| |
| А.Құнанбаев Шегіртке мен құмырсқа (И.Крыловтан) |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды өлең мазмұнын оқып, түсіну арқылы оның тақырыбы мен идеясын ашуға, өмірмен байланыстыруға үйретеді. Оқушылардың өз көзқарасын, пікірін айтуға үйретіп, сол арқылы шығармашылық тапсырмаларды орындатады |
Күтілетін нәтиже | 1. Өлеңнің мазмұны мен негізгі ойын түсінеді; 2. Ой-өрістерін дамыта отырып, зерттейді, қолданады, бағалауға машықтанады; 3. Абайдың аударған мысалындағы үлгі-өнегені үйренеді. 4. Топта өз ойларын, пікірлерін айта білуге тәрбиеленеді. |
Сілтеме | Оқулық 3-сынып Әдебиеттік оқу 48-49 беттер |
Сабақта қолданылатын материалдар: | 1. Оқулық 2. Бағалау парақшалары 3. Жетондар суреттер АКТ |
Оқыту әдістері: | СТО Оқыту үшін бағалау | 1.жұппен жұмыс 2.топтық жұмыс |
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі | • Психологиялық дайындық: Қайырлы күн деп айтамыз, Мектептен білімді боп қайтамыз. Отбасының гүліміз, Көңілді өтер күніміз. Сәтті күн болсын! Топқа бөлу.(құстар, аңдар, жемістер, жәндіктер) | Оқушылар бірге айтады. Топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды. Бағалау парақшасымен танысады. |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру | “Орман біздің байлығымыз деп неліктен айтады? “ жазған эсселерін тыңдау | Орман көріністері туралы жазған шығармаларын оқиды. Топ басшысы бағалайды. |
ІІI «Ой қозғау» | Суретпен жұмыс Абай Құнанбаев кім? И.А.Крылов 1796 жылы 2 ақпанда туған, ұлты орыс, ақын, жазушы Аудармашы «Қасқыр мен қазы» мысалының авторы | Шегіртке мен құмырсқаны сипаттайды. Ойшыл ғалым, шын аты Ибраһим |
ІІІ. Жаңа сабақ | Жұмбақтар шешу Екі басты жұдырықтай, Ортасы қылдырықтай. Ат басты, Арқар мүйізді, Бөрі кеуделі Бөкен санды, Қос қанатты, Құмырсқа ізді, Бота тірсекті. Суретпен жұмыс Суретте нелерді көріп тұрсың? Қандай жыл мезгілі бейнеленген? Құмырсқаның киімі қандай? Шегірткенің ше? | Құмырсқа Шегіртке Суретте құмырсқа мен шегірткені бейнелеген. Жылдың қыс мезгілі. Құмырсқа қалың киінген. Ал шегірткенің болса киімі жұқа ,тоңып құмырсқадан көмек сұрап келіп тұр. «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» деген мақалды айтады. |
Тапсырмалар | I-топ. Жаз мезгіліндегі шегіртке II -топ. Қыс мезгіліндегі шегіртке. III -топ. Шегіртке мен құмырсқаға байланысты мақал мәтелдер IV-топ. Венн диаграммасы бойынша жұмыс | Топтық тапсырмаларды орындайды. |
Ү. Сергіту сәті | Құмырсқа туралы бейнеүзік көрсету. |
Шығармашылық жұмыс | I-II топ. Шегіртке туралы бес жолды өлең. III - IVтоп. Құмырсқа туралы бес жолды өлең | 1.Зат есім 1 сөз Шегіртке 2. Сын есім 2 сөз шырылдауық, сауықшыл 3. Етістік 3 сөз әндетеді, секіреді,тоңады 4. Сөйлем 4сөз Ыршып жүріп ән салған 5. Мәндес сөз жәндік Құмырсқа Еңбекшіл, шаруашыл Еңбектенеді, жинайды, ойланады Жазымен қыс азығын жинайды. Еңбекқор жәндік |
ҮІII. Қорытынды | Мысалдың авторы кім? Мысалдың кейіпкерлері Мысалдың түйінді ойы не? Мысалдың тәрбиелік мәні неде? | Мысалдың авторы аударған А.Құнанбаев Құмырсқа мен шегіртке Өмірде осындай жалқаулар мен еңбекшіл адамдарға байланысты айтылған мысал өлең. Тәрбиелік мәні жалқаулық қасиеттерден алыстату. |
Рефлекция | «Жылы жүрек, жақсы тілек» кері байланыстарын жазады. |
IX. Үй тапсырмасы | Өлеңді мәнерлеп оқу, түсінігін айту. Сурет салу. Күнделіктеріне жазады. Мақал- мәтелдер жаттап келу. |
X. Бағалау | Сабақ барысында алған баллдарын қорыту. № | Оқушының аты-жөні | Үй тапсырмасы | Ой қозғау | Топтық жұмыс | Шығармашылық жұмыс | Қорытынды | 1 | | | | | | | 2 | | | | | | | 3 | | | | | | | 4 | | | | | | | 5 | | | | | | | 6 | | | | | | | | | 1-3 б | 1-3 б | 1-2б | 1-2 б | 1-10 б | |