’z turkumidagi so’zlar kela oladi?
Dars yakunida o`quvchi bajara oladi (Malaka)O’quvchilar yordamchi so’zlarning mustaqil so’zlardan farqini va ko’makchi, bog’lovchi, yuklama haqidagi tushunchalarni egallashi, ta’riflab bera olishlari kerak..
Qaysi savollar beriladi:
Siz uyushiq bo’lakli gaplarda umumlashtiruvchi so’z va tinish belgilarning ishlatilishi haqida nimalarni bilib oldingiz?
Ishning nomi
Bajariladigan ish mazmuni
Metod
Vaqt
1-bosqich:
Tashkiliy qism
1.Davomatni aniqlash.
2 .Darsga hozirlash.
Savol- javob
5 daqiqa
2-bosqich:
O’tilgan mavzuni so’rash
O’tilgan mavzu bo`yicha savol-javob bilan o`quvchilarning shu mavzuga tayyorligi va yana nimalarni bilishlari lozimligi haqida ehtiyojlarini aniqlanadi.
O`g`zaki so`rov
10 daqiqa
3-bosqich:
Yangi mavzu bayoni:
1.Ko`rgazmalilik asosida o`qituvchining mavzu bo`yicha ma`lumoti.
2.Guruhlarda topshiriqlar bo’yicha taqdimot
Ko`rgazmali qurol
Qo`shimcha ma`lumot asosida
10 daqiqa
4-bosqich
Mustahkamlaash
Savollarning javoblarni tahlil qilish
O’quvchilarning bilimini reyting ball asosida baholash
Guruhlarni rag`batlantirish.
10 daqiqa
5-bosqich:
Darsga yakun
(Uyga vazifa)
O’quvchilarning bilimini reyting ball asosida baholash 291 -mashq. Darslikning berilgan qolip asosida gaplar tuzib kelish
Guruhlarni baholash
Yozma
topshiriq
5 daqiqa
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism: O’quchilar bilan salomlashish, navbatchi axborotini eshitish, sinf xonasining sanitariya-gigiyena holatini tekshirish, darsga tayyorgarlik.
II O’tilgan mavzuni so’rash:
O’tilgan mavzu so’raladi, uyga vazifa 4-topshiriq tekshirilib xatolari tahlil qilinadi. Savol-javob orqali o’quvchilar darsga hozirlanadi.
Atash ma’nosiga ega bo’lmagan, , ma’lum so’roqlarga javob bo’lmaydigan va gapda ma’lum gap bo’lagi vazifasida kelmaydigan so’zlar yordamchi so’zlar deyiladi. Ular mustaqil so’zlarni bir-biriga bog’lash, ularning ma’nolariga qo’shimcha ma’no yuklash vazifasini bajaradi. Yordamchi so’zlarga bog’lovchi, ko’makchi, yuklama, alohida olingan so’zlar kiradi.
154-mashq
Matndan yordamchi so’zlarni aniqlash
IV. Mustahkamlash
(Guruhlar bilan ishlash)
(Oquvchilar berilgan matndagi yordamchi so’zlarni aniqlash)
I guruh
Otam bu hikoyasini boshlagan vaqtda mening vujudimni qo'rquv o'rab olar edi-da, ichimdan: «Meni ham shunday jinlarga yo'liqtirma», deb tangriga yolborib qo'yar edim.
Kecha xolam bizning uyga mehmon bo'lib kelgan edi. Kechasi oshdan keyin otam, oyim, xolam uchovlari choy ichishib o'ltirar va o'tgan-ketgandan so'zlashar edilar. So'z aylanib kelib yana o'sha jinlar, parilar, devlar to'g'risida to'xtadi. Otam bo'lsa o'zi ko'rgan «jinlar bazimi»ni so'zlashdan yana tiyilolmadi. Otamning bu hikoyasi, yuqorida so'zlaganimcha, mening uchun ortiqcha vahimali bo'lganidan darrov o'rnimga kirib, ko'rpamga burkanib yotib oldim. Otam menga bir kulib qaradi.
II guruh
KO‘NGIL (Cho’lpon)
Ko’ngil, sen munchalar nega Haqorat dilni og’ritmas,
Kishanlar birla do’stlashding? Tubanlik mangu ketmasmi?
Na faryoding, na doding bor, Kishanlar parchalanmasmi?
Nechun sen muncha sustlashding? Qilichlar endi sinmasmi?
II guruh
. Salom berib sekingina poygakka tushib o'tirdim.
- Xo'sh?! - Shunday o'zim, sizni sog'inib, bir ko'rib kelay deb kelgan edim.
- Yaxshi, yaxshi, barakalla, juda ham quruq kelmagandursan, biror ishing bordur, xo'sh, nimaga kclding?
Shu paytda boyga xizmatkor yurishda qo'ygan shartim esimga tushib qoldi. «Shart qilgan yolg'onni endi gapirmasang, qachon gapirasan», dedim-da, gap boshladim:
- Anavi, haligi, dandon sopli pichog'ingiz sinib qolib edi. shuning xabarini bergani keldim.
Ana shu so'zdan keyin menga «innaykeyin» savoli yog'ila boshladi.
- Xo'sh, innaykeyin, qanday qilib sindi? Ro'zg'orda mening pichog'imdan boshqa pichoq qurib ketgan ekanmi?
-Tozi itingizning terisini shilayotgan edim, suyakka tegib sinib qoldi.
- Shoshib qoldik-da, o'lib qolgandan keyin, bekor ketmasin deb terisini shilib oldik.
-Nima qilib o'ldi?
- Harom o'lgan otning go'shtini ko'p yeb qo'ygan ekan, bo'kib o'ldi.
- Harom o'lgan ot go'shti qayoqda ekan?
- Ha, o'zimizning to'riq qashqaning go'shtini yeb o'ldi-da, begona ot emas.
157-mashq
Polvonning qo’li kuch bilan o’ziga tortar, ammo bir qarich ham oldiga siljitolmasdi. 2. Mehmonlar osh-suv taraddudiga yo’l qo’yolmasdan, sut-qatiq bilan quruq choy ichib, darhol o’tirgan joylariga uzandilar va aravada urinib kelganlari uchun uzanar-uzanmas uyquga ketdilar.