kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашык сабак самопазнание

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: « №1 мектеп – гимназиясы» КММ

Мерзімі: 5.02.2019

Сабақтың тақырыбы:  Өзімшілдік пен көпшілдік

Құндылық: «Дұрыс әрекет»   Қасиеттер:сыйластық,бірлік,көпшілдік

Мұғалімі:  Қожахметова Гүлсан Махшатовна

Сынып –             

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, мұғалім сыйы,дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: - балалар білімді бағалауды үйренеді.

Сабақтың мақсаты: Адам өміріндегі «Дұрыс әрекет» құндылықтың мағынасын кеңейту.

Міндеттері:

1. Оқушыларға «көпшілдік», «өзімшілдік», ұғымдары туралы түсінік беру.

2. Оқушыларды өзара сйыластық қарым-қатынастарын дамыту.

3. Оқушыларды көпшілдікке, бірлікке тәрбиелеу.

  Фотосуреттер, плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы:  а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу.

Топқа бөлу түс,тәтті арқылы.

 Қайырлы таң досым
Қайырлы күн болсын
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын!

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Сиқырлы қорапша»
«Қызғаныштың кесірі» мәтіні желісінде
 бірнеше тірек сөздер берілген. Тірек сөздер арқылы мәтінді ашу.Сол мәтін бойынша өз ойларын ортаға салу. Қорыту:

- Назым не істеді?

- Назымның әрекеті туралы не айтар едіңдер

-Назым неліктен жалғыз қалды?

- Шынар Назымға не үшін ренжіді?

- Анасы Назымға қандай ақыл айтты?

- Кешірім сұрау үшін қандай сөздер айту керек?

Сабақ барысын талқылау.

3.Дәйексөз:

 «Болмағын кекшіл, болсайшы көпшіл.»

Барлығына айтқызамын.

2-рет ұлдарға, 2- рет қыздарға айтқызамын
— Дәйесөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
—Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, дәптерге жазады.

4. Әңгімелеу: Мұғалім сыйы:

Аңыз Екі дос және қария

Бір ауылда Арман және Сауран деген екі дос тұрыпты.Бір күні олар бірге отырып, ұлы ерліктер жасау туралы армандайды, соның арқасында олардың есімдері ғасырлар бойы жоғалмайды деп отырғанда, сырқат кәрі көрші әйел оларға су әкеліп беруін өтінеді.Арман маңызды іспен айналысып отырғандықтан, ұсақ-түйекпен айналысуға уақытым жоқ дейді. Ал Сауран болса үнсіз орнынан тұрады да, су әкеліп береді. Осы әңгімеден соң көмек беру үшін күнде кедей әйелдің үйіне баратын болыпты.

Тағы бірде достар төбе басында отырса, оларға қария келеді де, тамақ сұрайды.- Бөгет жасама, - дейді оған Арман, - сен бар болғаны қария ғанасың, ал мен болсам жарық дүниедегі адамдардың бәрін қалай тамақтандыруды ойлап отырмын.Ал оның досы болса орнынан тұрып, киіз үйден нан әкеліп, оны қарияға берді. Қария Сауранға алғысын айтады да, былай дейді:- Қалтасы тесік жан ғана кедей емес. Кімнің жан дүниесі бос болса, сол кедей. Өзі туралы осылай ойлаған адам ұлы емес, айналасындағыларға қөп жақсылық жасаған адам ғана ұлы адам бола алады.Сірә, Арман сияқты жігіт қайдағы бір қарияның сөзін тыңдаушы ма еді? Ол күні бойы қайткенде жақсы және ұлы адам болатыны, қайырымдылығы мен қамқорлығына қалай алғыс айтатыны жайында айтумен болды.Ал Сауранның бос сөйлеп уақыт кетіруге мұршасы болмады. Ол қарттар мен ауруларға көмектесті, өтіп өтіп жатты. Достардың біреуі мылжың. Ал Сауран өзінің жастығына қарамастан, қарттармен ақылдасып отыратын ең сыйлы адамның бірі болды. Қайырымды да, ақылды, даңқы алысқа тарады. Адамдар тіпті оның атына орай бір тауды соның атымен атаған дейді

-Екі дос нені армандады?

-Арман қандай іс әрекет жасады?

-  Неліктен адамдар екіншісі туралы естеріне алмады деп ойлайсыңдар?

 - Екі достың әрекеттеріне деген көзқарастарың қандай?

 -Өмірде жанаршылық танытып жүрген кімдерді білесіңдер?

-Өзің үнемі әдепті сақтайсын ба?

5.Сергіту сәті

Орман ағашы:

6. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Құпия шарлар:

Көп біріксе береке

Татулық табылмас бақыт

Ырыс алды – ынтымақ

Ойланайық, пікірлесейік
Өзімшіл адаммен көпшіл адамға тән қасиеттер: Бауырмалдық, өркөкірек, ақкөңілдік, өз басының пайдасын ойлау, жомарттық, менмендік, белсенділік, басқалармен санаспау, тәкаппарлық, жанашыр, өз басының пайдасын ойлау жомарттық, менменшіл басқалармен санаспау, белсенділік, тәкаппарлық, жанашыр кекшіл кешірімшіл

7. Топпен ән айту.  

Дос болайық бәріміз»

сөзі: Х.Талғаров, әні:И.Нүсіпбаев

Әрқашан дос, біргеміз,

Ажырамас іргеміз.

Ілгері жүріңдер,

Достық жырын біліңдер.

Ту ғып ұстап бірлікті,

Еңбекті сүйіңдер!

Қайырмасы:

Дос болайық, бәріміз

Жарасып тұр әніміз.

Тыныштықты сақтаймыз,

Атсын күліп таңымыз.

Қайраттанып қарышта,

Озып шыққан жарыста.

Батыл бас, жас ұлан!

Самға биік, алысқа,

Жұлдыздарға, ғарышқа,

Бойда күш тасыған.

Қайырмасы:   

8.Рефлексия:

«Ашық микрафон» әдісі

Сабақтан қандай әсер алдыңдар?

Сабақта өзіңе не ұнады?

9.Үй тапсырмасы.

«Қойшы қаһарман» 96 бет ертегісін оқып келу.

Қорытынды 
Соңғы тыныштық сәті.
−Бүгінгі сабағымыз өз мақсатына жетті. Көпшілдік – адам бойындағы жақсы қасиеттердің бірі. Әрдайым осы қасиеттерді бойымызға дарыта білейік.

Барлығыңыз өте жақсы қатыстыңыздар. Сабақ аяқталды.

−Сау болыңыздар!

Шалқар қаласы

«№1 мектеп-гимназиясы» КММ

 

 

 

Өзін-өзі тау пәнінің апталығы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыбы:

«Өзімшілдік пен көпшілдік»

                                       (ашық сабақ)

Мерзімі:5.02.2019ж

Пәні:Өзін-өзі тану

Сыныбы:   4 «б»

Мұғалім: Қожахметова Г.М

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                Шалқар – 2018-2019оқу жылы

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашык сабак самопазнание»

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: « №1 мектеп – гимназиясы» КММ

Мерзімі: 5.02.2019

Сабақтың тақырыбы: Өзімшілдік пен көпшілдік

Құндылық: «Дұрыс әрекет» Қасиеттер:сыйластық,бірлік,көпшілдік

Мұғалімі: Қожахметова Гүлсан Махшатовна

Сынып –

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, мұғалім сыйы,дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: - балалар білімді бағалауды үйренеді.


Сабақтың мақсаты: Адам өміріндегі «Дұрыс әрекет» құндылықтың мағынасын кеңейту.

Міндеттері:

1. Оқушыларға «көпшілдік», «өзімшілдік», ұғымдары туралы түсінік беру.

2. Оқушыларды өзара сйыластық қарым-қатынастарын дамыту.

3. Оқушыларды көпшілдікке, бірлікке тәрбиелеу.

Фотосуреттер, плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу.

Топқа бөлу түс,тәтті арқылы.

Қайырлы таң досым
Қайырлы күн болсын
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын
Біздің алар бағамыз, кілең бестік болсын!

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Сиқырлы қорапша»
«Қызғаныштың кесірі» мәтіні желісінде
бірнеше тірек сөздер берілген. Тірек сөздер арқылы мәтінді ашу.Сол мәтін бойынша өз ойларын ортаға салу. Қорыту:

- Назым не істеді?

- Назымның әрекеті туралы не айтар едіңдер

-Назым неліктен жалғыз қалды?

- Шынар Назымға не үшін ренжіді?

- Анасы Назымға қандай ақыл айтты?

- Кешірім сұрау үшін қандай сөздер айту керек?

Сабақ барысын талқылау.


3.Дәйексөз:

«Болмағын кекшіл, болсайшы көпшіл.»

Барлығына айтқызамын.

2-рет ұлдарға, 2- рет қыздарға айтқызамын
— Дәйесөздің мағынасын қалай түсінесіңдер?
—Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, дәптерге жазады.


4. Әңгімелеу: Мұғалім сыйы:

Аңыз Екі дос және қария

Бір ауылда Арман және Сауран деген екі дос тұрыпты.Бір күні олар бірге отырып, ұлы ерліктер жасау туралы армандайды, соның арқасында олардың есімдері ғасырлар бойы жоғалмайды деп отырғанда, сырқат кәрі көрші әйел оларға су әкеліп беруін өтінеді.Арман маңызды іспен айналысып отырғандықтан, ұсақ-түйекпен айналысуға уақытым жоқ дейді. Ал Сауран болса үнсіз орнынан тұрады да, су әкеліп береді. Осы әңгімеден соң көмек беру үшін күнде кедей әйелдің үйіне баратын болыпты.

Тағы бірде достар төбе басында отырса, оларға қария келеді де, тамақ сұрайды.- Бөгет жасама, - дейді оған Арман, - сен бар болғаны қария ғанасың, ал мен болсам жарық дүниедегі адамдардың бәрін қалай тамақтандыруды ойлап отырмын.Ал оның досы болса орнынан тұрып, киіз үйден нан әкеліп, оны қарияға берді. Қария Сауранға алғысын айтады да, былай дейді:- Қалтасы тесік жан ғана кедей емес. Кімнің жан дүниесі бос болса, сол кедей. Өзі туралы осылай ойлаған адам ұлы емес, айналасындағыларға қөп жақсылық жасаған адам ғана ұлы адам бола алады.Сірә, Арман сияқты жігіт қайдағы бір қарияның сөзін тыңдаушы ма еді? Ол күні бойы қайткенде жақсы және ұлы адам болатыны, қайырымдылығы мен қамқорлығына қалай алғыс айтатыны жайында айтумен болды.Ал Сауранның бос сөйлеп уақыт кетіруге мұршасы болмады. Ол қарттар мен ауруларға көмектесті, өтіп өтіп жатты. Достардың біреуі мылжың. Ал Сауран өзінің жастығына қарамастан, қарттармен ақылдасып отыратын ең сыйлы адамның бірі болды. Қайырымды да, ақылды , даңқы алысқа тарады. Адамдар тіпті оның атына орай бір тауды соның атымен атаған дейді


-Екі дос нені армандады?

-Арман қандай іс әрекет жасады?

- Неліктен адамдар екіншісі туралы естеріне алмады деп ойлайсыңдар?

- Екі достың әрекеттеріне деген көзқарастарың қандай??

-Өмірде жанаршылық танытып жүрген кімдерді білесіңдер?

-Өзің үнемі әдепті сақтайсын ба?


5.Сергіту сәті

Орман ағашы:


6. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Құпия шарлар:

Көп біріксе береке

Татулық табылмас бақыт

Ырыс алды – ынтымақ

Ойланайық, пікірлесейік
Өзімшіл адаммен көпшіл адамға тән қасиеттер: Бауырмалдық, өркөкірек, ақкөңілдік, өз басының пайдасын ойлау, жомарттық, менмендік, белсенділік, басқалармен санаспау, тәкаппарлық, жанашыр, өз басының пайдасын ойлау жомарттық, менменшіл басқалармен санаспау, белсенділік, тәкаппарлық, жанашыр кекшіл кешірімшіл


7. Топпен ән айту.

Дос болайық бәріміз»

сөзі: Х.Талғаров, әні:И.Нүсіпбаев

Әрқашан дос, біргеміз,

Ажырамас іргеміз.

Ілгері жүріңдер,

Достық жырын біліңдер.

Ту ғып ұстап бірлікті,

Еңбекті сүйіңдер!


Қайырмасы:


Дос болайық, бәріміз

Жарасып тұр әніміз.

Тыныштықты сақтаймыз,

Атсын күліп таңымыз.


Қайраттанып қарышта,

Озып шыққан жарыста.

Батыл бас, жас ұлан!

Самға биік, алысқа,

Жұлдыздарға, ғарышқа,

Бойда күш тасыған.

Қайырмасы:

8.Рефлексия:

«Ашық микрафон» әдісі

Сабақтан қандай әсер алдыңдар?

Сабақта өзіңе не ұнады?

9.Үй тапсырмасы.

«Қойшы қаһарман» 96 бет ертегісін оқып келу.

Қорытынды 
Соңғы тыныштық сәті.
−Бүгінгі сабағымыз өз мақсатына жетті. Көпшілдік – адам бойындағы жақсы қасиеттердің бірі. Әрдайым осы қасиеттерді бойымызға дарыта білейік.

Барлығыңыз өте жақсы қатыстыңыздар. Сабақ аяқталды.

−Сау болыңыздар!



Шалқар қаласы

«№1 мектеп-гимназиясы» КММ



Өзін-өзі тау пәнінің апталығы












Тақырыбы:

«Өзімшілдік пен көпшілдік»

(ашық сабақ)


Мерзімі:5.02.2019ж

Пәні:Өзін-өзі тану

Сыныбы: 4 «б»

Мұғалім: Қожахметова Г.М
















Шалқар – 2018-2019оқу жылы







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Ашык сабак самопазнание

Автор: Кужахметова Гулсан Махшатовна

Дата: 03.12.2019

Номер свидетельства: 530057


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства