kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка классного часа на тему "Зиянды әдеттерден аулақ бол"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мақсаты:
1.Білімділік : темекі мен ішімдіктің зиянын оқушыларға түсіндіру;
2.Тәрбиелік: қазіргі қоғам талабына сай салауатты,білімді ұрпақ тәрбиелеу
3.Дамытушылық: осы зиянды заттардың салдары туралы білімін кеңейту,оқушының ой-пікірін ортаға салу.
Көрнекілігі : интерактивті тақта,плакат,кеспе қағаздары
Сабақтың барысы :
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. «Кел танысайық»
III.“Бәйге” ойыны
IV. “Көкпар” тартыс ойыны
V. Ситуациялық жағдайдан шыға білу
VI. Плакат қорғау
VII. “Уланбасын өмірің” көрініс
VIII. Қорытынды.
I-кезең Ұйымдастыру
1. оқушыларға сабақтың тақырыбы,мақсаты,барысы айтылады
2.сынып үш топқа бөлініп,топ басшысы сайланады.
3.жұмыс істеу тәртібімен,яғни ойын кезеңдерімен таныстырылады.
II-кезең «Кел танысайық»
1-топ Шылымқорлық
Ұраны: «Темекіден түтін сорсаң улайсың,өзіңді-өзің жіпсіз байлап шырмайсың»
1оқушы: Темекі жапырағында никотин уы бар.Ол жүректі,миды,өкпені уландырады.Сондықтан да шылым шекпейтін адамдарға қарағанда,шылым шегетіндер көп ауырады.Темекі тарту жаман ауруға душар етуі де мүмкін.Темекіні тастап кету тым қиынға соғады.Ең жақсысы оны ешқашан тартпау,ауызға алмау.

2оқушы : Бұл отырған шылымқор,сорады кеп шылымды ол
Қанша айтсанда алмайды тартпа деген тіліңді ол
Қой десеңде қоймайды,көк түтінге тоймайды
Сора сора уыты өн бойыңды жайлайды,
Бірақ шылым сорғанда аузы тыным таппайды
Шылымсыз тек жүрмейді,жоқ боп қалса тілейді,
Бірақ оның зиянын білсе дағы білмейді
3 оқушы : Көк түтінге жас өкпені ыстама,
Ащы суға өзіңді-өзің қыстама
Ер жетудің белгісі деп бұл да бір
Әуес көріп ұстамасты ұстама
2-топ Ішімдік
Ұраны: «Болар бала кісілікке үйір,тозар бала ішімдікке үйір»

1 оқушы : Маскүнемдік-үлкен қасірет.Адам ағзасының бауырын зақымдап бірден миға әсер етеді.Адам баласы өз іс әрекетіне жауап бере алмайды.
2оқушы : Мен қорқамын темекінің тұтқыны болған жастардан
Мен қорқамын ішімдіктің құрығына түскен жандардан
Мен қорқамын зиянды затқа құмар боп
Денсаулықтан айырылған мына қауымнан
3 оқушы: Арақ аздың ажалы
Ақшаның тажалы
Ырыстың қырсығы
Абыройдың мылтығы
Жақсылықтың жаңқасы
Төбелестің арқасы

3-топ Нашақорлық
Ұраны: «Есірткіге жолама,жетелейді молаға»
1оқушы : Нашақорлықта үлкен кеселді дерттердің бірі.Есірткіні бір рет тұтынған адам одан арыла алмайды.Ондай зардапқа тап болудың бірден бір себебі қоршаған ортасының да ықпалы аз емес.Сондықтан дос таңдай білу де аса маңызды.Халқымыз Есіркіден есіргендер деп бекер айтпаса керек.
2 оқушы : Нашақорлық жайлаған індет білем,
Жоймай оны жақсылық күн жоқ білем,
Күресуге ғасырдың тағдыры үшін
Оған сенде міндетті,міндетті мен!
III-кезең «Бәйге» ойыны
1-топ шылымқорлық.
1.Жастар темекіні тартпау үшін не істеу керек?
2.Темекіні тастауға болама?
2-топ Ішімдік
1.Ішімдік суықта тондырмайды дейді.Оның қаншалықты шындығы бар?
2.Ішімдік тамаққа тәбетті ашып,асқазанның қорытылуына көмектеседі ме?
3-топ Нашақорлық
1.Есірткінің алдында адам сонша дәрменсіз бе?Неге тез беріледі?
2.Адамның нашақор екенін сыртқы белгісіне қарап қалай ажыратуға болады?
IY-кезең «Көкпар» тартыс ойыны
Бұл кезеңде топтар кезектесіп мақал айтады. Ең көп мақал айтқан топ жеңімпаз атанады. Топтар ең алдымен топ ішінде 2-3 минут дайындалады.
1-топ: Ауру қалса да, әдет қалмайды.
            Ас тұрған жерде ауру тұрмайды.
            Тәні саудың - жаны сау.
            Ауру баптандап кіріп, мысқылдап шығады.
2-топ: Іздеп алған аурудың емі табылмас.
            Аурудың алдын ал.
           Тазалық – саулық негізі.
            Саулық – байлық негізі.
3-топ: Жігіттің дені сау болса – сол дәулет.
            Ауру қадірін сау білмес,
            Аш қадірін тоқ білмес.
             Ауруын жасырған өледі.
            Бас аман болса, бөрік табылады.

V- кезең Ситуациялық жағдайлардан шыға білу
1.Сенің достарыңның бәрі темекі шегеді.Ал сенің темекі шеккің келмейді,сол үшін олар сені шеттете бастайды.сен олардан бөлініп кете алмайсың.Не істер едің?
2.Сенің өте жақсы көретін досыңның аузынан ептеп арақтың иісі шығатынын бір-екі рет байқадың.Ол сені сезеді деп ойлаған жоқ.Ата-анасыны айтайын десең досыңның көңілін қимайсың.Сен досыңды қалай құтқарар едің?
3.Саған 11-сынып оқушысы «Маған күніне бір қорап темекі алып бер.Екеуміз бірлесіп шегеміз.Мұны тек сен екеуіміз ғана білетін болайық.Әйтпесе.» деп жұдырығын көрсетіп шарт қойды.Өзіңді қандай жолмен құтқарасың?

VI-кезең Плакат қорғау.
Бұл кезеңде әр топ өз плакаттарын қорғайды.
VII- кезең «Уланбасын өмірің» көрініс
Әр топ дайындап келген көріністерін көрсетеді.
1-топ. Шылым шегудің «пайдасы»
2-топ. «Дәрігерге шағым»
3-топ. «Спортшы қыз» әңгімесі.
VIII-кезең Қорытынды.
Жарайсыңдар ! Мен сендерге сенемін ! Кей адамдар көңіл көтеріп, демалу үшін, ренжігенін басу үшін шылым шегіп, ішімдік ішеді. Ал оның адам өміріне соншалықты зиянды екендігін өздерің де атап өттіңдер. Бұндай сезімнен арылу үшін жанға жайлы музыка тыңдау керек. Күй.


 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Разработка классного часа на тему "Зиянды әдеттерден аулақ бол"»

Мақсаты:

1.Білімділік : темекі мен ішімдіктің зиянын оқушыларға түсіндіру;

2.Тәрбиелік: қазіргі қоғам талабына сай салауатты,білімді ұрпақ тәрбиелеу

3.Дамытушылық: осы зиянды заттардың салдары туралы білімін кеңейту,оқушының ой-пікірін ортаға салу.

Көрнекілігі : интерактивті тақта,плакат,кеспе қағаздары

Сабақтың барысы :

I. Ұйымдастыру кезеңі

II. «Кел танысайық»

III.“Бәйге” ойыны

IV. “Көкпар” тартыс ойыны

V. Ситуациялық жағдайдан шыға білу

VI. Плакат қорғау

VII. “Уланбасын өмірің” көрініс

VIII. Қорытынды.

I-кезең Ұйымдастыру

1. оқушыларға сабақтың тақырыбы,мақсаты,барысы айтылады

2.сынып үш топқа бөлініп,топ басшысы сайланады.

3.жұмыс істеу тәртібімен,яғни ойын кезеңдерімен таныстырылады.

II-кезең «Кел танысайық»

1-топ Шылымқорлық

Ұраны: «Темекіден түтін сорсаң улайсың,өзіңді-өзің жіпсіз байлап шырмайсың»

1оқушы: Темекі жапырағында никотин уы бар.Ол жүректі,миды,өкпені уландырады.Сондықтан да шылым шекпейтін адамдарға қарағанда,шылым шегетіндер көп ауырады.Темекі тарту жаман ауруға душар етуі де мүмкін.Темекіні тастап кету тым қиынға соғады.Ең жақсысы оны ешқашан тартпау,ауызға алмау.



2оқушы : Бұл отырған шылымқор,сорады кеп шылымды ол

Қанша айтсанда алмайды тартпа деген тіліңді ол

Қой десеңде қоймайды,көк түтінге тоймайды

Сора сора уыты өн бойыңды жайлайды,

Бірақ шылым сорғанда аузы тыным таппайды

Шылымсыз тек жүрмейді,жоқ боп қалса тілейді,

Бірақ оның зиянын білсе дағы білмейді

3 оқушы : Көк түтінге жас өкпені ыстама,

Ащы суға өзіңді-өзің қыстама

Ер жетудің белгісі деп бұл да бір

Әуес көріп ұстамасты ұстама

2-топ Ішімдік

Ұраны: «Болар бала кісілікке үйір,тозар бала ішімдікке үйір»



1 оқушы : Маскүнемдік-үлкен қасірет.Адам ағзасының бауырын зақымдап бірден миға әсер етеді.Адам баласы өз іс әрекетіне жауап бере алмайды.

2оқушы : Мен қорқамын темекінің тұтқыны болған жастардан

Мен қорқамын ішімдіктің құрығына түскен жандардан

Мен қорқамын зиянды затқа құмар боп

Денсаулықтан айырылған мына қауымнан

3 оқушы: Арақ аздың ажалы

Ақшаның тажалы

Ырыстың қырсығы

Абыройдың мылтығы

Жақсылықтың жаңқасы

Төбелестің арқасы



3-топ Нашақорлық

Ұраны: «Есірткіге жолама,жетелейді молаға»

1оқушы : Нашақорлықта үлкен кеселді дерттердің бірі.Есірткіні бір рет тұтынған адам одан арыла алмайды.Ондай зардапқа тап болудың бірден бір себебі қоршаған ортасының да ықпалы аз емес.Сондықтан дос таңдай білу де аса маңызды.Халқымыз Есіркіден есіргендер деп бекер айтпаса керек.

2 оқушы : Нашақорлық жайлаған індет білем,

Жоймай оны жақсылық күн жоқ білем,

Күресуге ғасырдың тағдыры үшін

Оған сенде міндетті,міндетті мен!

III-кезең «Бәйге» ойыны

1-топ шылымқорлық.

1.Жастар темекіні тартпау үшін не істеу керек?

2.Темекіні тастауға болама?

2-топ Ішімдік

1.Ішімдік суықта тондырмайды дейді.Оның қаншалықты шындығы бар?

2.Ішімдік тамаққа тәбетті ашып,асқазанның қорытылуына көмектеседі ме?

3-топ Нашақорлық

1.Есірткінің алдында адам сонша дәрменсіз бе?Неге тез беріледі?

2.Адамның нашақор екенін сыртқы белгісіне қарап қалай ажыратуға болады?

IY-кезең «Көкпар» тартыс ойыны

Бұл кезеңде топтар кезектесіп мақал айтады. Ең көп мақал айтқан топ жеңімпаз атанады. Топтар ең алдымен топ ішінде 2-3 минут дайындалады.

1-топ: Ауру қалса да, әдет қалмайды.

            Ас тұрған жерде ауру тұрмайды.

            Тәні саудың - жаны сау.

            Ауру баптандап кіріп, мысқылдап шығады.

2-топ: Іздеп алған аурудың емі табылмас.

            Аурудың алдын ал.

           Тазалық – саулық негізі.

            Саулық – байлық негізі.

3-топ: Жігіттің дені сау болса – сол дәулет.

            Ауру қадірін сау білмес,

            Аш қадірін тоқ білмес.

             Ауруын жасырған өледі.

            Бас аман болса, бөрік табылады.



V- кезең Ситуациялық жағдайлардан шыға білу

1.Сенің достарыңның бәрі темекі шегеді.Ал сенің темекі шеккің келмейді,сол үшін олар сені шеттете бастайды.сен олардан бөлініп кете алмайсың.Не істер едің?

2.Сенің өте жақсы көретін досыңның аузынан ептеп арақтың иісі шығатынын бір-екі рет байқадың.Ол сені сезеді деп ойлаған жоқ.Ата-анасыны айтайын десең досыңның көңілін қимайсың.Сен досыңды қалай құтқарар едің?

3.Саған 11-сынып оқушысы «Маған күніне бір қорап темекі алып бер.Екеуміз бірлесіп шегеміз.Мұны тек сен екеуіміз ғана білетін болайық.Әйтпесе...» деп жұдырығын көрсетіп шарт қойды.Өзіңді қандай жолмен құтқарасың?



VI-кезең Плакат қорғау.

Бұл кезеңде әр топ өз плакаттарын қорғайды.

VII- кезең «Уланбасын өмірің» көрініс

Әр топ дайындап келген көріністерін көрсетеді.

1-топ. Шылым шегудің «пайдасы»

2-топ. «Дәрігерге шағым»

3-топ. «Спортшы қыз» әңгімесі.

VIII-кезең Қорытынды.

Жарайсыңдар ! Мен сендерге сенемін ! Кей адамдар көңіл көтеріп, демалу үшін , ренжігенін басу үшін шылым шегіп , ішімдік ішеді. Ал оның адам өміріне соншалықты зиянды екендігін өздерің де атап өттіңдер. Бұндай сезімнен арылу үшін жанға жайлы музыка тыңдау керек. Күй .






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Разработка классного часа на тему "Зиянды әдеттерден аулақ бол"

Автор: Ботабаев Таскын Дүйсенбаевич

Дата: 04.06.2018

Номер свидетельства: 472200


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства