Сыныбы 5 | Бейнелеу өнері | Нұржанов.Н |
Сабақтың тақырыбы | Пейзаж (табиғатты бейнелеу) |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға кескіндеме туралы мағлұмат беру. Пейзаж жасаудың жолдарын үйрету, сурет түрлерімен танысу. Табиғат көрінісін қағаз бетіне түсіру. |
Сабақтың оқу нәтижесі | Кескіндеме туралы мағлұмат алады.Пейзаж жасаудың жолдарын үйренеді, сурет түрлерімен танысады. Табиғаттың көріністерін қағаз бетіне түсіреді. Өз бетінше жұмыс жасай алады. |
Түйінді идея | Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі жоқ. |
Жаттығулар | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру | А) оқушылармен сәлемдесемін Ә) оқушыларды жылдың 4 мезгілі бойынша 4-топқа бөлемін. | Оқушылар үлестірген қағаздар арқылы топтарына жайғасады. Топ мүшелерін сайлайды. |
Үй тапсырмасын сұрау | А) Бейнелеу өнері туралы сұрақтар В)оқушыларға сұрақтар: *Қазақстан бейнелеу өнерінің дамуына үлесін қосқан қандай суретшілерді білесіңдер? *Қазақстанның тұңғыш суретшісі кім және олардың қандай шығармаларын білесіңдер? | Оқушылар сұрақтарға ойланып жауап береді. |
Білу | Оқушыларға жаңа тақырыпқа сай бейнежазба көрсетемін. - бұл бейнежазбадан не түсіндіңдер? -табиғат аясы сендерді қызықтыра ма? Сабақтың мақсатымен таныстырамын. | Бейнежазба көру арқылы оқушылар өз ойларын айтады, тақырыпты ашады. |
Түсіну | 4 топқа жеке,топтық тапсырма беремін. Дарынды оқушымен жұмыс: -Абай шығармашылығымен байланыстырамын. -Метакогнитивті хабардарлығы төмен оқушымен жұмыс:(кітаптан тапсырма беріледі) -Табиғаттың біздің өмірімізде алатын орны. | 1-топ Жаз 2-топ Көктем 3-топ Күз 4-топ Қыс. Өлеңді оқиды және талдайды, талқылайды.сурет салады. |
Қолдану | Әр топқа бағалау парағын тарату. Спикерлерді постерін қорғау үшін ортаға шақырамын.Әр топ жеке-жеке қорғайды | Оқушылар мұқият тыңдайды, критерийлерді пайдалана отырып, топтар бір-бірін бағалайды.. |
Талдау | «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша топтық бағалауды ұсынамын. Өлеңнің тақырыбы мен идеясын сұраймын. Оқушылардың жауабын пысықтаймын. | А) «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» бойынша әр топ пікір айтып, бағалайды. Ә) Өлеңнің тақырыбы мен идеясын сурет арқылы ашады. |
Жинақтау | А) Интерактивті тақтадан бейнеролик көрсетемін. | А)Оқушылар бейнероликтен не түсінгендерін айтады. |
Бағалау | Сыныпты бағалау.(өтілген тақырып бойынша тест сұрақтары) Топты бағалау(тест бланкасы беріледі) Жеке оқушыны бағалау.(белсенген,сұраққа жауап берген оқушыны бағалау) | Б) «Бас бармақ» әдісі бойынша сабақтан алған әсерлерін көрсетеді. |
Кейінгі тапсырмалар | Суретшілер шығармаларын талдау. Үй тапсырмасын жазып алады. Еркін тақырыпта табиғат көрінісін бейнелейтін бір жұмыс орындау. Қамбаш көлі туралы мәлімет жинап |
Мұғалімнің жазбалары | |