а. Шылау туралы т?сініктерін ке?ейту,шылауды? ?з алдына толы?
ма?ынасы жо? екенін т?сіндіру,ат?аратын ?ызтетін ??ындыру.
?. Танымын,ойлау ?абілетін,шы?армашылы? ?абілетін арттыру.
б. Ізденімпазды??а,бірлікке,елжандылы??а т?рбиелеу. Саба?ты? т?рі: саяхат саба?. ?дісі-т?сілі: сын т?р?ысынан ойлауды дамыту,с?ра?-жауап. К?рнекілік: плакат,тірек-сызба,ойындар, ребус, ту, ауыл аттары
Просмотр содержимого документа
«Шылау с?здер ж?не оны? т?рлері туралы т?сінік »
6 ә сыныбы 02.04.2015 жыл
Сабақтың тақырыбы: Шылау сөздер және оның түрлері туралы түсінік Сабақтың мақсаты:
а. Шылау туралы түсініктерін кеңейту,шылаудың өз алдына толық
мағынасы жоқ екенін түсіндіру,атқаратын қызтетін ұғындыру. ә. Танымын,ойлау қабілетін,шығармашылық қабілетін арттыру. б. Ізденімпаздыққа,бірлікке,елжандылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: саяхат сабақ. Әдісі-тәсілі: сын тұрғысынан ойлауды дамыту,сұрақ-жауап. Көрнекілік: плакат,тірек-сызба,ойындар, ребус, ту, ауыл аттары
жазылған парақшалар. Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру кезеңі. 1.Психологиялықдайындық. ІІ.Үй тапсырмасы. 544 –жаттығу. І. Қызығушылықты ояту.Ребус шешу.(шылау)
Ш
Ы
Л
А
У
1. Үстеудің мағыналық түрі /мөлшер/
2. Етістіктің ерекше түрі /тұйық/
3.Нұсқау,көрсету мағынасын білдіретін есімдік /сілтеу/
4.Толық мағынасы жоқ,жан-жануарға қаратылып айтылатын сөз /одағай/
5. Жекелеп көрсетпейтін сан есім /топтау / 2.Мақсат қою. -Балалар,бүгінгі сабағымыз шылау тақырыбына арналады.Мақсатымыз: шылауды оқып үйрену.Сондықтан сабаққа белсене қатысу керек. 3.Шылау тақырыбына ассоциация құру.«Бейге»ойыны.
Еліктіауылынан автобусқа отырамыз да Бурабайдағы Оқжетпестің басына шығамыз.Ол үшін Тапқышбектің тапсырмаларын орындаймыз. Шылау бойынша теориялық білімін тексеру.(ауызша) ІІ. Мағынаны ажырату.«Ақ сүйек» ойыны.
Жидек ауылына жеттік. Парақшаларға жазылған шылауларды оқу,
ол туралы ойларын айту. а) Мен,(бен,пен),және шылаулары қандай мағына береді? ә) Да,(де),та,(те) шылаулары қандай мағына береді? б) Ма,(ме),па,(пе),ба,(бе) шылаулары қандай мағына береді? Мен,бен,пен,жәнешылаулары сөз бен сөзді байланыстырады. Да,де,та,тешылаулары өзі тіркескен сөзіне қосымша мағыналар үтейді. Бірыңғай сөздермен қайталанып тіркескенда,(де), та,(те)шылауларының арасына үтір қойылады. Екі сын есімнің арасына келгенде ешқандай тыныс белгі қойылмайды: Көше бойында сұлу да сұңғақ көк теректер өсіп тұр. Ма,ме,ба,бе,па,пешылаулары өздері қатысты сөздерге сұрақ мағынасын үстейді:Кездесті ме?Жазды ма? Қайталанғанма,ме,ба,бе,па,пешылауларының арасына үтір,соңғысынан кейін сұрақ белгісі қойылады:Кезекші Айжан ба,Айдар ма? 4.Дәптерімізді ашу.Ай.күн.
Шығармашылық тапсырма.
«Жұмыла көтерген жүк жеңіл!»Көкшетауғажеттік.Парақшалар тарату. І-топ.Өлең құрастыру.(мен,бен,пен,және шылауларын қатыстырып) Мен ,бен,пен,және деген шылаумын, Сөздерді байланыстырып тұрамын. Сөз табына келсең егер, Жетінші орында тұрамын. ІІ-топ. «Көктем» тақырыбына шағын әңгіме құрастыру.(5-6 сөйлем) (да,де,та,те,ма,ме,ба,ба, шылауларын қатыстырып) Емлесін сақтаңдар. Шылау сөзден қалай жазылады? (бөлек) Дұрыс. Көктем келді.Қар еріді де,жылғалардан су ақты..Күн ұзарды да,түн қысқарды.Жылы жаққа кеткен құстар қайта келді.Ағаштар бүршік жарып,гүлдей бастады..Қызғалдақ та,сарғалдақ та гүлдеді.Мал көкке жайылатын болды. Әр топтан бір оқушы шығып оқиды,шылауларды айтады. Түсініктеме күнделігі. «Кім ұшқыр?»Кенесарыға жеттік.
Көп нүктенің орнына тиісті шылауларды қойып,мақалдарды көшіріп жаз. Мағынасын түсіндір. Екі топтан екі оқушы шығып тақтаға жазады.Қалғандары мағынасын ашады. І-топ. *Жаман көрші-ұрыс ... керіс, (пен) Жақсы көрші – алыс ... беріс. (пен) *Етікшінің дүниесі – бізі ... инесі. (мен) *Анаға баласы алтыннан ... қымбат. (да) ІІ-топ. *Жалқаулық дерттен ... жаман. (де) *Ай ... күн әлемге бірдей. (мен) *Мешкейдің өзі тойса ... ,көзі тоймайды. (да) Сергіту сәті. Жалғыз саусақ тіпті де, Ұстай алмас жіпті де. Екі саусақ бірікті, Ине қолға ілікті.
Өнерлі екен он саусақ, Қала салсақ,жол салсақ.
Сергіту сәтінде қандай шылаулар бар екенін талдау? 5.«Кім шапшаң»ойыны.Шортандыға жеттік.
Араласып кеткен сөздерден сөйлем құрап жазу. Екі топтан екі оқушы шығады. Сөйлемдерді тақтаға жазады. І-топ. 1.Концерт,қоясыңдар ма,сендер. (Сендер концерт қоясыңдар ма?) 2.Сұңғақ,де,Маржан ,бойлы,да,Айгүл .(Маржан да,Айгүл де сұңғақ бойлы.) 3.Өнерлі ме,оқушылар,сыныптарыңдағы.(Сыныптарыңдағы оқушылар өнерлі ме?)
ІІ-топ. 1.Серуенге,мен,ағам,шықты,інім.(Ағам мен інім серуенге шықты.) 2.Айгүл ме,бірінші,Анар ма келген.(Бірінші келген Анар ма,Айгүл ме?) 3.Еңбек,да,жатады,балға, да,құралына,балта.(Еңбек құралына балта да,балға да жатады.) Сабақты қорытындылау мақсатымен балалар семантикалық картамен жұмыс жасайды.«Оқу түбі тоқу»Бурабайға жеттік.Екі топтағы оқушыларға карточка тартылады,дұрыс жауабына қосу (+) қояды.Мысалы: