kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Н?рсені? негізгі екі к?рінісі бойынша оны? ?шінші негізгі к?рінісін салу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сыныбы: 9

Саба?ты? та?ырыбы:        Н?рсені? негізгі екі к?рінісі бойынша оны? ?шінші  негізгі

                                                 к?рінісін салу.  

Саба?ты? ма?саты:

а) Білімділік:                     О?ушыларды білімнен хабардар етіп ?ана ?оймай,

                                            олар?а ты? м?ліметтер беру.

?) Дамытушылы?:             О?у материалынан е? бастысын б?ліп алу,

                                            классификациялау.

б) Т?рбиелілік                   Сызу ар?ылы оларды тазалы??а, ??ыптылы??а

                                           ?йрету.

Саба?ты? к?рнекілігі:  А4 пішіміндегі ?а?аз, ?арындаштар, сыз?ыш, ?шіргіш, ше?берсызар ж?не та?ы бас?а.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Н?рсені? негізгі екі к?рінісі бойынша оны? ?шінші негізгі к?рінісін салу. »

Сыныбы: 9


Сабақтың тақырыбы: Нәрсенің негізгі екі көрінісі бойынша оның үшінші негізгі

көрінісін салу.



Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: Оқушыларды білімнен хабардар етіп қана қоймай,

оларға тың мәліметтер беру.


ә) Дамытушылық: Оқу материалынан ең бастысын бөліп алу,

классификациялау.


б) Тәрбиелілік Сызу арқылы оларды тазалыққа, ұқыптылыққа

үйрету.


Сабақтың көрнекілігі: А4 пішіміндегі қағаз, қарындаштар, сызғыш, өшіргіш, шеңберсызар және тағы басқа.


Сабақтың өту барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үйге берілген тапсырманы тексеру.

  3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

  4. Тапсырмаларды орындау.

  5. Сабақты бекіту.

  6. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

АВ кесіндісінің фронталь және го-ризонталь проекциялары, М нүктесінің фронталь проекциясы Мх берілген. Мг е А^В^ (77, а-сурет). М нүктесі АВ кесіндісінде жатыр. Оның горизонталь проекциясын салу керек болсын. Ол үшін М, нүктесі аркылы вертикаль түзу (байланыс сызыгын) жүргіземіз. Осы вертикаль түзу АВ кесіндісінің го-ризонталь проекциясын М2 нүктесінде қияды (77, ә-сурет). Табылган М2 нүктесі — берілген М нүктесінің гори-зонталь проекциясы. Нүкте кесіндіде жатуы үшін нүктенің проекциялары кесіндінің аттас проекцияларында жа-туы керек. Мысалы, С нүктесі АВ ке-сіндісінде жатпайды. Өйткені, С2 нүк-тесі А2В2 кесіндісінің бойында жатпай-ды (77, а-сурет). N нүктесі де АВ кесіндісінде жатпайды. Өйткені оның фронталь проекциясы кесіндінің фрон-таль проекциясынан тыс жатыр (77, ә-сурет, Л\ е А^.)

ә)





Нүкте жазық фигурада жатуы үшін ол жазық фигурада жатқан түзуде жатуы керек. Ал түзу жазық






78-сурет

фигурада жатуы үшін, оның екі нүктесі сол жазық фигурада жатуы қажет.

АВС үшбүрышының фронталь жөне горизонталь проекция-лары, М нүктесінің фронталь проекциясы Мх берілген (78, а-сурет). А^ жөне Мг нүктелері аркылы түзу жүргізсек, ол түзу ВХСХ кесіндісін Бх нүктесінде қияды. ВС кесіндісінде жатқан I) нүктесінің фронталь проекциясы бойынша оның горизонталь проекциясын — І)2 нүктесін түрғызамыз. А2 және И2 нүктелері арқылы түзу жүргіземіз (78, а-сурет). АБ кесіндісі АВС үшбүрышында жатады, өйткені оның екі нүктесі А мен И — осы үшбүрыштың нүктелері. АО кесіндісінде жатқан М нүкте-сінің фронталь проекциясы бойынша оның горизонталь проек-циясы — М2 нүктесін саламыз. Проекциялары Мх және М2 нүктелері болатьш М нүктесі АВС үшбүрышьшда жатыр, себебі М нүктесі АВС үшбүрьпттында жатқан АО кесіндісіне тиісті.

Енді проекцияланушы жазық фигура мен нүктенің орнала-суын қарастырайық. Горизонталь проекциялар жазықтығына перпендикуляр АВС үшбүрышында жатқан М нүктесінің фрон-таль проекциясы (Мх) берілген, оның горизонталь проекциясын салу керек болсын (79, а-сурет). Мх нүктесі арқылы вертикаль байланыс сызығын А2С2 кесіндісімен қиылысқанша жүргізіп, қиылысу нүктесін қарастырайық. Қиылысу нүктесі М2 берілген М нүктесінің горизонталь проекциясы болады (79, ә-сурет). Сөйтіп, проекциялаушы жазық фигурада жатқан нүктенің фи-гураның кесінді болмайтын проекциясымен аттас проекциясы берілсе, ол нүктенің басқа проекциясын салу оңай екен. Енді осыған керісінше, АВС үшбүрышында жатқан N нүктесінің го-ризонталь проекциясы — Ы2 нүктесі беріліп, оның фронталь проекциясын салу керек болсын (79, а-сурет). ЛГ2 нүктесі арқы-лы жүргізілген вертикаль байланыс сызығы үшбүрыштың

79-сурет

фронталь проекциясын 1 жөне 2 нүктелері шектейтін кесінді бойымен қияды. Сонда И2 нүктесі 1, 2 жөне олардың аралығын-дағы көп нүктелердің қайсысының проекциясы екенін ажыра-туға болмайды. Сондықтан бүл жағдайда есептің шешуі бірмөнді емес.

АВСВЕҒ үшбүрышты призманың бетінде жатқан М нүкте-сінің фронталь проекциясы Мх бойынша горизонталь проекция-сын табуды пайымдайық (80, а-сурет). Мх нүктесін бастыра вер-тикаль байланыс сызығын жүргізсек, екі нүкте табамыз: М2

жөне Щ (80, ә-сурет). Мг нүктесі фронталь проекциясы бола-

А=Ғ,


В:2


В,=Е,


а)


ә)


80-сурет









тын нүкте призманың АВЕҒ жөне АСБҒ жақтарының біреуінде жатуы мүмкін. Егер М нүктесі призманың АВЕҒ жағында жат-са, оның горизонталь проекциясы М2 нүктесі, ал М нүктесі

призманың АСБҒ жағында жатса — М2 нүктесі болады. Бірін-

ші жағдайда М нүктесінің фронталь проекциясы көрінетін нүкте болса, ал екінші жағдайда — көрінбейтін нүкте. Призманың бүйір беті ВСБЕ төртбүрышында жатқан ЛГ нүктесінің фронталь проек-циясын анықтауға болмайды (80, а-сурет). Өйткені К2 нүктесі — 1 және 2 нүктелерінің жөне олардың аралығында орналасқан нүк-телердің ортақ проекциясы (80, ә-сурет). ІУ„ нүктесі сол көп нүкте-лердің қайсысының проекциясы екені айтылмаған.

Цилиндр бетінде жатқан нүктелердің проекциялары туралы да осыны қайталауға болады (81-сурет). Фронталь проекциясы Мг нүктесі болатын цилиндр бетінде жатқан нүктенің горизон-таль проекциясы М2 (егер М нүктесінің фронталь проекциясы

көрінетін болса) немесе М2 (егер М нүктесінің фронталь проек-

циясы көрінбейтін болса) нүктелерінің біреуі болады (81, ә-су-рет). Ал горизонталь проекциясы Ы2 нүктесі болатын цилиндр бетіндегі нүкте фронталь проекцияда анықталмайды.

Пирамида бетінде жатқан нүктелердің проекцияларын салу қиынға соқпайды. 8АВС пирамидасының бетіндегі М нүктесінің горизонталь проекциясы — М2 нүктесі берілген (82, а-сурет). М нүктесінің фронталь проекциясын түрғызуды қарастырайық. М нүктесі горизонталь проекцияда көрінуі немесе керінбеуі мүмкін. Егер М нүктесі горизонталь проекцияда көрінсе, онда


8АС үшбүрышында жатады. 8АС үшбүры-шындағы кесінді-сінің көмегімен М^ нүктесін табамыз (82, ә-сурет). Бүл жағдайда М нүктесі фронталь проекцияда көрінбейді. Егер М нүктесі гори-зонталь проекцияда көрінбесе, онда ол 8ВС үшбүрышында жатады. 8ВС үшбүрышында жатқан 5Ғ кесінді пайдаланып Щ нүктесін табамыз. Бүл жағдайда М нүктесінің

81-сурет


фронталь проекциясы



4

о


о



83-сурет


көрінеді. Берілген нүкте пирамиданың қырында жатса, осы нүкте арқылы өтетін кемекші кесіндіні түрғызудың қажеті жоқ. 82, а-суретте пирамида-ның &С қырында жатқан ./V нүктесінің фронталь проекциясы (Л^) берілген. Оның горизонталь проек-циясы (І\Г2) Ыг нүктесін бастыра жүргізілген вер-тикаль байланыс сызығы-ның 2С„ кесіндісімен қиылысу нүктесі ретінде салынады (82, ә-сурет).

Жаттығу

83-суретте көпжақты геометриялык дененің фронталь, горизонталь жөне профиль проекциялары көрсетілген. Осы дененің керінбейтін бетінде жаткан А, В және С нүктелерінің көрсетілмеген проекцияларын салып көрсет.

Үйге тапсырма беру:




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Н?рсені? негізгі екі к?рінісі бойынша оны? ?шінші негізгі к?рінісін салу.

Автор: Аким?ожинов Азат Балтабаевия

Дата: 12.04.2015

Номер свидетельства: 200401


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства