Өткізген: Қасенова Г.Қ.
Сабақ: қазақ әдебиеті Тақырыбы: М.Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасы. | Мектеп: «Жарсу орта мектебі» |
Күні:16.01.2017 | Мұғалімнің аты-жөні: Қасенова Гүлнұр Қайроллақызы |
Сынып: 7 | Қатысқандар:14 | Қатыспағандар:0 |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: | Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. Б.С1 Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып,тарихы және көркемдік құндылығына баға беру. А/И3.Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (эпитет,метафор,теңеу) қолданысын табу. |
Сабақ мақсаттары т | Барлық оқушылар орындай алады: Поэманы оқып,кейіпкерлер туралы мағұлмат ала алады. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Бөлімдерге талдау жасай алады. |
Кейбір оқушылар орындай алады: Өзіндік көзқарас қалыптастыра алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: поэманың мазмұнын түсініп, өз ойын жеткізе білуді үйренеді. |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Наркескен,шапақ,пақыр т.б. |
Алдыңғы оқу | |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | «Психологиялық ахуал» . Тапсырма: Оқушылар 3 сұрақ төңірегінде бір-бірлеріне сұрақтар қояды. -Сүйікті киноңыз? - Хоббиіңіз қандай? - Алға қойған мақсатың? Топқа бөлу. Оқушыларды мақал-мәтелдер арқылы топқа бөлемін. 1-топ: «Ерлік».Еңбек ерлікке жеткізер, Ерлік елдікке жеткізер. 2-топ: « Батыр ». Ақынның хаты өлмейді, Батырдың аты өлмейді. 3-топ: «Алаш ».Батыр мақтанса, жауға шапқанын айтар, Қу мақтанса, алдап қаққанын айтар. Үй тапсырмасы. «Технологиялық карта» әдісі арқылы. Оқушылар өздерінің қалауымен деңгейлік тапсырмаларды алып орындайды. 1 деңгей 3ұпай. 2 деңгей 4 ұпай 3деңгей 5 ұпай | Слайд Мақал-мәтелдер Технологиялық кесте |
Сабақтың ортасы | Мұғалімнің сөзі: Поэма жайында қысқаша мағұлмат бере кету. Поэма жайлы үзінді көру. 2мин. Оқушылардың көрген үзінді бойынша 2-3 сөйлеммен өз ойларын жеткізуі. Дескриптор: Үзіндіні көріп мазмұнын түсінеді. Үзіндіні көру арқылы өз ойларын жеткізе алады. 1-тапсырма. Оқушыларға поэманы бөлімдерге бөлініп беріледі. Бөлімдерге ат қойып, әр топ әртүрлі тәсілмен талдайды. 1-топ: Коллаж арқылы 2-топ: Шынжырдағы үзбелер арқылы 3-топ: Постер арқылы Дескриптор: Оқушылар поэманы оқып,бөлімдерге ат қояды. Әр топ қатысушылары поэманы әртүрлі тәсілмен түсіндіреді. Поэманы оқу барысында кездескен түсініксіз сөздерді белгілеп,мағынасын ашайық. 2-тапсырма. Төмендегі берілген кестені толтыру. Әр бөлімдегі тірек сөздерді ,басты оқиғаларды жазып,поэманың негізгі идеясын анықтайық. Бөлім атауы | Тірек сөздер | Басты оқиғалар | Поэманың негізгі идеясы | | | | | Дескриптор: | Бейнебаян ҚБ: Шапалақ әдісі ҚБ:«Бас бармақ» ҚБ: Бағалау парағы |
Сабақтың соңы | 4-тапсырма: «Ақылдың алты қалпағы» тәсілі арқылы. Ақ қалпақ- Поэмадағы баянның жағымды жағын сөз етесіңдер. Қара қалпақ-поэмадағы теріс,жағымсыз жағын баяндау. Қызыл қалпақ- поэмадан алған әсерлерін,сезімдерін жеткізу. Жасыл қалпақ-жаңа идеялар ағымын тудыратын шығармашылық идеялар. Сары қалпақ- ұсыныстар, шуақты оптимизм. Көк қалпақ- қорытындылайды. Рефлексия: Күн , бұлт, жауын шашын бояу арқылы оқушылар кері байланыс жасайды. Үй тапсырмасы: Эссе «Бабалар ерлігі-ұрпаққа өнеге». | |
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |