Саба?ты? ма?саты Дастархан басында?ы ?дептілік талаптарын (?йге ?она? келуіне байланысты, ?она?ты к?туге байланысты) сыни т?р?ысынан ойлау технологиясы ар?ылы о?ыту
Саба?ты? міндеттері
?О?ушыларды? ойлау ?абілеттерін дамыту, саба??а деген ?ызы?ушылы?ын арттыру.
? Сауаттылы?ын дамыту н?тижесінде ??зіреттілікті ?алыптастыру;
? Жан-жа?ты дамы?ан жеке т?л?аны ?алыптастыру.
О?у н?тижелері О?ушы дастархан басында?ы ?дептілік та?ырыбы бойынша тапсырмаларды игере отырып, шы?армашылы?пен ж?мыс істеуге м?мкіндік алады, ?андай да бір шешімге келе алады ж?не ?зіні? біліміні? ?аншалы?ты де?гейде екенін ба?алай алатын о?ушы т?л?асы ?алыптасады.
Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы Дастархан басында?ы ?дептілік»
Пән атауы: Қазақ тілі
Сыныбы: 10 сынып
Сабақтың тақырыбы Дастархан басындағы әдептілік
Сабақтың мақсаты Дастархан басындағы әдептілік талаптарын (үйге қонақ келуіне байланысты, қонақты күтуге байланысты) сыни тұрғысынан ойлау технологиясы арқылы оқыту
Сабақтың міндеттері
Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
Сауаттылығын дамыту нәтижесінде құзіреттілікті қалыптастыру;
Жан-жақты дамыған жеке тұлғаны қалыптастыру.
Оқу нәтижелері Оқушы дастархан басындағы әдептілік тақырыбы бойынша тапсырмаларды игере отырып, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік алады, қандай да бір шешімге келе алады және өзінің білімінің қаншалықты деңгейде екенін бағалай алатын оқушы тұлғасы қалыптасады.
Сабақтың түрі Жаңа сабақ
Оқыту технологиялары Сыни тұрғыдан оқыту технологиясы
Оқыту әдістері “Түртіп алу”, “INSERT" әдісі, "Кубизм" әдісі, “Ыстық орындық" әдісі, "Еркін жіктелім" әдісі, "Шын мен өтірік " арасын ажырату әдісі
Көрнекілігі Дастархан басындағы әдептілікке арналған тірек сөздер
Сабақтың техникалық құралы Сөздіктер
Алматы облысы, Алакөл ауданы, Үшарал қаласы №2 орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Дусарова А.Д.
Ұйымдастыру кезеңі
1. Психологиялық ахуал қалыптастыру. “ Сәттілік кезеңі” тренингі
2. Топқа бөлу.
“Білімділер” тобы
“Білгірлер” тобы
“Сұңқарлар”тобы
3. Үш топқа тапсырма: Дастархан жаю әдебі туралы мәтінді оқу, аудару.
Үй тапсырмасын тексеру
"Миға шабуыл" сұрақтары
1. “Қонақ” деген сөзді қалай түсінесің?
2.Қонаққа не жайылады?
3.Дастарханға не қойылады?
4. Дастархан басындағы қандай әдептерді білесің?
Жаңа тақырып: Дастархан басындағы әдептілік
Топтық жұмыс (Дастархан жаю әдебіне шағын мәтін құрайды)
I топтың мәтіні
ІІ топтың мәтіні
ІІI топтың мәтіні
Джиксо стратегиясы бойынша оқушыларды белгілі рет бойынша “Ыстық орындыққа” отырғызып, құрған мәтіндерінің мазмұнын айтқызу.
«Кубизм» әдісі бойынша сұрақтар
Дастархан басында қалай отыру керек?
Әдептіліктің қандай түрлерін білесің?
Ер адамдар мен әйел адамдар арасында қандай әддептілік талаптары бар?
Дастархан қай бөлмеде жайылады?
Дастархан жаю әдебі туралы не білесің?
Сөздікпен жұмыс
Түртіп алу әдісі
өзін-өзі ұстай білу-
қысылмай –
сыпайылық талаптары-
қызмет көрсетеді-
тең етіп бөледі-
қонақ сыбағасы-
Ой толғаныс “Еркін жіктелім” әдісі “Білгірлер тобына ”
грамматика Бұрын естіген сөз Бұрын естімеген сөз
қонақ
дастархан
жаю
“Білімділер ” тобына
Грамматика Бұрын естіген сөз Бұрын естімеген сөз
қысылу
саспай
қатты сөйлеу
“Сұңқарлар ” тобы
Грамматика Бұрын естіген сөз Бұрын естімеген сөз
Әдептілік
Дастархан басында
Орын беру
"Шын мен өтірік арасын ажырату" әдісі
Сұрақтары Иә Жоқ
Қонақ келгенде үй иесі қарсы алуға шықпайды +
Дастархан басында қатты сөйлеуге болады +
Ер адамдар әйел адамдарға қызмет көрсетеді +
Басты мақсат- қонақты риза ету +
“Инсерт” кестесі
Білемін Білгім келеді? Білдім
Дастархан басындағы әдептілік туралы білемін Әдептілік түрлерін көп білгім келеді Әдептілік түрлерін қазақ тілінде айтуды білдім
Үйге тапсырма
«Дастархан басындағы әдептілік» тақырыбына сұхбат құрастыру