kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Maxalliy va qo’shimcha ko’rinishlar.

Нажмите, чтобы узнать подробности

I.Darsning maqsadi va vazifasi:

A)Ta’limiy maqsadi:.m Maxalliy va qo’shimcha ko’rinishlar mavzu bo’yicha o’quvchilarga to’g’ri tushuncha berish.

B)Tarbiyaviy maqsad.

Tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomli bo’lishga tarbiyalash.

C)Rivojlantiruvchi maqsad.

O’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.

Chizmachilikda qo‘llaniladigan termin va tushunchalarni bilish hamda qo‘llay olish kompetensiyasi 

Grafik tasvirlar, jihozlar, standart shriftlar, oddiy geometrik yasashlar, tutashmalar, egri chiziqlar, ko‘rinishlar, geometrik figuralarning proeksiyalari, ko‘pyoqliklarning yoyilmalarini bir-biridan ajrata oladi;

Ish qurollaridan to‘g‘ri foydalanish va chizmani ketma-ketlikda to‘g‘ri bajarish kompetensiyasi

Chizmalarni taxt qilish, chizma shriftlarini qoidalar asosida chizish, geometrik yasashlarni bajarish, proeksion chizmalarni chizish, aksonometrik proeksiyalarni yasash hamda detalning eskizi va texnik chizmani bajarish jarayonlarida ish qurollaridan to‘g‘ri foydalana oladi. 

IV.Darsning turi.

O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish.

V.Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar: Amaliy.

VI.Darsda foydalaniladigan jihozlar: Ko’rgazmali qurollar va plakatlar.

VII.Darsning rejasi:

1.Tashkiliy qism -2 daqiqa

2.Kirish so’zi- 2 daqiqa

3.Uy vazifasini tekshirish- 11 daqiqa

4.Yangi mavzu bayoni -20 daqiqa

5.Mustahkamlash -4 daqiqa

 6.Darsning xulosasi – 4 daqiqa

7.Uyga vazifa – 2 daqiqa

VIII.Darsning borishi.

1.Tashkiliy qism.

A)O’quvchilar bilan salomlashish.

B)Navbatchining axboroti.

V)Davomatni aniqlash.

IX.Uy vazifasini va o’tilgan darsni umumlashtirish.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Maxalliy va qo’shimcha ko’rinishlar.»

Mavzu: Maxalliy va qo’shimcha ko’rinishlar.

O‘qituvchi:

-Salom shirintoylarim,yulduzlarim oylarim,

Latofatga boylarim, ham sho‘xi quvnoqlarim.

Tinglab mening so‘zlarim,olgansiz saboqlarim,

O‘ylab puxta javob bering,hozir qay dars aytib bering.

-Hozir chizmachilik darsimiz


I.Darsning maqsadi va vazifasi:

A)Ta’limiy maqsadi:.m Maxalliy va qo’shimcha ko’rinishlar mavzu bo’yicha o’quvchilarga to’g’ri tushuncha berish.

B)Tarbiyaviy maqsad.

Tarbiyali, e’tiborli, xushmuomalali, intizomli bo’lishga tarbiyalash.

C)Rivojlantiruvchi maqsad.

O’quvchilarning mantiqiy fikrlash qobiliyatini rivojlantirish.


Chizmachilikda qo‘llaniladigan termin va tushunchalarni bilish hamda qo‘llay olish kompetensiyasi

Grafik tasvirlar, jihozlar, standart shriftlar, oddiy geometrik yasashlar, tutashmalar, egri chiziqlar, ko‘rinishlar, geometrik figuralarning proeksiyalari, ko‘pyoqliklarning yoyilmalarini bir-biridan ajrata oladi;

Ish qurollaridan to‘g‘ri foydalanish va chizmani ketma-ketlikda to‘g‘ri bajarish kompetensiyasi

Chizmalarni taxt qilish, chizma shriftlarini qoidalar asosida chizish, geometrik yasashlarni bajarish, proeksion chizmalarni chizish, aksonometrik proeksiyalarni yasash hamda detalning eskizi va texnik chizmani bajarish jarayonlarida ish qurollaridan to‘g‘ri foydalana oladi.

IV.Darsning turi.

O’quvchilarning bilim, ko’nikma va malakalarini rivojlantirish.

V.Darsda foydalaniladigan turli xil metodlar: Amaliy.

VI.Darsda foydalaniladigan jihozlar: Ko’rgazmali qurollar va plakatlar.

VII.Darsning rejasi:

1.Tashkiliy qism -2 daqiqa

2.Kirish so’zi- 2 daqiqa

3.Uy vazifasini tekshirish- 11 daqiqa

4.Yangi mavzu bayoni -20 daqiqa

5.Mustahkamlash -4 daqiqa

6.Darsning xulosasi – 4 daqiqa

7.Uyga vazifa – 2 daqiqa

VIII.Darsning borishi.

1.Tashkiliy qism.

A)O’quvchilar bilan salomlashish.

B)Navbatchining axboroti.

V)Davomatni aniqlash.

IX.Uy vazifasini va o’tilgan darsni umumlashtirish.

































X.Yangi dars bayoni: Buyum sirtining biror qismida joylashgan elementini chegaralab olib tas­virlashga to‘g‘ri kelsa, mahalliy ko‘rinish, asosiy ko‘rinishlardan biri buzib tasvirlanadigan bo‘lsa, qo‘shimcha ko‘rinish tatbiq etishga to‘g‘ri keladi.Mahalliy ko‘rinish. Chizmada ko‘rinishlar sonini kamaytirish maqsadida detaining bir qismini alohida ko‘rsatish uchun mahalliy ko‘rinish tatbiq qilinadi. Mahalliy ko‘rinish ingichka to‘lqinsimon chiziq bilan chegaralab qo‘yiladi. 21.1-chizma, a da detaining chapdan ko‘rinishini to‘liq chizish o‘miga uning kerakli elementi tasvirlangan. Ba’zan detal elementining shakli konturini tasvirlash bilan ham kifoyalaniladi (21.1-chizma, a dagi A). 21.1- chizma, b da val qismining shponka o‘rnatilgan ariqcha (paz) qismi tasvirlanishi bilan detaining ustdan ko‘rinishini tasvirlashga hojat qolmaydi. Bunday qisman tasvirlashlar mahalliy ko‘rinish deyiladi.Qo‘shimcha ko‘rinish. Har doim ham buyum sirtining biror qismidagi elementini asosiy oltita ko‘rinishning birortasiga to‘g‘ri (buzilmagan holda) tasvirlashning iloji bo‘lmasa, u holda



















,


buyumning o‘sha ko‘rinishi asosiy ko‘rinishlarga parallel bo‘lmagan yangi qo‘shimcha tekislikda bajariladi va u qo‘shimcha ko‘rinish deyiladi (21.2-chizma, a). Qo‘shimcha ko‘rinish qulay holatga burib tasvirlanishi mumkin. Ammo buyumning bosh ko‘rinishidagi qabul qilingan vaziyat o‘zgarmasligi kerak va burilganligini ko‘rsatuvchi belgiBi bilan ta’minlanishi lozim (21.2-chizma, b). Ba’zi hollarda qo‘shimcha ko‘rinish yozuvsiz va yo‘nalishsiz ham tasvirlanishi mumkin.







































mahalliy ko‘rinish

Qo‘shimcha ko‘rinish

 

 

 

 

 

 

 

 

Hammasini juda

yaxshi tushundim.






















XI.Darsning xulosasi.

O’tilgan mavzu bo’yicha o’quvchilar bilan savol-javob o’tkazish.

XII.Uyga vazifa.

A)Mavzuni o’qib kelish. B)Konspekt qilish.V)Keyingi darsga tayyorgarlik ko’rish.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Maxalliy va qo’shimcha ko’rinishlar.

Автор: Muqimova Nilufar Toshpulatovnaning

Дата: 06.04.2020

Номер свидетельства: 545568


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства