Просмотр содержимого документа
«Бейнелеу п?ні Саба?ты? та?ырыбы: «Ат» ойыншы?ын жасау»
Сабақтың тақырыбы: «Ат» ойыншығын жасау
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Төрт түлік малдың түрлерімен, тіршілік табиғатымен, атасымен, қадір-қасиетімен таныстыра отырып, «Ат» ойыншығын жасату.
Дамытушылығы:Көп ізденуге, шығармашылықпен жұмыс жасай оытырып, бірін-бірі тыңдауға, өз ойларын ашық айтуға, еңбек дағдысын қалыптасытруға дағдыландыру.
Тәрбиелігі: Төрт түлікті күтіп, баптауға, қадірлеуге, тазалыққа, әдемілікке баулу.Үй жануарларын сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың типі:Жаңа сабақ меңгерту
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, жасап көрсету, баяндау.
Пәнаралық байланыс:Ана тілі, дүниетану, музыка.
Құрал-жабдықтар: қатырма қағаз , мата, мақта (синтефон), ине, жіп, қайшы, оймақ.
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру
Психологиялық дайындық
II.Үй тапсырмасын тексеру
2)Үйге берілген «Құс» паоннасын тігу» тақырыбын тексеріп, сұрақ-жауап арқылы бектіту.
-Құстардың адамға пайдасы бар ма екен?
-Неге құсты адамның досы дейміз?
-«Менің жақсы көретін құсым» тақырыбына үйге берілген эсселерін оқытып қорытындылау.III .Жаңа сабақ:
1.Ой қозғау.
-Балалар, бүгінгі сабағымызда біздер қатырма қағаздан ат ойыншығын жасаймыз.
-Ат туралы не білесіңдер?
-Есімізге түсірейікші, батыр бабаларымыздың қандай жүйрік, жорға, тұлпарлары болған?
1.Қобыландының Тайбурылы
2.Алпамыстың Байшұбары III –топқа бөлу
3.Төлегеннің Көкжорғасы
I топ Тайбурыл II топ Байшұбар III топ Көкжорға
Әр топ өзінің атын қорғап шығады.
I топ Тайбурыл II топ Байшұбар III топ Көкжорға
1)Жылқы мінсең-үсті жел 2) Жылқы - малдың патшасы 3) Жылқы туралы 5 жолды
Жылқы туралы жалпы ойларын тыңдап, жаңа сабақты бастаймын.
2.Мағынаны тану.
Енді, балалар «Ат» оыйншығын жасайық.
Қажетті құралдарымызды алып, дайындап қойдық.Үш топ енді жұмысымызды бастаймыз.Әр топ өзінің атына сай жұмыс жасау керек.
3)Оқулықтың 34-35 беттерін ашайық.
1.Суретке қарап отырып, ат кеудесі мен оның ұсақ бөлшектерінің қалып үлгісін дайындаймыз.
2) Бір түсті қалың мата бетіне ат кеудесінің қалып үлгісін түйреп, бормен жан-жағын сызып, сызық бойынша қиямыз.Ат құйрығы , жалы мен қалған ұсақ бөлшектерінің пішінін басқа түсті матадан қиып аламыз.
Сергіту сәті:Музыка ойнап тұрады.
«Қаражорға» биінің қимылы жасалады.
3.Алдымен матаның теріс бетінен кеудесінің екі бөлшегін бір-біріне беттестіріп көктеп тігеміз.Ішіне мақта немесе синтепон толтырамыз.
Әр топ өздерінің атына ат қойып, әдемі, көркем етіп жасалған өз жұмыстарына сәйкес бағаланады.
3.Ой толғанысы.
Кең даланы еркін шарлап, көшіп-қонған халқымыздың тұрмыс-тіршілігі төрт түлікпен байланысты болған.
4)Қазақтың жері мал өсіруге қолайлы.Үйімізде де төрт түлікті қолда ұстап баптаймыз, өнімін аламыз.
Бүгінгі өткен (жасалған) жылқының өсу жолына тоқталайық.