?нерді? е? ??нды т?ріні? бірі – бейнелеу ?нері. Б?л ?нер адамны? к?ркемділік ойлау ?абілетін дамытып, ?ызы?ушылы?ын арттырады. Сендер ?мірге суретші к?зімен ?арай бастайсы?дар. Жай адам к?зіне т?се бермейтін ?семдікті к?ресі?дер. Бейнелеу ?нері дегеніміз не?
• Айналамыз?а ?мір к?ріністерін жазы?ты?та, ?рі ке?істікте бейнелеу
Просмотр содержимого документа
«"К?згі натюрморт" разработка урока »
Сабақтаң тақырыбы: «Күзгі натюрморт»
Сынып: 6
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға бейнелеу өнерінің натюрморт жанры туралы түсінік беру, сурет салудың заңдылықтарын үйрету.
Сабақтың білімділік міндеті:
Нәрселердің әр түрлі көлемін салыстырмалы түрде елестете отырып, әр жазықтарға бөліп, геометриялық бөліктерге дағдыландыру.
Сабақтың дамытушылық міндеті:
Өнер туындыларын эстетикалық талғаммен қабылдау, ойлау қабілеттері мен шеберліктерін дамыту.
Сабақтың тәрбиелік міндеті:
Шеберліктерін шыңдау, төзімділікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу, бейнелеу өнерінің эстетикалық мазмұнын оқушылардың бойына сіңіру.
Сабақтың типі.
Жаңа тақырыпты меңгерту.
Сабақтың түрі:
Білім, білік, дағдыны қалыптастыру (Интербелсенді тақта.Затқа қарап сурет салу).
Сабақтың әдісі:
♦ Жеке, жұппен, топпен жұмыс
♦ Репродуктивті әдіс, баяндама, хабарлама.
Сабақтың көрнекілігі:
• Слайд «Бейнелеу өнерінің- натюрморт жанры».
• Суретшілердің шығармалары, репродукциялар.
• Үздік сурет салатын оқушылардың шығармалары.
• Сөз жұмбақ.
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар:
• Интерактивтік тақта, электрондық маркер, бейнелеу өнері сабағына керекті құралдар.
• Натюрморт заттары.
Пәнаралық байланыс:
• Қазақ әдебиеті.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
• Сабаққа жалпы дайындықтарын тексеру, оқушы назарын сабаққа аудару, сыныпта жоқ оқушыны белгілеу және сабақтың тақырыбын жариялау.
Өткен сабақты қайталау (сұрақ-жауап арқылы):
• Қандай бейнелеу өнерінің түрлерін білесіңдер?
• Қазақтың суретшілерінің қандай туындыларымен таныссыңдар?
• Бейнелеу өнерінің жанрларын ата.
Жаңа сабаққа кіріспе:
Өнердің ең құнды түрінің бірі – бейнелеу өнері. Бұл өнер адамның көркемділік ойлау қабілетін дамытып, қызығушылығын арттырады. Сендер өмірге суретші көзімен қарай бастайсыңдар. Жай адам көзіне түсе бермейтін әсемдікті көресіңдер. Бейнелеу өнері дегеніміз не?
• Айналамызға өмір көріністерін жазықтықта, әрі кеңістікте бейнелеу
арқылы суреттейтін өнер түрі.
Сарамандық жұмыс:
• Салынатын натюрморттың нұсқасы қойылады.
• Қағазға орналастыру заңдылықтары түсіндіріледі.
• Суретті қойылған заттардың симметрия сызығын сызудан бастаймыз.
• Қойылған әр заттың пішіні қандай геометриялық денелерге ұқсастығына талдау жүргіземіз.
• Әр заттың түсіне сәйкістендіріп жарық көлеңкесін ажыратып бояймыз.
Сабақтың қорытындысы:
Бүгінгі өткен сабағымызды қорыта келіп мынандай сөзжұмбақты шешейік. (үш топқа берілетін тапсырма).
Сөзжұмбақ шешу.
Сөзжұмбақтың сұрақтары:
1.Түстерді зерттейтін ғылым? (Түстану).
2. Түртапқыш тақтайша. (Палитра).
3. Күн сәулесіндегі барлық түстердің толқынды құралы? (Спектр).
7. Адамның бет әлпетін бейнелейтін көркем шығарма. (портрет).
8. Түстердің пайда болуын зерттеген ғалым. (Аристотель).
9. Мата бетіне сурет салу қалай аталады? (Батик).
Үйге тапсырма:
Бейнелеу өнерінің жанрларын қайталау. Есте сақтау қабілеттерін арттыру үшін, натюрмортты аяқтау.
Оқушыларды бағалау:
Әр топтың жинаған ұпайларына байланысты бағалау.
Сурет, сызу, еңбек пәні орта мектептерде алатын орны ерекше. Әрбір оқушы осы пән арқылы өзін қоршаған ортадағы заттардың әдемілігін көріп сезіну арқылы өзінің шығармашылық қабілетін жетілдіреді.
Қорыта айтқанда оқушылардың шығармашылығын танымдық белсенділігін арттыруда шығармашылық сабақтарды өткізудің, оқушының өз бетімен ізденіп, шығармашыл ой - өрісін арттыруда алатын маңызы ерекше.
Пайдаланған әдебиеттер:
1. Кеңесбаев С.М. Жоғарғы педагогикалық білім беруге болашақ мұғалімдерді жаңа ақпараттың технолгияны пайдасына білуге даярлаудың педагогикалық негіздері. Автореферат канд. дисс., Түркістан 2006.
2. Меңжанова А.К. Педагогикалық пәндерді оқыту әдістемесі. 1996ж. 160
3. Қуанбаев Б. Оқытудың педагогикалық жүйесін технолгиялық негізде жетілдірудің дидактикалық негіздері. Автореферат канд. дисс. 2006.
4. Жылыбаев Ж. О. Педагогические условия формировние здорового образа жини учащеихся иннавационных школ. Автореферат канд. дисс. Астана 2004.