Просмотр содержимого документа
«Конспект открытого классного часа»
Тәрбие сағатының тақырыбы: Домбыра дастан
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға ұлттық аспап домбыра туралы мәліметтер беру.2.Оқушылардың ой- өрісін дамыту, шығармашылықтарын шыңдау, мүмкіндіктерін көрсетуге көмектесу. 3. Ұлттық аспаптарды ұмытпай ұлықтап, ұлтын сүйетін ұлтжанды ұрпақ болып өсуге баулу.
Сабақтың әдісі: сұрақ,жауап,әңгімелеу..
Сабақтың көрнекіліктері: домбыра, нақыл сөздер, қазақ халқырың атақты күйшілерінің суреттері,видиороликтер(Ақсақ құлан).
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.(сарыарқа күй орындалады)
2. Кіріспе бөлім:
Мұғалімнің "Домбыра дастан"атты ашық тәрбие сағатын тамашалауға шақырамыз.Ендігі кезекті видиороликті тамашалайық (Домбыраның жасалу әдісі)
Екі ішектің бірін қатты,
Бірін сәл- сәл кем бұра.
Нағыз қазақ, қазақ емес,
Нағыз қазақ домбыра,- деп ақындарымыз жырлағандай, енді домбыра туралы не білеміз?Тыңдайық.
3.Негізгі бөлім:
1- оқушы: Домбыра- қазақ халқының көне музыка аспаптарының бірі. Домбыраны қайың, қ арағай сияқты ағаштардан жасайды. Оның сыртқы пішіні түрлі- түрлі болады.
2- оқушы:Домбыра халқымыздың тарихи өмір жолымен тығыз байланысты. Атақты күйшілер: Құрманғазы, Тәттімбет, Дәулеткерей,Дина өз күйлерін осы домбырамен шығарған.
3- оқушы: Ен даладағы көшпелі қазақтың қай- қайсысы да домбыраның үніне жан- тәнімен беріліп, оны өзінің бүкіл асыл ойы мен қазынасындай сезінеді.
4- оқушы: Қазақ музыкасының білгірі Ахмет Жұбанов домбыра туралы былай деген: "Кең даланы мекен еткен қазақ жұртының ең аяулы, қасиетті аспабы домбыра. Оның сымдай тартылған қос ішегінде сан ғасырдың қыл-ойы, көңіл- күйі жатыр."
Мұғалімнің сөзі:ендігі кезекте видироликкті тамашалайық(Ақсақ құлақ)
«Ақсақ құлан»видиороликтен алған әсерлерін оқушылар айтады.
1-оқушы: Қан жылатып күйіменен жүректі,
Жеткізді ол хан ұлының қазасын.
Қаймықпастан айтқан үшін шындықты,
Көмейіне оның құйған қорғасын.
2-оқушы: Білеміз ғой бәріміз,
Ол туралы бар ғой дастан әніміз.
Көмейінеқұйған оның қорғасын,
Білеміз ғой бұл аңызды бәріміз.
3-оқушы: Оны ұмытпас кеудесінде жаны бар,
Оны ұмытпас кеудесінде әні бар.
Зар заманда жауыз құйған қорғасын,
Домбыраның көмейінде әлі бар.
4-оқушы: Тыңда оны -
Үндеріне құлақ ас,
Тыңдап оны -
Қансыз ғана жыламас.
Иіп - иіп кетеді ғой кей кезде
Қос құлақты, екі шекті қу ағаш.
5-оқушы: Ол жыласа -
Көрінеді жан көзге,
Құйылады қан көзге.
Жылап - жылап көмейінен қорғасын,
Балқып, еріп бара жатыр бір кезде.
6-оқышы: Төзіміңді,
Шыдамыңды қамшылап,
Балқып аққан қорғасын жас шыжғырар
Жүрегіңе
Жүрегіңе
Тамшылап...
1 - жүргізуші: - Домбыраны жасау да өнер, тарта білу де өнер.
- Мұның бәрі өнерлі адамның қолынан ғана келер іс.
2 - жүргізуші: - Олай болса, осы өнер жайлы қандай мақал - мәтел білеміз. Соны ортаға салайық.
1 - оқушы: Шебердің қолы көпке ортақ.
2 - оқушы: Өнерлінің өрісі кең.
3 - оқушы: Өнерлі өрге жүзеді.
4 - оқушы: Талаптыға нұр жауар.
2. Өнерпаздың он қолы бар.
5 - оқушы: Өнерлігі өлім жоқ.
6 - оқушы: Жігітке жеті өнер де аз, Жетпіс өнер көп емес.