Просмотр содержимого документа
«Нүктенің нәрсе бетіндегі проекциясын сызу»
Көктүбек орта мектебі
Тақырыбы:
( ашық сабақ )
9- сынып
Пән мұғалімі : Даутбеков М.С.
2015-2016 оқу жылы
Бекітемін:_____________
Директордың оқу ісі
Жөніндегі орынбасары : Г.Р.Алғалиева
Пәні: сызу Сыныбы: 9 мерзімі :05.12.2015
Сабақтың тақырыбы: Нүктенің нәрсе бетіндегі проекциясын салу
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Нүктенің нәрсе бетіндегі проекциясын салутуралы оқушылардың білімін қалыптастыру 2. Дамытушылық: оқушылардың сызбаны оқу біліктілігін, сызу дағдысын қалыптастыру. 3. Тәрбиелік: оқушыларды тиянақтылыққа, ұқыптылыққа және дербестікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас. Сабақтың көрнекілігі: сызбалар,сурет-сызбалар,журналдар,үлгі беттері,таратпа материалдар Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі: 1. Оқушылардың түгендеу құрал –жабдығын тексеру. 2. Сынып тазалығына көңіл аудару, тақтаны әзірлеу. 3. Оқушыларды шеңберге тұрғызу тілектер айтқызу, геометриялық денеледің пішіндер кескінделген қағазды алу арқылы топқа бөлу.
Текше және алтықырлы призма топтары болып екіге бөлеміз.
Топ басшыларын сайлау оларға топ мүшелерін бағалайтын бағалау парағын беру.
ІІ.Үйге берілген тапсырманы тексеру.
« Сиқырлы сандық » ойыны арқылыөткен тақырыптар бойынша сұрақтар қойу.
1.Сызу аспаптарын ата?
2.Сызба сызықтарының неше түрі бар?
3.Проекциялау дегеніміз не?
4.Техникалық сурет деп нені айтамыз?
5.Центрлік проекциялау дегеніміз не?
6.Жуан тұтас сызығы сызбада қайда қолданылады?
7.Масштаб деген не?
8.Геометриялық денелерді атап беріңіз?
Енді балалар біз сандықша ішіндегі сұрақтарға жауап бердік жаңа тақырып өту үшін бізге жасырын сызба сұрақтары берілген кәне жауап берейік. ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
Тетіктің бетінде орналасқан нүктенің проекциясын салу кезінде ол нүктенің қандай бетте немесе беттің қандай элементіндеорналасқандығын білу қажет.Сонан кейін оның проекция жазықтығына немесе пішінінің басқа элементіне қарағандағы геометриялық орнын анықтап аламыз.Кез келген тетікті геометриялық денелердің жиынтығы ретінде қарастыра отырып, нүктенің проекциясын табуға болады.
А нүктесі көріністе а фронталь проекциясының алдында берілетін мысалды қарастырайық.А нүктесін басқа проекцияларын табу керек.Сызба бойынша нүктенің жоғарғы параллепипедтің алдыңғы жағында тұрғандығын анықтаймыз.(126-сурет)
А нүктесінің горизонталь проекциясын салу үшін үстіңгі көріністен жақтың горизонталь проекциясын салу керек, сонан кейін а-тен нүкте орналасқан жақтың горизонталь проекциясымен қиылысқанша проекциялық байланыс сызығы жүргізіледі.Қиылысудың а нүктесі А нүктесінің горизонталь проекциясы болады.
Графикалық жұмыс
1.Нәрселердің сызбаларының екі проекциясы берілген А мен В нүктелерінің проекциялары жататын бетті белгіле. ( 127 сурет)
V.Қорытынды
Тест шешу Тест сұрақтары
А 2 пішімдегі қағаз өлшемдерін көрсет
а/297*420; ә/420*594; б/594*841
өлшемдері 297*420 мм пішімнің шартты белгісін көрсет
а/А 3; ә/А 1; б/А 2
Сызбадағы көрінетін контурларды қандай сызықпен көрсетеміз?
а/тұтас жіңішке; ә/ұзілме; б/тұтас жуан
Сызбадағы көрінбейтін сызықтарды қалай көрсетеміз?
а/жіңішке үзілмелі коснүктелі;
ә/жіңішке нүктелі үзілме;
б/үзілме
Шығару және өлшем сызықтарын қандай сызықтармен көрсетеміз?
а/жіңішке үзілмелі нүктелі;
ә/жуан тұтас;
б/жіңішке тұтас
Ось сызығын қандай сызықпен көрсетеміз?
а/жіңішке үзілмелі нүктелі;
ә/жіңішке тұтас;
б/үзілме
Пішімнің қай жерінде негізгі жазу жазылады?
а/астынғы сол жағында;
ә/үстінгі сол жағында;
б/астынғы оң жағында
Нақты масштабты көрсет
а/М1:2 ә/М1:1 б/М2:1
М2,5:1 қандай масштабты көрсетеді?
а/ үлкейту; ә/кішірейту; б/нақты
Жазықтыққа 90*жасайтын проекцияны қалай атаймыз?
а/центрлік; ә/қиғаш бұрышты; б/тік бұрышты
VI.Оқушыларды бағалау.
Топ басшылары бағалау парағы арқылы өз топ мүшерерін бағалайды VII.Үйге тапсырма беру
127- сурет аксонометриялық проекциясын А4 форматына орындап келу