Просмотр содержимого документа
«Жемістер концерті 1 сынып көркем еңбек»
Батыс Қазақстан облысы
Қаратөбе ауданы
Жемістер концерті
Бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімі
Рахметова Жазира Ниязқызы
Пәні:Көркем еңбек
Сабақтың тақырыбы: Жемістер концерті
Мұғалімнің аты-жөні:
Мектеп:
Сынып:
Қаратөбе мектеп-гимназиясы
Рахметова Жазира Ниязқызы
Оқыту мақсаттары
1
Сабақ мақсаттары
1.2.1.1Өз идеялары мен сезімдерін қарапайым тәсілдермен көрсету үшін, қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қолдану.
Барлық оқушылар:
• Жеміс-жидек және атауын үйренеді
Тілдік мақсаттар
Оқушылардың көпшілігі:
• Жемістер мен көкөністерді ажырата алады
Кейбір оқушылар:
Сабақ барысы
• Жемістерден матаға баспа баса алады
Жемістер-фрукты-fruits
Ресурстар қылқалам, акварель, палитра, мата, жеміс, көкөніс түрлері
Тәтті-сладкий-sweet
Сабақ кезеңдері
Қышқыл-кислый-sour
Сабақтың басталуы
Сабақтағы жоспарланған әрекет
Қызығушылықты ояту
Оқушылар себеттен жеміс түрлерін таңдайды, таңдалған жемістер бойынша топқа бөлінеді.
Құлпынай-клубника-straw berry
1-топ. лимон
Алмұрт-груша-pear
Оқушы әрекеті
Топта оқушылар қандай жемістің суреті екенін анықтайды және сол жеміс туралы білетін мәліметтерін айтады.
2- топ. алма
Жүзім-виноград-grapes
3- топ алмұрт
Лимон-лимон-lemon
4- топ шие
Оқушылар видеодан көрген ойларын айтып бөліседі.
Балалар сендерге бейнеролик көрсетемін. Бейнеролик арқылы біз бүгінгі өткізілетін сабағымыздың тақырыбын атаймыз.
Дайынсыңдар ма?
Жемістер туралы видео көрсетіледі.
Сонымен, балалар бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпта өтпек?
Дұрыс, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы жемістер деп аталады.
Балалар өзіміз күнделікті тұтынып жүрген жеміс түрлерін атайықшы?
Жеміс-жидектер тәтті әрі қышқыл дәмді болады. Қышқыл дәмді жемістерден қандай жемістерді білесіңдер?
Енді осы жемістерді қазақша, орысша, ағылшынша айтып көрейік
Жемістер-фрукты-fruits
Оқушылар ойланады, сұраққа
жауап береді.
Тәтті-сладкий-sweet
Қышқыл-кислый-sour
Жемістер
Құлпынай-клубника-straw berry
Алмұрт-груша-pear
Жүзім-виноград-grapes
Алма, алмұрт, шие, банан, киви, мандарин
Лимон, киви, апельсин
Лимон-лимон-lemon
Оқушылар қайталайды.
Жемістер-фрукты-fruits
Қышқыл-кислый-sour
Алма-яблоко-apple
Құлпынай-клубника-straw berry
Алмұрт-груша-pear
Жүзім-виноград-grape s
Лимон-лимон-lemon
Сабақтың ортасы
Көктем мезгілі болғанда адамдар жер жыртады, дән себеді. Жеміс ағаштары мен көкөніс көшеттерін отырғызады. Өйткені жемістермен көкөністердің адам денсаулығы үшін маңызы зор. Адамдар көптеген дәрумендерді осы жемістер мен көкөністерден алады.
Сол жеміс түрлерінен кереметтей натюрморттар салуға болады екен, бұған өзіміз көз жеткізуіміз үшін алдымен оны орындауымыз керек
Оқушылар мұғалім түсіндірмесі бойынша шығармашылық жұмыспен айналысады.
Тапсырма : ЖЖ
1.2.1.1Өз идеялары мен сезімдерін қарапайым тәсілдермен көрсету үшін, қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қолдану.
Шығармашылық жұмыс.
Матаның бетіне жемістер мен көкөністерден баспа басыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
Ол үшін:
- композиция ойластырады;
Баспа басатын мата/қағаз, жеміс немесе көкөністі дайындап алыңыз.
Қандай композиция құрастыратыныңызды ойластырыңыз.
- жұмысты кезең-кезеңмен ұқыпты орындайды.
Қажетті жеміс/көкөністі таңдап алып, бояуға батырыңыз.
Баспаны басар алдында басқа қағазға бір рет басып алыңыз (бұл
бедердің дұрыс басылуына әсер етеді).
Осы әдіспен жұмысты жалғастырыңыз.
Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар
Алдымнан жел еседі,
Кіп кішкентай ағаштар
Үп үлкен болып өседі.
Шығармашылық жұмыс
Жеміс түрлерінен баспа басу
Сабақтың соңы
Кері байланыс
Балалар, Мақта қыздың себеттерінен шашылған жемістер мен көкөністерді ажыратып өз орындарына салып оған көмектесуіміз керек.
Таңдаған жемістеріңізде мағына бар балалар:
Топтық тапсырма: ҰЖ
Оқушыларға алдын-ала желім, қайшы беріледі.
Қызыл алманы алған оқушы – сабаққа тамаша қатыстың
Әр топқа себеттер беріледі
Оқушылар сабаққа қалай қатысқанын жеміс арқылы біледі.
Әр топтың оқушылары
1-топ Көкөністерді табу керек
Сары алманы алған оқушыға – сабақта белсенді болдың
топ бойынша жұмыстанады.
Жасыл алма алған оқушы – сабақта керемет екеніңді дәлелдедің.
2-топ Жидектерді табу керек
3-топ жемістерді табу керек
4-топ шырын алынатын жеміс түрлерін жапсырмалау керек
Топтың топ басшысы ортаға шығып жемістердің маңыздылығын түсіндіреді.
Балалар топпен жасаған жұмыстарымызды бағалап өтейік
І-ІІ Бас бармақ
ІІ-ІІІ Шапалақтау
ІІІ-ІV Екі жұлдыз бір ұсыныс
ІV-І Шапалақтау
Бекіту сұрақтары:
1 Балалар өздеріңіздің жасаған жұмыстарыңыз ұнадыма?
Барлық жұмыстарымыздан көрме жасадық, сол көрмені сынып болып тамашалауға шығуымыз керек
Күнделікті тағамдарымызға жемістер мен көкөніс түрлерін көбірек тұтынуымыз керек.
Балалар тақтаға назар аударсақ, әртүрлі жемістер жапсырылған ағашты көріп тұрсыңдар және жоғарыдағы күннің бетін бұлт басқан. Сол бұлтты күннен бөлектеу үшін сіздер жеміс ағашынан жемістерді алуларыңыз керек. Солардың ішінен өздеріңізге ұнаған жеміс түрін таңдап ала қойыңыздар.