Просмотр содержимого документа
«С?нді ?олданбалы ?ол ?нер»
Сабақтың тақырыбы: Сәндік қолданбалы өнер. Бұйымдарды өрнектеу.
Сабақтың мақсаты: Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнері бұыймдарды әсемдеуге үйрету, мақсатқа жетуге ұмтылдыру, ұқыптылыққа,
ізденімпаздыққа, топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Иллюстрация, дидактикалық материал, альбом кітаптар, қағаз, қарындаш, өшіргіш және тағы басқа.
Күтілетін нәтиже:
шығармашылық жұмыс жасауды меңгереді;
бейнелеу сауаты негіздерімен танысады;
жылы және суық түстермен жұмыс жасайды;
бейнелеу өнерінің түрлерімен және жанрларын таниды;
көркемдік дағдыларды меңгереді;
шынайы өмірде көркем мәдениеттің көрінісін байқайды.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Сәлемдесу.
- Оқушылардың сабаққа қатысын белгілеу - Күннің жадын белгілеу - Оқу құралдарын тексеріп, назарын сабаққа аудару
Психологиялық дайындық : «Жүректен - жүрекке» шеңбері
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Топқа бөлу: Оқушылар сандықтың ішінен түрлі – түсті суреттерді таңдап алып топтарға бөлініп отырады.
«Шебер» тобы – ағаш бұйымдар жасайтын адам
«Зергер» тобы – әшекей бұйым жасайтын адам
«Ісмер» тобы - киім тігетін адам
«Ұста» тобы – қару–жарақ жасайтын адам
II. Жаңа сабақты түсіндіру." Сәндік қол өнері "
Қазақ халқының сәндік қолданбалы өнерінің көп ғасырлық тарихы бар. Халық қолөнерінің бай мұралары бүгінгі күннің алтын қорына айналып отыр. Халықтың мәдени дәрежесі өскен сайын ұлттық қолөнердің озық үлгілері әлемдік мәдениеттен де өз орнын алды. Қазақ халқының қолөнері түрлерімен кең көлемде танысқыларың келсе, этнографиялық әдеби кітаптар оқыңдар. Бұл салада ұзақ уақыт бойы зерттеген ғалымдар баршылық. Атап айтқанда: академик Ә. Марғұлан, зерттеуші этнографтар С. Қасиманов, Ө. Жәнібеков, X. Арғынбаев, Д. Шоқпаров, т. б. «Қол өнер - мол өнер» дейді халық. Халықтың қолөнер бұйымдарын өрнектеу үшін де бейнелеу өнерінің маңызы зор. Әрбір бұйымдар мен заттардың ұнасымдылығы мен дәлдігі, олардың жарасымды болып жасалуы суретшілік көзбен қаралуы тиіс. Қай халықтың болса да тұрмыс-тіршілігіне қажетті әдемі бұйымдар мен заттарды дүниеге әкелген қолөнері болды. Солардың ішінде біздің қазақ халқы қолөнерінің дамуы өзінше ерекше.
1 – тапсырма. «Тобықтай ой »- ой қозғауы. Тақырыпқа сәйкес өз беттерімен орындаған шығармашылық жұмыстарын өздеріне қорғату. 1 – топ. "Шебер " рефератын қорғайды. 2 – топ. "Зергер " рефератын қорғайды. 3 – топ. " Ісмер" рефератын қорғайды.
4 – топ. " Ұста" рефератын қорғайды.
Қызығушылықты ояту /галереяға саяхат/
2 – тапсырма: "Көш " ойыны (Қол өнер туралы сұрақтар қою) Тақтаға 12 түйенің суреті ілінеді, түйенің өркешінде сұрақтар берілген. Ойын барысында әр топтың басшысы 3 сұрақтан алып, тобымен ақылдаса отырып жауап береді. 1. Петроглиф дегеніміз не?
2. Кескіндеме өнердің жанырлары?
3. Графика өнерінің түрлері ?
4. Алғашқы мәліметті кім жинақтаған?
5. Палитра дегеніміз не?
6. Хроматикалық түстерді ата?
7. Ахроматикалық түстер қандай?
8. Фон дегеніміз не?
9. Композиция дегеніміз не?
10. Перспектива дегеніміз не ?
11. Алматыдағы мұражай кімнің атынан аталды?
12. «Дастарқан» суретінің авторы кім?
3 – тапсырма: «Постер» - қорғау
1 топ - бейнелеу өнердің түрлері
2 топ – қол өнердің шеберлері
3 топ – қолданатын материалдары
4 топ – ою өрнектің түрлері
4 – тапсырма « Бұйымдарды өрнектеу»
Сараманды жұмыс - әр топ өз суреттерін салу қажет 1.Салынатын бұйымның көлемі мен оның пішініне сәйкес келуі тиіс. 2. Өрнекті композиция негізгі бұйымның түстік фонының өрнектеріне сәйкес келуі, яғни бір-бірімен үйлесімді болуы керек. 3. Өрнектер бір-бірімен тепе-тендікте болуы шарт. 4. Түрлі түстер арқылы өрнекті композицияның ортасы, жиегі өзгешеленіп тұруы керек