kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашы? саба?. Та?ырыбы: С.М??анов  “С?лушаш поэмасы”

Нажмите, чтобы узнать подробности

Та?ырыбы: С?бит М??анов   “С?лушаша” поэмасы (?орытынды саба?).   Саба?ты? ма?саты: С.М??анов поэмалары туралы т?сінік беріп, мазм?нын ме?герту. Ой-ерісін ке?ейтіп, шы?армашылы? ?абілетін дамыту, есте са?тау ?абілетін, тіл байлы?ын дамыту, ?зіндік ж?мыс?а да?дыландыру. Поэма мазм?нын ме?герте отырып адамгершілікке, адалды??а, шынайылы?, рухани тазалы??а т?рбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашы? саба?. Та?ырыбы: С.М??анов  “С?лушаш поэмасы”»

Октябрь орта мектебі







Ашық сабақ



Тақырыбы: С.Мұқанов.

“Сұлушаш поэмасы”





















Өткізген: Нуртазина А.К.



Октябрь ауылы

2016ж

Тақырыбы: Сәбит Мұқанов “Сұлушаша” поэмасы (Қорытынды сабақ).



Сабақтың мақсаты:

  1. С.Мұқанов поэмалары туралы түсінік беріп, мазмұнын меңгерту.

  2. Ой-ерісін кеңейтіп, шығармашылық қабілетін дамыту, есте сақтау қабілетін, тіл байлығын дамыту, өзіндік жұмысқа дағдыландыру.

  3. Поэма мазмұнын меңгерте отырып адамгершілікке, адалдыққа, шынайылық,

рухани тазалыққа тәрбиелеу.







Сабақтың әдісі: түсіндіру, сынақхат, оқулықпен жұмыс, ойын.

Сабақтың көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта.



Сабақ барысы

    1. Ұйымдастыру.

Сыныпты 2 топқа бөлу.



2.1. “Әдеби сынақхат” (үй тапсырмасын сұрау) (интерактивті тақтада)

1-топ

1.С.Мұқанов.....жылдары өмір сүрді. (1900-1973)

2. 1922ж. Орынбасар қаласында...оқиды. (жұмысшы факультетінде.)

3.1926-1928 ж. С.Мұқанов республикалық...газетінде жұмыс істейді. (“Еңбекші қазақ”).

4. Мұнан кейінгі жылдарда.....университетінде кейін....қызыл профессура институтында оқиды. (Ленинград, Мәскеудегі).

2-топ.

1.1937ж. ...қызметін атқарды. (Қазақстан Жазушылар Одағының төрағасы).

2.Бұл кездегі С.Мұқанов қаламынан шыққан ірі туындылар ..., ...,... .(“Ботагөз”, “Менің мектептерім”, романдары, “Колхозды ауыл осындай”).

3.1950ж. С.Мұқанов ... романын, ... пьесасын жазды. (“Сырдария”, “Ш.Уәлиханов”).

4. “Сұлушаш” поэмасы ... жарық көрді?



  1. Ақын шығармаларын ата.

  2. 3. “Сұлушаш” поэмасына сатылай кешенді талдау.



Тақырыбы:

Авторы:

Әдеби жанры:

Кейіпкерлер:

Шығарманың композициялық құрылысы.

А) оқиғаның басталуы:

Ә) оқиғаның дамуы:

Б) оқиғаның шиеленісу:

В) оқиғанын шарықтау шегі:

Г) оқиғанын шешімі:



Шығарманың негізгі идеясы:

Әдеби-теориялық ұғымдар.:

А) Эпитет:

Ә) Теңеу:

В) Көнерген сөздер:

Г) Мақал-мәтелдер.



Кестені толтыру.

Композициялық элементтер

Композициялық жоспар

Суреттеу тәсілдері

Сұлушаш

Алтай

1

Пролог.

Басталуы.

Дүниеге келуі.

Баяндау, суреттеу.

Байдың қызы, қиғаш қас, қарақат көз, қыр мұрын, ұзын кірпік, жұқа ерін.

Кедейдің ұлы, қара көз, қыр мұрын, қасқа маңдай, кең иық.

2

Байланысы.

А) Ұнату

Ә) Құдалық

Диалог, баяндау

Инабатты, сыпайы, кіші-пейіл, ақжарқын.

Өжет, батыл, қайратты, өр.

3

Дамуы.

Алып қашу.

Баяндау

Болашақты болжағыш.

Сертіне берік, айтқанын қайтпайды

4

Шиеленсуі.

Қуғын.

Диалог, баяндау.

Айнымас махаббат иесі.

Батыр, ержүрек, жауға мейірімсіз.

5

Шарықтау шегі.

Қарқаралы тауында.

Баяндау, монолог, диалог.

Қиыншылыққа төзімді, сабылы.

Еңбекке шынық-қан төзімді, ер тұлғалы.

6

Шешімі.

Азапта өлуі.

Баяндау

Қытымыр

Заманның құрбандары.

Идеясы

Тарих шындығымен махаббат шындығын еркін меңгеріп жырлаған ақын шығармасында әлеуметтік теңсіздіктің жастардың бас бостандығына бөгет болуы.



  1. “Талдау-табыс кілті” ( Ұжымдық жұмыс)

Әр топқа тапсырма беріледі.

1-топ

1.Тілеуберді байдың қызын Алтайға беруге қарсы болуына көзқарастырыңыз.

2-топ.

  1. Қызды үлкендердің атастыруы.



  1. Мәнерлеп оқу.

Мәтіннен Алтайдың монологын оқытқызу.



6.Кейіпкерлерге мінездеме береді.

1-топ - Сұлушаш

2-топ - Алтай

  1. Өлең жолдарының құрылысын талдау.



Күн-күн санап// толқыды // туған айдай, 11б а

Қап-қара көз// қыр мұрын,// қасқа маңдай, 11б а

Қаз мойынды//, кең иық//, сұлу тұлға, 11б б

Тіп-тік боп // тауда өскен// қарағайдай 11б а

А, а, б, а –қара өлең ұйқасы.

  1. Бекіту.

“Орамал тастамақ” ойыны

  1. С.Мұқанов қай жерде туған?

  2. С.Мұқановтың өлеңдерін ата.

  3. С.Мұқанов қандай қызметтер атқарды?

  4. С.Мұқановтың прозалық туындыларын ата.

  5. “Сұлушаш” поэмасының тақырыбы, идеясы не?

  6. Сұлушаш пен Алтайдың трагедиялық жағдайының басты себебі не?

  7. “Сұлушаштың” реалистік шығарма екенін дәлелде.

  8. “Сұлушаш” поэмасының маңызы не?



М.Базарбаевтың сөзімен қорытындылау. “Сұлушаш поэмвсы нағыз реалистік шығарма. Оның қаhармандары-ойдан жасалған, қиялдан шыққан, жансыз, қансыз суреттер емес, өмірдің қайнар бұлағынан алынған таза жанды, ыстық қанды еңбек адамдары”

4.Үйге тапсырма:

1.Поэмадағы әдет-ғұрып, халық психологиясының көрінісін сипаттап жазып келу.

2. Поэмадан үзінді жаттау.

5.Білімді бағалау.




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Планирование

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Ашы? саба?. Та?ырыбы: С.М??анов  “С?лушаш поэмасы”

Автор: Нуртазина Алма Канапияновна

Дата: 14.02.2016

Номер свидетельства: 293244


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства