??рал-жабды?тар: Формат А2, ?арындаштар ?, ?Ж, Ж, сыз?ыш, ?шіргіш, циркуль, транспортир ж/е т.б.
Саба?ты? барысы
І. ?йымдастыру кезе?і: 1мин С?лемдесу, жо? о?ушыларды белгілеу, саба??а дайынды?ын тексеру, саба?ты? та?ырыбын ж?не ма?сатын ашу. О?ушыларды екі топ?а б?лу, ?иы?ты екі сызба таратылады, сызбаны ??растыр?анда жина?та?анда екі топ шы?ады.
ІІ. ?й тапсырмасын тексеру: 2мин
О?ушылар векторина с?ра?тар жазып келу.
Векторина с?ра?тарын о?ып, д?рыс жауабын бас?а о?ушылар жауап береді.
ІІІ. Жа?а саба?ты т?сіндіру. 7мин
??растырмалы сызбаны о?у дегеніміз б?йымны? пішіні мен ??рлымын елестету, оны? міндетін, ж?мыс принципін, ??растырылу ретін т?сіну, сондай-а? тетікті? берілген ??растырмалы бірліктегі пішінін ай?ындау деген с?з.
??растырмалы сызбаны о?уды мынадай ретпен ж?зеге асырады:
Просмотр содержимого документа
«Сызу п?нінен бір та?ырыпты? ?ыс?а мерзімді саба? жоспары. Та?ырыбы: ??растыру сызбасында пайдаланылатын кейбір шарттар мен же?ілдіктер.»
Пән: Сызу
Сынып: 9 «А»
Сабақтың тақырыбы: Құрастыру сызбасында пайдаланылатын кейбір шарттар мен жеңілдіктер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға құрастыру сызбасында пайдаланатын кейбір шарттар мен жеңілдіктерді түсіндіру және сызуға үйрету.
Дамытушылығы: оқушылардың құрастыру сызбасын кеңістікті көз алдында елестете білу қабілетін, ойын дамыту.
Көрнекіліктер: оқулықтар, үлгілер, дидактикалық материалдар, оқыту әдістемесі.
Құрал-жабдықтар: Формат А2, Қарындаштар Қ, ҚЖ, Ж, сызғыш, өшіргіш, циркуль, транспортир ж/е т.б.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1мин Сәлемдесу, жоқ оқушыларды белгілеу, сабаққа дайындығын тексеру, сабақтың тақырыбын және мақсатын ашу. Оқушыларды екі топқа бөлу, қиықты екі сызба таратылады, сызбаны құрастырғанда жинақтағанда екі топ шығады.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: 2мин
Оқушылар векторина сұрақтар жазып келу.
Векторина сұрақтарын оқып, дұрыс жауабын басқа оқушылар жауап береді.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. 7мин
Құрастырмалы сызбаны оқу дегеніміз бұйымның пішіні мен құрлымын елестету, оның міндетін, жұмыс принципін, құрастырылу ретін түсіну, сондай-ақ тетіктің берілген құрастырмалы бірліктегі пішінін айқындау деген сөз.
Құрастырмалы сызбаны оқуды мынадай ретпен жүзеге асырады:
Құрастырмалы бөліктің атауын және оның кескінінің масштабын айқындап, негізгі жазудың мазмұнын оқып үйрену.
Құрастырмалы сызбада көріністерді, тіліктерді және қималарды қарастыру.
Бұйымның сипаттамалық құжатын пайдалана отырып, оның қанша тетіктен тұратындығын анықтау және әрқайсысының атауы мен жасалған материялын айқын білу.
Әрбір тетіктің құрастырмалы сызбадағы кескіндерін қарастыра отырып, олардың пішіндерін анықтау.
Бұйымда қолданылған тетіктерді біріктірудің түрлерін айқындау.
Бұйымның жұмыс істеу принципі мен оны құрастырудың ретін тағайындау.
«Ажыратқыш» құрастырмалы бөліктің сызбасын оқу мысалын қарастырайық (207-208-суреттер).
ІV. Графикалық жұмыс 15мин
207-208-суреттер топтарға сызба беру.
Сызбаларын ортаға шығып қорғау 2мин
Тест
Құрастырмалы бөлікті бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз ететін құжат?
А) механизмдердің бөліктері;
Б) Құрастырмалы сызба;
В)техникалық құрылғылар:
2. Тетіктерді верстакта қысып қою үшін, тетіктерді желімдеу кезінде қолданылатын құжат?
А) Бұрандалы қысқыш;
Б) Құрастырмалы сызба;
В) Параллель бұрандалы қысқыш:
3. Параллель бұрандалы қысқыш бұйымның құрастырмалы сызбасы қай суретте берілген?
А) (203-сурет);
Б) (204-сурет);
4. Кесте түрінде орындалатын негізгі құжат?
А) жеке құжат;
Б) Сипаттамалық құжат;
5. Сипаттамалық құжатты қандай парақта орындайды?
А) А3 пішімдегі жеке парақ;
Б) А2 пішімдегі жеке парақ;
В) А4 пішімдегі жеке парақ;
Құрыстыру сызбаларына қандай өлшемдер қойылады?
А) Габариттік өлшемдер;
Б) барлық тетіктердің өлшемдері;
В) монтажды;
7. Құрастырмалы сызбаны оқу дегеніміз не?
А) Құрастырылу ретін түсіну;
Б) Құрастырмалы бірліктегі пішінін айқындау;
В) Бұйымның пішіні мен құрлымын елестету:
8. Біліктің ұштарынан төлкелерді, шкифтерді, дискілерді шығарып алу үшін пайдаланатын құрылғы?