kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ертегілер еліндегі ?ойшы, аю, т?лкі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:

а) Білімділік: ертегі мазм?нына арнап салын?ан суреттер балаларды? есте са?тау ?абілеттерін ашу,м?н ма?ынасын т?сіну ар?ылы саба??а деген ?ызы?ушылы?ын арттыру.

?) Дамытушылы?: о?ушыны? д?ниетанымын, жан-жа?ты ойлау

?абілетін, ой- ?рісін дамыту.

б) Т?рбиелілік: о?ушыларды е?бекс?йгіштікке т?рбиелеу, жаман мінездерден жиренуге ?деттендіру.

Саба?ты? к?рнекілігі: дидактикалы? материалдар, ертегі кейіпкерлеріні? иллюстрациялары, ертегі кейіпкерлеріні? м?сін шы?армалары бейнеленген фотосуреттер, ермексаз, ?арындаш, ?шіргіш, т?рлі т?сті бояулар ж?не та?ы бас?а.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ертегілер еліндегі ?ойшы, аю, т?лкі»

Сабақтың тақырыбы:

Ертегілер еліндегі қойшы, аю, түлкі.

Сабақтың мақсаты:

а) Білімділік: ертегі мазмұнына арнап салынған суреттер балалардың есте сақтау қабілеттерін ашу, мән мағынасын түсіну арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

ә) Дамытушылық: оқушының дүниетанымын, жан-жақты ойлау

қабілетін, ой- өрісін дамыту.

б) Тәрбиелілік: оқушыларды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу, жаман мінездерден жиренуге әдеттендіру.

Сабақтың көрнекілігі: дидактикалық материалдар, ертегі кейіпкерлерінің иллюстрациялары, ертегі кейіпкерлерінің мүсін шығармалары бейнеленген фотосуреттер, ермексаз, қарындаш, өшіргіш, түрлі түсті бояулар және тағы басқа.

Сабақтың өту барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үйге берілген тапсырманы тексеру.

III. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

IV.Тапсырмаларды орындау.

V. Сабақты бекіту.

VI.Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

Ең алдымен оқушылар өздері ертегілерді, көрген ертегі-фильмдерді еске түсіріп, қандай ертегіге арнап сурет салу керек екендігін айтады. Әдеби шығармалардағы кейіпкерлер мен ондағы оқиғаны көз алдыңа елестетіп, бейнелеу онша оңай емес, бірақ өте қызықты жұмыс. Бұл жерде суретші жазушының кітапта баяндаған оқиға желісін қағаз бетіне түсіру жұмыстарымен айналысады. Халық ауыз әдебиетіндегі аюды, қойшыны, түлкіні естеріңе түсіріп көріңдерші!

Енді ертегінің негізгі идеясын анықтау үшін басты кейіпкерлердің бейнесін көз алдымызға елестетіп көрейік. Кең жазық дала көрінісі ашық аспан астында көсіліп жатыр. Бір қойшы қой бағып отырып, зыр жүгіріп жүрген түлкіні көреді, артынан аюды көрді бір тесіктен түлкі өтіп, аю сыймай қалады. Ал оны көріп қойған қойшыны, аю байқап қалып, қойшыны қорқытады, сен біреулерге айтпа, айтсаң жеп қоямын дейді. Содан қойшы кешке үйге барғанда бәріне айтып, балаларымен қоштасады, мені ертең аю жейді деп. Ертеңгі күні сол орнына барып отырады сол кезде түлкі келеді кеше көрдің ғой деп айтып күледі. Кешке аю келіп сен ауылға айтыпсың, мен сені жеймін деп қорқытады, жоқ кешке дейін уақыт бер дейді. Қойшы үйге барып бір мөшек алып келеді, қойшы түлкімен келіседі сен таудың басында шаңдатып жатасың, ол үшін маған не бересін дейді, сонда қойшы екі бүйрегімді беремін дейді, түлкі келіседі. Кешке аю келе жатса жотадағы шаңды көріп, қойшыдан анау не шаң деп сұрайды ?

Сонда қойшы ол ханның шабармандары , ханның әйелі қатты ауырып жатқанын айтып, оған аюдың қаны ем екендігін, іздеп жүр, деп айтқаны сол еді аю қорыққанынан мені көрмедім деп айтшы деп жалынып қашып кетеді. Енді түлкі келіп қойшыдан маған беретін бүйрегіңді бер дейді, сонда қойшы белдігін шешкені сол екен іші құрылдайды сонда түлкі ол не дауыс дейді, қойшы баяғыда мен иттің күшігін жеген едім, енді ол өсіп сыртқа шығамын деп жатыр ұлып.

Жо-жооқ , шығармай тұратұршы, мені бір жерге жасыршы!

Сонда қойшы мөшегінің аузын ашып,осының ішіне жасырын деді. Қатты қорыққан түлкі ішіне кіріп кетеді. Қойшы мөшектің аузын байлап, түлкіні дәу ағашпен ұрып өлтіреді. Ертегі соңында қойшы өзінің ақылдылығымен, айлалылығымен бар қиыншылықтарды жеңіп отбасына аман есен оралады.


Үйге тапсырма беру: Аңыз, ертегілер мазмұнына арнап шағын нобай иллюстрациялар жаса, суреттерін сал,аюдың,қойшының,түлкінің.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Ертегілер еліндегі ?ойшы, аю, т?лкі

Автор: Уразалиева Динара Асановна

Дата: 09.06.2016

Номер свидетельства: 333679


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства