kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

С?кен Сейфуллин "К?кшетау" поэмасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

С?кен Сейфуллин ?мірі мен "К?кшетау" поэмасы туралы саба? жоспарында ?мірі жайлы м?лімет ж?не поэмасы ке?інен талданады. Ма?жан Ж?мабаевты? "Батыр Баян" поэмасымен ??састы?ы, ерекшелігі тал?ыланады. Поэма мазм?ны, та?ырыбы ке?інен айтылып, ?зінділер о?ылады. Саба?ты? т?рі іздену саба?ы бол?анды?тан, о?ушылар алдын - ала б?л та?ырыптар?а дайындалып ізденіп келеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«С?кен Сейфуллин "К?кшетау" поэмасы »

Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллиннің «Көкшетау» поэмасы.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың өз бетінше іздену қабілеттерін арттыру.

Білімділік: « Көкшетау» поэмасын оқыту, мазмұнын меңгерту, поэманы талдау арқылы көркем сөзді түсіне білуін, оған деген ынтасын арттыру, тұжырымдап айту арқылы жеке басының қалыптасуына әсер ету.

Тәрбиелік: Елін, жерін,туған өлкесінің табиғатын қастерлеуге, оны қорғауға деген сүйіспеншілігін арттыру.

Дамытушылық: Оқушылардың өз бетінше ізденуге, ойын анық, көркем жеткізе білуге үйрету, поэманың әрбір бөліміне талдау жасауға, М. Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасымен салыстырып пікір айту қабілеттерін жетілдіру.

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы, қазақ тілі.

Сабақтың түрі: іздену сабағы

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, әңгімелеу, пікір айту, салыстыру, сұрақ- жауап, өз бетінше ізденуге бағыт беру тәсілі, топтастыру.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, слайд, тірек сызбалар, бағалау тақтасы.

Сабақтың барысы

І Ұйымдастыру кезеңі

С. Сейфуллин туралы слайд, поэмадан үзінді оқылады.

ІІ Өткен сабақ бойынша пысықтау сұрақтары.

а) Сәкен Сейфуллин кім?

ә) Сәкеннің қандай шығармаларын білесің? Оқушылар Сәкен шығармалары туралы өздері тауып танысып келген шығармалар туралы айтады.

Сәкен Сейфуллин

«Жас қазақ»

«Бұлшық ет»

«Алтай»

«»

«»

«»


б) Сәкен өлеңдерін жатқа айту.

в) Сәкеннің «Көшетау» поэмасы, Мағжанның «Батыр Баян» поэмасымен танысып, деректер жинап келу.

ІІІ Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Поэманың мазмұнын қысқаша түсіндіру- (мұғалім)

Оқушыларды топқа бөлу.

  1. «А»

  2. «Ә»

  3. «Б»



Әр топқа тапсырма беріліп, дайындалуға уақыт беріледі. Әрбір топ берілген тапсырма бойынша кезектесіп жауап береді. Әр топтан бір бағалаушы тағайындалып, бірін бірі бағалайды.



«А» тобына берілген тапсырма:

Поэма бойынша сюжеттік – композициялық жоспар құру, қысқаша әңгімелеу.




Сәкен Сейфуллин «Көкшетау» поэмасы

Көкше көріністері -

Жұмбақ тас

Оқжетпес

Бурабай

Абылай хан -

Хан, қолбасшы

Абылай ханның әскері

Соғыс

Жеке батыр -

Адақ батыр

Күш сынасу

Мергендік

Тұтқын қыз -

Қалмақ қызының шарты

Қыз жұмбақ

Жұмбақтың шешуі



«Ә» тобына берілген тапсырма:



Әдеби лотосын құру, поэмаға әдеби талдау жасау.



Автор

Шығарманың аты

Кейіпкерлер

Жағымды/жағымсыз

Оқиға желісі

Немен аяқталды

Не суреттелді

Қандай тәсіл қолданылды

Қазіргі заманмен салыстыр













«В» тобына берілген тапсырма:

Венн диаграммасын құру, екі поэмадан үзінді оқу арқылы дәлелдей салыстыру.

Мағжан


1.Көкше көрінісі




2.Хан- Абылай




3.Қалмақ қызы





4.Батыр Баян

Үндестігі


  1. Екі поэма да Көкшетау туралы

  2. Екі поэма да Көкшенің сұлу табиғатын суреттеуден басталады.

  3. Абылай хан кезіндегі қалмақ пен қазақ жаугершілік оқиғасы суреттеледі.

  4. Екі поэманың да басты кейіпкері қалмақ қызы.

  5. Екеуі де сұлу, ақылды, қайратты.

  6. Екеуі де тұтқын.

Сәкен


1.Көкше көрінісі





2.Хан -Абылай




3.Қалмақ қызы




4.Адақ батыр


Ерекшелігі


  1. Сәкеннің қызы – адал, таза, ол ашық күреске шығып жеңіп шығады.

  2. Мағжанның қызы –кекшіл, айлакер, оның іс-әрекеті трагедиямен аяқталады.

  3. Сәкеннің Абылайы – қантөккіш, даңққұмар, қатыгез хан.

  4. Мағжанның Абылайы – елін, жерін жаудан қорғаған ақылды қолбасшы, ел басқарған хан.
















Әр тотың бағалаушысы бір-біріне баға береді.



Сабақты қорытындылау:

Үйге тапсырма беру: Көкшетау табиғатының сұлулығы мен көркемдігі туралы деректер жинап фотокөрме, слайд презентация жасау.

Бағалау: Оқушыларды танытқан білім деңгейлері мен белсенділіктеріне қарай бағалау.


































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
С?кен Сейфуллин "К?кшетау" поэмасы

Автор: Шулгаубаева Гулнур Шортановна

Дата: 26.01.2015

Номер свидетельства: 161861


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства