Сабақ: қазақ әдебиеті | |||
Күні: 01.10.2020 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: Мамытбекова Ж.Б | ||
Сынып: 5 а | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақтың тақырыбы: «Қобыланды батыр» жыры. Жырдың көркемдік ерекшелігі | |||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.2.3.1. Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау | ||
Сабақ мақсаттары | Жырдағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. | ||
Бағалау критерийлері | Жырдан көркемдегіш құралдарды табады Өзіндік көзқарасын білдіре отырып, мінездеме жазады. | ||
Жоспар | |||
Жоспарлан ған уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Ресурстар |
Сабақ тың басы (12 мин.) | Ұйымдастыру кезеңі қызығушылығын ояту 1) Қобыланды мен Құртқаның бойындағы қандай қасиеттерді бағалар едіңіз? 2) Жырдың тәрбиелік маңызы қандай? 3) Жырдан қандай әсер алдыңыз? | Оқушылар түрлі көзқарастары мен пікірлерін айтады. | |
Сабақтың ортасы (20мин.) | 10-тапсырма А) Жырдағы кейіпкерлерге мінездеме бер -Қобыланды бойындағы қас батырға тән мінездер, қимылдар жырда қалай көрсетілген? -Қараманның жырдағы іс-әрекетіне сай оған сипаттама беріңдер. - Жырда әйелдер бейнесі қалай суреттелген? б) Тіл көркемдігі, өлең құрылысына талдау жасау. - Жырда асыра, әсірелей суреттелінген жерлерін табу; - Теңеулерді, эпитеттерді табу; - Өздеріне ұнаған айшықты сөздер, сөз тіркестерін тапқызу | 1-топ. Қобыланды 2- топ. Қараман 3- топ. Құртқа 4-топ. Қарлыға Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды Эпитет – ақ отау, бурыл тұлпар, бұлаңдаға сұлуың Теңеу – саз балшықтай, арандай, қояндай, құстай, тастай. Гипербола – көкқұтан мен қарабай Метафора –жолбарысым, арыстан туған құрдасжан | Оқулық слайд Аудио мәтін |
Сабақ тың соңы (8 мин.) | Кері байланыс. Мен үшін пайдалы болды, _______________ Мен өз мүмкіндігімді көрсете алмадым, себебі_________________ Ұсыныс_______________ Үйге тапсырма: әр топқа жеке-жеке тапсырма беру. 1. Қобыландының қандай қасиеттері ерекше бөле-жара айтар едің? 2. Құртқаға қарап бұрынғы қазақ әйелдері қандай болған деп ойлайсың? 3. Қазан, Көбіктілер бойындағы жек көрінішті қасиеттер қайсы? 4.Тайбурылды суреттеудегі ақындық көркемдік тәсіл, оның ұтымдылығы. | 1-топ. 1 2- топ. 2 3- топ. 3 4-топ. 4 Жасалған жұмысты мұғалімнің почтасына немесе WhatsApp номеріне жазыңыз. |