Сабақтың тақырыбы | Түстер. |
Сабақтың көрнекілігі | АКТ , презентациялар, электронды оқулық, флипчарт, маркер, стикер,түрлі-түсті бояулар,сурет альбомы және палитра. |
Сілтеме | Сабақ жоспары, бейнелеуоқулығы, сабаққа арналған таныстырылымдар. |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | Блум таксономиясын қолдана отырып,сабақта оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдерді пайдаланып,оқушылармен топтық және жеке жұмыс түрлерін жүргізу./АКТ, СТО, Дарынды оқушылармен жұмыс./ |
Сабақтың мақсаты | Білімділік:Оқушылар түстер туралы мәлімет алады. Дамытушылық; Күнделікті өмірмен байланыстыра отырып, көркемдік танымдары, ой- өрістері, қиялдары дамиды. Тәрбиелік: Топпен тақырыпты талқылау, оқушылардың сөйлеу дағдысын қалыптастырады және көркемдік танымдары дамиды. |
Күтілетін нәтиже | 1.Оқушылар түстер туралы біледі. 2.Түстердің қасиеттерін меңгереді,жылы түстер мен суық түстерді салыстырады. 3.Түстік құрамды анықтайды . 4.Оқушылар картиналарға түстік талдау жасай алады.Негізгі үш түстен қосымша түстерді шығара алады. 5.Әр оқушы түстерге байланысты өз ойларын бейнелейді. 6.Ойлау элементтерін құрастырады, щығармашылықпен жұмыс жүргізеді. |
Түйінді идея | Оқушының сөйлеу және бір-бірімен қарым –қатынас жасау біліктіліктерін дамытуда диалогтік оқыту тиімді. Оның тиімділігі сабақтағы жайлы атмосфераның қалыптасуына , оқушы мен мұғалім арасындағы ынтымақтастықтың орнауына әсер етеді. Өзінің білмегенін қасындағылардан үйрене отырып, қалай оқуды іске асыруға болатындығын түсінеді және өзін бағалай біледі. |
Дарынды және талантты оқушылар: Үлгерімі төмен оқушылар: (Осы аталған оқушылардың іс-әрекеттерін бақылап, жазып алып отыру) |
Сабақты ұйымдастыру | Оқушыларды түстер арқылы топқа бөлемін. |
Білу | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
« Миға шабуыл» стратегиясын пайдаланып, әр топқа сұрақтар қоямын. 1.Кемпірқосақтан қанша түс көреміз ? 2.Кескіндеме өнерінің жанрларын ата? 3Бейнелеу өнерінің түрлерін ата? | Оқушылар топпен жұмыс істейді.. Бұрынғы білген білімдерін ортаға салады. |
Түсіну | АКТ-ны қолданып, оқушыларға тақырыптың мағынасын ашатын презентация арқылы бағыт-бағдар беремін. Призмамен жасалған тәжірибені көрсете отырып, ақ жарықтың құрамының күрделі екендігіне оқушылардың назарын аударамын. | Оқушылар сабақты мұқият тыңдайды. Қажетті мәліметтерді дәптерлеріне жазып алады. |
Қолдану | Венн диаграммасын пайдаланып, жылы түстер мен суық түстердің арасындағы айырмашылықты анықтауға тапсырма беремін, слайд арқылы көрсетемін. Оқушылармен түс табу мақсатында, палитрамен және зерттеу жұмыстарын жүргіземін. | Оқушылар топпен бірлесе отырып, жылы түстер мен суық түстер арасындағы айырмашылыққа талдау жасайды. Табиғаттағы суық түсті көрініс пен жылы түсті көрініске салыстыру жүргізеді,түстерді табады. |
Талдау | Негізгі үш түстің /қызыл, көк, сары /адамның көңіл –күйіне әсер етуіне байланысты Қанапия Телжановтың «Көкпар»картинасындағы түстерге түстік талдау жасауды және қасиеттерін ашып көрсетуге тапсырма беремін. | Оқушылар түстердің негізгі қасиеттерін ашып, толық сипаттама береді. |
Жинақтау | Оқу материалының элементтерінен жаңашыл сипаттағы нәтижені құрастыру үшін оқушыларға негізгі түстерге байланысты өз ойларын бейнелеуге тапсырма беремін. | Оқушылар тапсырмаларды топтық ұжыммен ақылдаса отырып жауап береді. Постермен жұмыс істейді. Жарнамалау стратегиясы арқылы әр топ өэінің шығармашылық жұмысын басқа топ алдында қорғап шығады.Оқушылар тақырып бойынша жаңа өнім жасап шығарады. |
Бағалау Формативті бағалау арқылы жиынтық баға қойылады. | «БББ» стратегиясы бойынша бағаланады |
Білемін | Білдім | Білуім керек |
| | |
Рефлексия | Сабақтағы оқушылардың көңіл күйі смайлик арқылы көрсетіледі. |
Үйге тапсырма | 1.Түстерге байланысты қазақ халқының наным-сенімдері туралы ізденіс жұмысы. 2. «Күз» тақырыбына сурет салу. |
Бейнелеу және сызу пәні мұғалімі Малдыбеков Б.М.