Просмотр содержимого документа
«Ozod Sharofiddinov "O'lsam ayrilmasman quchoqlaringdan" adabiy maqolasi tahlili»
Mavzu:Ozod Sharafiddinov “O`lsam ,ayrilmasman quchoqlaringdan”adabiy maqolasi tahlili
Darsning maqsadi:
a)ta`limiy- “O`lsam ayrilmasman, quchoqlaringdan ” maqolasi haqida bkmlar hosil qilish,maqolani ifodali o’qish va g’oyaviy-badiiy tahlil qilish;
b)tarbiyaviy- o`quvchilar qalbida ona –Vatanga muhabbat tuyg`usini tarbiyalash;
d)rivojlantiruvchi-og`zaki va yozma nutqni o`stiish;
Dars turi:noan’anaviy;
Dars uslubi:bahs,matn ustida ishlash,ijod gulshani;
Dars jihozi : darslik,vatan haqida buyuklar so’zlari,Vatanning buyuk siymolari va
go’zal qadamjolar tasviri;
Darsning borishi :
Tashkiliy qism:
Darsning mustahkamlash bosqichida:
a)salomlashish,navbatchi axboroti;
b)kitob-dsaftarlar nazorati;
d)o’quvchilar diqqatini yangi mavzuga jalb qilish;
O’tgan mavzu va uyga vazifani so’rash:
I.Ozod Sharafiddinov hayoti va ijodi yuzasidan savol-javob;
1. Adabiyotshunos deganda kimni tushunasiz?
2. Ozod Sharafiddinov qachon qayerda tug`ilgan?
3. Ozod Sharafiddinov onasi haqida qanday eslaydi?
4. Ozod Sharafiddinovning ilk asari qanday nomlanadi?
5. Mustaqillik yillarida yaratilgan asarlari?
6. Ozod Sharafiddinovning qaysi asari barcha yerdan yig`ishtirib olinadi?
7. Ozod Sharafiddinov qaysi mukofotlar bilan taqdilangan?
8. Ozod Sharafiddinovning shov –shuvga sabab bo`lgan asarlari qaysilar?
II.Tarqatmalar asosida „O’lsam ,ayrilmasman quchoqlaringdan“adabiy maqolasi yuzasidan bahs-munozara:
Darsning mohiyatini anglash bosqichida:
I.“O`lsam ayrilmasman quchoqlaringdan” nomli maqolani o`qib –o`zlashtirish
Vatan –ona so`zi naqadar laziz,
Sensan har narsadan mo`tabar, aziz,
Hurmatingni saqlar har bir o`g`il –qiz ,
Muqaddas, mo`tabar ulug` Vatanim,
O`lsam ayrilmasman quchoqlaringdan
Uyg`un
Vatan.Vatan tuyg`usi. Vatan muhabbati. Nimadir bular? Bular qanday sehrli qudratki, hali voyaga yetmagan , dunyo ko`rmagan , turmushning past-balandlaridan bexabar , o`yin –u sho`xliklardan o`zga dardi yo`q bir o`smirning yuragiga jo bo`lib, butun umr uning xatti-harakatini, yurish –turishi boshqarib turadi? Bu tuyg`u inson farzandida tug`ma bo`larmikin? Yoki go`dak tamshana-tamshana onasini emganida , ona suti bilan birga uning ham tomirlariga yugurarmikin?
Umuman, “Vatan” deganning o`zi nima?
Tug`ilib o`sgan uyingmi? Beshikda qulog`ingga kirgan mungli va ayni chog`da nurli allami?Buvingning ertaklarimi? Maktabmi? Ilk bor visol onlaringga guvoh bo`lgan so`lim
xiyobonlarmi? Albatta, bularning hammasi va yana allaqancha narsalar birlashib , “Vatan” degan narsaning so`nmas timsolini yaratsa kerak.
Vatan muhabbati ham shunday: u hammaga ko`z –ko`z qilinmaydi , u tog`risida tantanavor e`lonlar chop etilmaydi, har muyulishda odam ko`kragiga urib , Vatanga oshiqligini pisanda qilmaydi. Madaniyatning
yuksak pog`onalariga ko`tarilgan jamiyatlarda odamlar o`z Vatanlariga muhabbatni shovqin –suron ko`tarmay , aqyyuhannos solmay, tamagirliksiz , bepisanda , maqtanchoqliksiz amalga oshiradilar. Vatanga muhabbat bozorga solinadigan matoh emas, balki inson qalbining to`rida gard yuqtirmay pokiza saqlanadigan eng nafis, eng inja tuyg`udir.
II.Vatan haqidagi o`quvchilarning fikrlari tinglanadi.
Darsning mustahkamlash bosqichida:
I.Vatan haqidagi she`r va maqollar
Vatanni sev, tuproqni o`p,
Har qarichi muqaddas bizga.
Cho`lidagi hatto quruq cho`p,
Jondan aziz yuragimizga.
Oybek
Bulbul chamanni sevar,
Odam Vatanni;
O`zga yurtda shoh bo`lguncha,
O`z yurtingda gado bo`l;
Vatan sajdagoh kabi muqaddasdir;
II.Savol-topshiriqlar ustida ishlash;
III.Test sinovi:1.Quyidagi fikrlarni O.Sharafaiddinov kimga qarata aytadi?
“...ona Vatanni yovdan saqlab qolish uchun ongli ravishda jonini qurbon qilishga otlangan?”
A.To’maris B.Spitamen C.Shiroq D.Temur Malik
2.Adabiyotshunos olim Vatanga muhabbatni qaysi muhabbat bilan qiyoslaydi?
A.Onaga B.Yor-do’stga C.Tabiatga D.Ollohga
3.Chin vatanparvar avlodi ,deb kimlarni talqin etadi?