Просмотр содержимого документа
«Бір немесе ?зара перпендикуляр екі ж?не ?ш проекция жазы?ты?ына проекциялау»»
«Бір немесе өзара перпендикуляр екі және үш проекция жазықтығына проекциялау»
Бейбітов Серік Қалтайұлы Алматы облысы Панфилов ауданы Қоңырөлең ауылы Қожбанбет би атындағы орта мектептің сызу және бейнелеу өнері пәнінің мұғалімі.
1. Сабақтың тақырыбы: «Бір немесе өзара перпендикуляр екі және үш проекция жазықтығына проекциялау»
Сабақтың мақсаты:
а) Оқыту
Бір немесе өзара перпендикуляр екі және үш
проекцияжазықтығына проекциялау туралы
толық мағлұмат беру.
в) Тәрбиелеу
1. Оқушылардың эстетикалық танымын
қалыптастыра отырып, әсемдікке,
ұқыптылыққа, дербестікке тәрбиелеу;
2. Пәнге деген қызығушылыққа, білімділікке тәрбиелеу.
с) Дамыту.
1. Оқушылардың логикалық талдауы мен
шығармашылық ойлау қабілеттерін дамыту;
2. Байқағыштық, алға қойған мақсатқа
ұмтылушылық, өз беттерімен іздене білу
дағдыларын дамыту.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың түрі: Теориялық әдістер (баяндау, салыстыру, талдау, түсіндіру)
Оқыту технологиясы: Ұжымдық оқыту
Пәнаралық байланыс: Сурет, еңбек,геометрия
Көрнекіліктер: Сызбалар, детальдар, тест сұрақтары.
Қолданылатын әдебиеттер: Оқулық, сызу және бейнелеу өнеріне арналған методикалық нұсқаулар, стандартты оқу бағдарламасы.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын тексеру.
(үйден орындаған сызбаларын тексеру, тест
тапсырмаларын таратып беру)
№1 тест тапсырмасы
«Проекция» деген сөз қай тілден енген?
а) орыс
в) грек
с) латын
№2 тест тапсырмасы.
Өлшемдік және шығару сызықтарын көрсету үшін төмендегі сызықтардың қайсысы пайдаланылады?
а) үзілме
в) тұтас жіңішке
с) ирек
№3 тест тапсырмасы.
«Проекция» деген сөз қандай мағынаны білдіреді?
а) алға қарай тастау
в) көлбеу тастау
с) вертикал сызу
№4 тест тапсырмасы.
Бір проекцияда кескінделген бөлшектің қалыңдық өлшемін қалай көрсету керек?
а) 0 20
в) 20мм
с) S 20
3. Жаңа білімді меңгерту.
Бүгінгі негізгі тақырыбымыз «Бір немесе өзара перпендикуляр екі және үш проекция жазықтығына проекциялау» болса, біз соның «Бір проекция жазықтығына тік бұрыштап проекциялау» тақырыбына тоқталамыз. Ал екі және үш проекция жазықтығына тік бұрыштап проекциялауды келесі сабақта қарастырамыз.
Балалар, сызбада нәрсені жасауға және оны тексеруге қажетті графикалық кескіндер және басқа мәліметтер сендерге бұрыннан белгілі.Сызбадағы нәрселердің кескіндері проекциялау ережелері бойынша орындалады.Өздеріңе белгілі проекциялау деп нәрсе кескінін жазықтықта-қағазда, класс тақтасында шығарып алу процесін айтады, проекциялау процесінен шыққан кескінді нәрсе проекциясы деп атайды.
Ең алдымен нәрсенің проекциясын салу үшін оның барлық нүктелерінен ойша проекциялаушы сәулелер жүргізу керек екенін білесіңдер. Содан кейін проекциялаушы сәулелердің проекция жазықтығымен қилысу нүктелерін белгілеп алып, оларды түзу сызықтармен, ал егер проекцияланатын нәрсе қисық бетті болса, қисық сызықтармен қосады.
Нәрсенің проекция жазықтығының алдында қалай орналасқанына қарай оның кескінінде бір, екі немесе үш жағы көрінуі мүмкін. (сурет бойынша көрсетіп түсіндіру)
4.Практикалық жұмыс (өтілген тақырып бойынша 42- суретті орындау).
5.Сабақты қорыту, білімдерін бағалау. Қорыту үшін берілетін сұрақ:Нәрсенің сызбадағы бір проекциясы әрқашан жеткілікті бола ма?
6. Үйге тапсырма (деңгейлік тапсырма беру) 41, 42 суреттегі деталь сызбаларын орындап келу, ерекше оқитын оқушыға компьютерлік тапсырма беру.