Просмотр содержимого документа
««Біз толеранттымыз.»»
Тақырыбы: «Біз толеранттымыз ...»
Мақсаты: оқушыларда толеранттылық мінез-құлық қалыптастыру
Міндеті:
1. Оқытушылық:
оқушыларға «толеранттылық» ұғымы туралы түсінік беру
толерантты адам қаситеттері туралы түсінік беру
өзге адамның жағдайын пайымдауға, түсінуге үйрету
2. Тәрбие берушілік:
адамдардың тұлғалық ерекшеліктеріне деген төзімділікке тәрбиелеу
өзіне және өзгеге деген төзімділікке тәрбиелеу
3. Дамытушылық:
рефлексия дағдысын дамыту
өз сезімдерін түсінуге үйрету
өзін-өзі реттеуді үйрету
қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Әдістер: топтық дискуссия, ойын терапиясы, арттерапия
Қатысушылардың жасы, саны: 11-16 жас, 9 оқушы
Қолданылатынматериалдар: Қобдиша, тақырыпқа байланысты көрнекіліктер, кітіп, сағат, бағдаршам, құлып.
Сабақ құрылымы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық жайлы көңіл-күй қалыптастыру, қатысушылардың бір-бірімен танысуы
II.Тақырыппен жұмыс.
III.Ойын, жаттығулар бөлімі.
IV.Сауалнама
V.Рефлексия.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі. (10 мин)
А) «Ешкім білмейді, мен ...» . Өзін-өзі таныстыру.
Б) Сабақ ережесін қабылдау.
өзара сенім
«Қазір және осында» принципімен жүру
шынайы болу
құпия сақтай білу
белсенділік таныту
қатысушының өзін емес ісі мен әрекетін бағалау
сөйлеушіні тыңдау, сыйлау
II.Тақырыппен жұмыс. (5 мин)
1.-Сұрақ-жауап. Оқушылардан «толеранттық» деген ұғымды қалай түсінетінжерін сұрау.
2. Слайдпен жұмыс
“Толеранттық” деген атауы халықаралық термин сөз болғанымен, мазмұн-мағынасы қазақтың төл сөзі — кәдімгі төзімділік дегеннің баламасы. Ол қарапайым тұрмыста көршінің көршіге деген төзімділігінен бастап, кең ауқымда мәдениеттер арасындағы, діни конфессиялар арасындағы, ұлттар, ұлыстар, тілдер арасындағы өзара төзімділікті, ымыраласуды білдіреді. Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Қазақстан халқына арнаған Жолдауларында осы маңызды мәселе – үнемі басты орында.Қазақстандықтар үшін негізгі құндылық – ұлтаралық татулықты сақтау, көпұлтты Қазақстан жағдайында бірін-бірі түсіну, сену мен құрметтеу және азаматтық келісімді орнату.
III.Ойын, жаттығулар бөлімі. (30 мин)
1.«Толеранттылық пантомимасы» жаттығу.
Топ 3-ке бөлінеді де,«Тепе-теңдік», «Сабырлылық», «Келісім» сөздерін пантомима арқылы көрсетеді. Қалғандары онын қандай сөз екенін түсініп, айтуы тиіс.
2. «Орныңды жылдам ауыстыр» жаттығуы
Нұсқау: Ойыншылардың ішінен бір жүргізуші таңдалынады. Ол барлық ойыншыларда кездесетін бір затты байқап, команда береді. «Кімнің киімінде қалтасы бар, солар орын ауыстырсын». Сол кезде осы команданың қатысы бар ойыншылар жылдам орындарын ауыстыруы керек, ал олар ауысып жатқанда жүргізуші бос орындыққа отырып қалу керек. Қай қатысушы орынсыз қалса, сол келесі жүргізуші болып ойынды жалғастырады. Әрбір ұстаз кез-келген жағдайлардан, педагогикалық әрекеттен өзінің шеберлігімен жол тауып шыға білу керек емес пе? Олай болса, біздің қазіргі ойын жаттығуымыз сіздердің шеберліктеріңізді, өздеріңізді терең тануға, сондай-ақ өзгелердің психологиялық ерекшеліктерін тануға көмектеседі.
3.«Ғажайып қалта» жаттығуы.
Қалта ішіндегі әр түрлі заттарды алып, сол затты «толеранттылық» сөзімен байланыстыра сөйлеу.
4.« Көмек» жаттығуы.
Қатысушылар көздерін жұмып, бөлме ішінде жүре бастайды. Психолог бір қатысушының қолынан ұстап алады, ал ол « Көмек» деп айқайлайды.Сол оқушыға жақын оқушы оның қолын ұстап тұра қалса, сол оқушыны қоршап қалғандары шеңбер жасап тұруы тиіс.