Просмотр содержимого документа
«Ассоциативно-образный язык ИЗО»
Розробки уроків
з образотворчого мистецтва
у п’ятому класі
Тема. Асоціативно - образна мова.
у живопису
План уроку
Тема:Перспектива. Пейзаж марина у живопису.
Мета: - дати поняття про перспективу, її основні терміни та закономірності;
формувати вміння правильно визначити положення предметів у просторі;
учити передавати плановість і просторовість;
розвивати просторове мислення та образну уяву.
Тип уроку: комбінований
Техніка виконання: акварельний живопис
Обладнання для вчителя: репродукції картин І. Шишкіна «Лісова глушина»,
А. Рилова «В блакитнім просторі», учнівські роботи, силуети
корабликів для учнів – альбоми, простий олівець, гумка,
акварельні фарби, пензлі, склянка з водою, палітра.
Хід уроку
Організаційний момент
Повідомлення теми уроку
Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя. Художники-найуважніші й най спостережливіші глядачі того, що нас оточує. Вони вміють помічати найменші зміни в природі, вони захоплюються нею, пізнають її і відображують у своїх творах за допомогою спеціальних художніх прийомів. Ось із такими прийомами ми сьогодні ознайомимося.
Пояснення нового матеріалу.
Розповідь вчителя.
Перспектива – це точна наука, за допомогою якої художник передає всі предмети навколишньої дійсності, що попадають у поле зору, такими, якими їх сприяє наше око. Слово «перспектива» в перекладі з латинського означає «ясно бачу».
На дошці записані найважливіші терміни перспективи: лінія горизонту, точка зору, точка сходження ліній, центральна точка сходження ліній. Учитель дає їм визначення, учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва.
Розповідь вчителя.
Отже, перспектива – це зображення простору за певними законами. Для того щоб створити її, необхідно всю картину природи, яку ми бачимо перед собою, умовно розкласти на три плани: задній, середній і перший задній план розташований близько до лінії горизонту. Предмети навколишньої дійсності, які на ньому зображені, ми сприймаємо меншими, чи вони є насправді.
Середній план розташований між заднім і першим. Предмети на ньому зображуються дещо більшими, ми вже можемо розглядіти на них деякі деталі.
Перший план розташований поряд з ними. Ми можемо роздивитися найменші деталі предметів, що містяться на ньому. Предмети першого плану частково перекривають своїм силуетом середній і задній план.
Бесіда. Розглянемо репродукції картин І. Шишкіна «Лісова глушина» та І. Штильмана «Колгоспна нива».
Як зображені дерева і трави на першому плані? На задньому?
Як зображуються колосся на першому плані?
Яка лінія горизонту?
Розгляньте репродукцію картини А. Рилова «В блакитнім просторі»
Чому лебеді набагато більші за корабель?
Чому хмари великі?
Як зображене море?
Які почуття викликали у вас картина?
Практична робота
Учні в альбомах, а учитель на великому аркуші, чи дошці, виконують морський пейзаж.
Тим із учнів, хто найкраще виконує завдання, учитель дає вирізані кораблики. Учні приклеюють їх до своїх робіт за законами перспективи (ближче й нижче – більші; далі й вище – менші).
Підсумок уроку. Рефлексія.
Учитель аналізує й оцінює роботи учнів, кращі вивішує на дошці. Діти розглядають і теж оцінюють на свою думку творчість дітей.
Завершення уроку.
Прибирання робочих місць.
Домашнє завдання .
Підготувати повідомлення про морських тварин – дельфінів.