kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тетікб?лшектерді? сызбаларын эскизі бойынша о?у

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білімділік : О?ушыларды? білімділігін ?алыптастыру. Негізгі к?ріністер мен ?осымша к?ріністерді  шы?арып алу т?сілдерін: сызбада к?ріністерді орналастыруды ?йрету.

Дамытушылы?: О?ушыларды? ой – ?рісін ке?ейтіп, сызбада пайдалы ?ималар мен тіліктерді  орындауда шы?армашылы?  ?абілетін  дамыту.

Т?рбиелік: О?ушыларды ал?ылы??а, тап?ырлы??а, шапша?ды??а, е?бекті с?йуге  т?рбиелеу.

Міндеті: Ж?мыс  орнын д?рыс  ?йымдастыру машы?тарын  дамыту, сызба  ж?не ?лшеуіш ??ралдарды ?олдануды? тиімді т?сілдерін пайдалануды, ж?мысты  тияна?ты  ж?не  на?ты  орындауды  ?йрету.

К?рнекілік : О?улы?,   сызба  ?лгілері, сызу к?шірмесі, тетікб?лшек ?лгілері, сызу ??ралдары аспаптары, α, β,γ  проекциялар   ?лгісі,дискі, та?та, бор.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тетікб?лшектерді? сызбаларын эскизі бойынша о?у»



Алматы облысы

Қаратал ауданы

С.И. Морозов атындағы № 51 ОМГ







Ашық сабақ

Тақырыбы :

« Тетікбөлшектердің сызбаларын эскизі бойынша оқу .

13 графикалық ж



Сызу пән мұғалімі:

Суйиндиков М. Б.





Үштөбе – 2016 ж.


Суйиндиков Марат Байназарович

С.И.Морозов атындағы №51 орта мектеп-гимназиясы

Сызу және технология пәндерінің мұғалімі



Тетікбөлшектердің сызбаларын эскизі бойынша оқу .

13 графикалық жұмыс .


Мақсаты:

Білімділік : Оқушылардың білімділігін қалыптастыру . Негізгі көріністер мен қосымша көріністерді шығарып алу тәсілдерін: сызбада көріністерді орналастыруды үйрету.

Дамытушылық : Оқушылардың ой – өрісін кеңейтіп , сызбада пайдалы қималар мен тіліктерді орындауда шығармашылық қабілетін дамыту .

Тәрбиелік : Оқушыларды алғылыққа , тапқырлыққа, шапшаңдыққа , еңбекті сүйуге тәрбиелеу .

Міндеті : Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру машықтарын дамыту , сызба және өлшеуіш құралдарды қолданудың тиімді тәсілдерін пайдалануды , жұмысты тиянақты және нақты орындауды үйрету .

Көрнекілік : Оқулық , сызба үлгілері , сызу көшірмесі , тетікбөлшек үлгілері , сызу құралдары аспаптары , α , β ,γ проекциялар үлгісі ,дискі, тақта , бор.

Сабақтың барысы : 1. Ұйымдастыру . Оқушылармен сәлемдесу, оқушылар қатынасын тексеру .

2. Үй тапсырмасын тексеру . Оқушылар білімін тексеріп , үй жұмыстарын бағалау .

3. Жаңа тақырып.


Мұғалімнің оқушыларға түсіндіру әнгімесі : « Тетікбөлшектердің сызбаларын эскизі бойынша оқу . № 13 графикалық жұмыс ». Бөлшектеу – бұйымды құрастыру сызбасы бойынша ойша бөлек тетікбөлшектерге бөліп сызбаларын сызу .

Бөлшектеуге кірісер алдында құрастыру бірлігінің сызбасымен мұхият танысу қажет Сызбамен танысу дегеніміз оны оқи білу. Сызбаны оқу барысында ондағы берілген барлық мәліметтерді игеруіміз қажет . Мұны белгілі бір тәртіппен орындаған жөн .























1 .Алдымен негізгі жазудан сызбасы берілген бұйымның атауын тауып , оқу керек . Көптеген жағдайда сызбада не кескілденгенін атауынан- ақ түсінуге болады ( мысалы : « Балта», «Қысқыш», « Тұтқа» және т.с.с.).

2. Сызбаны құрайтын барлық кескіндерді құрастырып , олардың өзара орналасу ережелерін біле тұра, берілген бұйымды және оның бөліктерін қандай көріністер , тілектер мен қималар сипаттай алатынын көз алдынына елестету керек [1:98] .

3. Сонан соң сипаттізімен танысады . Позиция номері бойынша құрылыс түйінінің сызбасында әр тетікбөлшектің кескінін табады , оның пішінін анықтайды , сызбадағы барлық кескіндерін өзара салыстырады . Әдетте , тілікте көрсетілген тетікбөлшектердің бөліктері басқа тетік бөлшектің кескінімен жабылып қалуы мүмкін бөліктері басқа тетікбөлшектің кескінімен жабылып қалуы салдарынан , бірімен бірі байланыссыз күйде болады . Бірақ бір тетікбөлшектің бөліктерін сызықтаы бойынша табуға болады. Көршілес кескіндерге байланыс сызықтарын ойша жүргізуге отырып, оның пішінін көз алдына елестетуге болады .

4. Осыдан кейін тетікбөлшектер бірімен – бірі қалай біріктірілетінін түсіну керек. Жоғарыда типтік біріктірулер сызбада қалай кескінделетіні толық қарастырылған болғандықтан , мұны түсіну қиын емес болады .

5 . Ең күрделісі - бұйымның жұмыс атқару қағидатын сызбасы бойынша түсіну. Сондықтан , оқуға арналған тапсырмаларды сызбада кескінделген бұйымның құрылымы мен жұмыс істеу тәртібі жөнінде қысқаша сипаттамасы берілді . Осы сипаттаманы мұқият оқығанынан кейін , сызбаны тағы бір қарап шығыңдар ,

Практикалық жұмыс . 6.15, 6.16 суреттерде Корпус эскизі және Жолақ эскизі

берілген .

Бұл жұмысты әр тетікбөлшектің ең аз , сонымен брге жеткілікті кескіндр санын анықтадан бастайды.

1«.Корпус» тетікбөлшегін жасау үшін екі көрініс і- алдыңғы және үстіңгісі жеткілікті. Тесіктері мен ойықтарын көрсету үшін алдыңгы көріністе вертикаль тілікті және үстіңгі көріністе жергілікті горизонталь тілікті қолданған жеткілікті. Бұл тетікшебөліктің эскизі 6.15- суретте көрсетілген.

2. «Жолақ» ( 6.16- сурет) тетікбөлшегін жасау үшін екі кескіні жеткілікті; өткірме бұрандаманы көрсететін алдыңғы көріністегі жергілікті вертикаль тілік пен жолақ бойындағы ойықты көрстетін жерглікті тілігі орындалған үстіңгі көрінісі.

4. Бекіту : А) 1. Тетікбөлшектің сызбасы деп қандай құжатты айтады ?

2. Эскиз дегеніміз не?

3. Тетікбөлшектерді зоводтарда, шеберханаларда қалай жасайды ?

4 . Негізгі жазу не үшін керек және оның габарит өлшемдері қандай ?

Б) № 13 графикалық жұмыс

Берілген «Корпус» және «Жолақ» эскиздері негізінде, бір тетікбөлшегкті жұмыс сызбасын сызыңдар[2:112-113]

5. Ойын : А). Сызу пәніне қолданылатын құрал- саймандардың суреттерін бір қарап шығып, орындарын ауыстырмай басқа қағазға қайта сызу.

Ә). Қағаздан қолды алмай берілген сызбаны сызып шығу .

Б). Бір уақытта оң қолмен төрт бұрыш , сол қолмен шеңбер екеуін бірге сызу .

5. Бағалау.

6.Релаксация: (Оқушылар сабақтан алған өз әсерін, тілектерін жазып іледі )

Нені білдім ? Нені білгім келеді ? Не ұнамады ?

7. Үй тапсырмасы : Практикалық жұмыс . № 13 графикалық жұмыс. 1-5 сұраққа жауа

Пайдаланған әдебиеттер тізімі:

1.В.Б Кульбаева, В. В . Никитенко ,Р.М .Мухамадеева –Сызу І-ІІ томдар.98 б.

2.Геомертия-В.Гусев,Ж.Кондасов, Ч.Бекбоев,А.Козасбаева .2013-2014 жж.112-113 беттер.












































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Тетікб?лшектерді? сызбаларын эскизі бойынша о?у

Автор: Суйиндиков Марат Байназарович

Дата: 08.06.2016

Номер свидетельства: 333406


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства