Просмотр содержимого документа
«"Жеке адамдарды? статустары" »
Қостанай қаласы әкімдігінің білім бөлімінің
№ 9 орта мектебі» ММ
Сабақтың тақырыбы:
Жеке адамдардың статустары
(ҚР Конституциясы)
(9ә сынып)
Орындаған: Ошакбаева Ж.К
Қостанай 2015
9 «ә» сынып.
Сабақтың тақырыбы: Жеке адамдардың статустары.Конституция күні.
Сабақтың мақсаты: Сөйлеу қабілеттерін дамытатын ортаны ұйымдастыру, оқушылардың көңіл-күйін, сабаққа ынталарын туғызу.
1.Білімділік: тақырыпқа байланысты сөздерді меңгеру, сөздерден сөз тіркестер, сөйлемдер құрастыру, сауатты жазу, ережелерді дұрыс пайдалану.
2.Дамытушылық: өз ойын анық, толық жеткізе білу, ой-өрістерін лексико-грамматикалық тапсырмалар арқылы кеңейту, ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту.
3.Тәрбиелік: балаларды негізгі заңды құрметтеуге және оны орындауға баулу.
Сабақтың көрнекілігі: Конституция, өлең жолдары.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу, аударма, тіл дамыту, ой қозғау.
Пәнаралық байланыс: тарих
Сабақты өткізуші практикант – мұғалім: Ошакбаева Ж. К
Күні: 04.02.2014ж
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі: сабақта дағдылы сұрақтар арқылы оқушылардың көңілін сабаққа аудару.
- Қазақстан қандай мемлекет?
- Қазақстанда мемлекеттік тіл қай тіл?
-Қазақстанның тәуелсіздік белгілерін ата.
- Қазақстанның қандай жетістіктері бар?
2.Үй тапсырмасын тексеру:
I Cұрақтарға жауап беру:
1. Мерекелер қалай бөлінеді?
2. 16 желтоқсан қандай мереке?
3. Мемлекеттік мерекелерді атаңдар.
4. Тәуелсіздік бізге, Қазақстан халқына не әкелді?
5. Көктем мезгілінде қандай мемлекеттік мерекелер бар?
6. Наурыз мерекесінде не дайындайды?
7. Қандай қәсіби мерекелерді білесің?
II Жазбаша жұмысты тексеру (2 деңгей).
Дыбыстық жаттығу: Конституция – ата заң
Ақылдасып, ел жасаған.
Орындаймыз оны бәріміз
Әр сөзіне беріп аса мән.
(оқу, аудару, талдау).
3. Жаңа сабақ: Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Жеке адамдардың статустары.Конституция күні». Әр Қазақстанның азаматы Ата заңды құрметтеуге және оны орындауы керек. Бұл біздің негізгі міндетіміз.
Сабақтың мақсатымен таныстыру: Бүгін біз сабақта жаңа сөздермен танысып, олармен сөйлемдер құрастырамыз, Конституция не үшін керек екенін ой қозғаймыз және ережелерді дұрыс пайдалануға тырысамыз.
I Жаңа сөздерді меңгеру (сөздік жұмысы):
Орнату, құру – бап -
әлеуметтік – тарау -
кепіл – бөлім -
анықтау – парыз, борыш -
шешу - қасиетті, киелі –
Бекіту: тірек сызба бойынша әңгімелеу.
30 тамыз 1995 жыл
9 бөлім Ата Занның қабылдануы 98 бап
Қазақстанның еркіндігі мен құқығынын кепілі
Негізгі заң маңызды мәселелерді анықтау
ашу
шешу
( Схемада оқушылардың барлық ықтимал жауаптары айтылуы тиіс).
5.Қорытынды:
1. Балалар Қазақстанның негізгі заңы не?
2. Ата заң не үшін керек?
3. Сен Конституцияда қандай маңызды мәселені қарастыраредің?
4. Еліміздің азаматтары Конституцияні не істеу керек?
6. Бағалау:сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға баға қою.