kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?ол?нер б?йымдарына нобай жасау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мен Махашов Даулетбек Ширинтаевич 1969 жылы 27 ?арашада ?стаздар отбасында ?мірге келдім.Жастайымнан ?нерге ??штар бол?аным ?шін ?нер саласын та?дадым."?нерлі ?рге ж?зеді" деп хал?ымыз бекер айтпаса керек.Сурет салу ?нері адамзатты? даму тарихынан бастау алады.Ежелгі д?уірде ол тылсым сыры бар р?сімдерді? бір б?лшегі ретінде ?абылданды.?аза?стан аума?ында бірнеше д?уірді басынан ?ткізген бейнелеу ?неріні? ?ажайып туындылары са?тал?ан.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?ол?нер б?йымдарына нобай жасау»

Оңтүстік Қазақстан облысы  Шардара ауданы “ Сырдария” жалпы орта мектебі  Бейнелеу өнері пәнінің мұғалімі: Махашов Даулет Шырынтайұлы 2015-2016 оқу жылы

Оңтүстік Қазақстан облысы

Шардара ауданы

Сырдария” жалпы орта мектебі

Бейнелеу өнері пәнінің мұғалімі:

Махашов Даулет Шырынтайұлы

2015-2016 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы: Қолөнер бұйымдарына нобай жасау

Сабақтың тақырыбы:

Қолөнер бұйымдарына нобай жасау

Сабақтың өтілу моделі ІІ   Мақсаты І  Тақырыбы ІІІ   Үй тапсыр- масы VI І   Бағалау  І V   Өткенді қайталау V    Жаңа сабақ VI  Қорытын - дылау

Сабақтың өтілу моделі

ІІ

Мақсаты

І

Тақырыбы

ІІІ

Үй тапсыр-

масы

VI І

Бағалау

І V

Өткенді

қайталау

V

Жаңа

сабақ

VI

Қорытын -

дылау

І.Білімділік : жас ұрпақты қолөнер түрлерін оқып үйренуге баулу, шеберлік деңгейін арттыру, әсемдік пен сұлулықты сезініп бағалай білуге дағдыландыру.  ІІ. Дамытушылық: оқушылардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын оятып, түстерді ажыратып, оларды шебер қолдана білуді үйрету.  ІІІ. Тәрбиелік: оқушылардың ұлттық өнер туралы білімдерін жүйеге түсіріп, шығармашылық қиялын дамыту.  

І.Білімділік : жас ұрпақты қолөнер түрлерін оқып үйренуге баулу, шеберлік деңгейін арттыру, әсемдік пен сұлулықты сезініп бағалай білуге дағдыландыру.

ІІ. Дамытушылық: оқушылардың бейнелеу өнеріне деген қызығушылығын оятып, түстерді ажыратып, оларды шебер қолдана білуді үйрету.

ІІІ. Тәрбиелік: оқушылардың ұлттық өнер туралы білімдерін жүйеге түсіріп, шығармашылық қиялын дамыту.

 

Ұйымдастыру бөлімі. А) Оқушылардың құрал-жабдықтарын түгелдеп, жұмыстарын қарап тексеру. 2) Үй тапсырмасын пысықтау. А) Қайталау сұрақтары. Кескіндеме шеберлері туралы не білеміз? Ә.Қастеев, Ә.Ысмайлов, Үкі Әжиев, Г.Ысмайлова, Айша Ғалымбаева және т.б. шығармалары: “Есік көлі”, “Шежін”, “Қырманда”, “Амангелді”, “Бие сауу”, “Түрксіб”. Жаңа сабақ. “Ребус” шешу
  • Ұйымдастыру бөлімі.

А) Оқушылардың құрал-жабдықтарын түгелдеп, жұмыстарын қарап тексеру.

2) Үй тапсырмасын пысықтау.

А) Қайталау сұрақтары.

  • Кескіндеме шеберлері туралы не білеміз?
  • Ә.Қастеев, Ә.Ысмайлов, Үкі Әжиев, Г.Ысмайлова, Айша Ғалымбаева және т.б. шығармалары: “Есік көлі”, “Шежін”, “Қырманда”, “Амангелді”, “Бие сауу”, “Түрксіб”.
  • Жаңа сабақ. “Ребус” шешу
” ” ̛ Н ̛ ̛

̛

Н

̛

̛

- Қолөнер бейнелеу өнерінің түріне жата ма, жанрына жата ма? Сонымен бүгінгі бідің сабағымыздың тақырыбы “Қолөнер бұйымдарына нобай жасау” Қазақ қолөнерінде ең көп тараған түрлері – ағаш, тері, жүннен жасалған бұйымдар. Ағаштан түрлі ыдыс-аяқтар: ожау, табақ, келі-келсап, астау т.б. Оларды әшекейлеу мен безендіру қолөнер түрлерінің бірі болып табылады.

- Қолөнер бейнелеу өнерінің түріне жата ма, жанрына жата ма?

Сонымен бүгінгі бідің сабағымыздың тақырыбы “Қолөнер бұйымдарына нобай жасау”

Қазақ қолөнерінде ең көп тараған түрлері – ағаш, тері, жүннен жасалған бұйымдар. Ағаштан түрлі ыдыс-аяқтар: ожау, табақ, келі-келсап, астау т.б.

Оларды әшекейлеу мен безендіру қолөнер түрлерінің бірі болып табылады.

Теріден жасалған бұйымдарға саба, торсық, кесеқап, қайыс, ер тұрман, каптау, ат әбзелдері, қамшы ноқта, жүген, тартпа т.б. Соның біріне тоқталайық. Торсық-теріден жасалған сұйық сусындар құюға арналған, ол алып жүруге ыңғайлы ыдыс. Торсық пен ағаш табақтарға ожауға нобай жасау.

Теріден жасалған бұйымдарға саба, торсық, кесеқап, қайыс, ер тұрман, каптау, ат әбзелдері, қамшы ноқта, жүген, тартпа т.б.

Соның біріне тоқталайық. Торсық-теріден жасалған сұйық сусындар құюға арналған, ол алып жүруге ыңғайлы ыдыс. Торсық пен ағаш табақтарға ожауға нобай жасау.

1  2 3  4  5 Қ 6

1

2

3

4

5

Қ

6

1. Кескіндеме өнерінің жанры. 2. Адам келбетін бейнелеу түрі. 3. Бір нәрсенің бетіне түсірілген әртүрлі үлгідегі нақыш. 4. Алдын ала салынған нобай сурет. 5. Ұлттық ....... 6. Сурет салуға арналған аспап. 1. Бейнелеу өнерінің жанры. 2. Адамды бейнелеу. 3. Қарындашпен салу.  Бейнелеу өнерінің түрі. 4. Кеңістікте сомдалған көркем шығарма. 5. Ұлттық ....... 6. Сурет салуға арналған аспап.

1. Кескіндеме өнерінің жанры.

2. Адам келбетін бейнелеу түрі.

3. Бір нәрсенің бетіне түсірілген әртүрлі үлгідегі нақыш.

4. Алдын ала салынған нобай сурет.

5. Ұлттық .......

6. Сурет салуға арналған аспап.

1. Бейнелеу өнерінің жанры.

2. Адамды бейнелеу.

3. Қарындашпен салу.

Бейнелеу өнерінің түрі.

4. Кеңістікте сомдалған көркем шығарма.

5. Ұлттық .......

6. Сурет салуға арналған аспап.

Салу жолдарын түсіндіру. Торсық пен табақты қағаз бетіне түсіру. Өрнек элементтерін салу. 1. Қандай өрнек элементтерін білеміз? 2. Аң –құсқа арналған ою-өрнек атауларын атаймыз.

Салу жолдарын түсіндіру. Торсық пен табақты қағаз бетіне түсіру. Өрнек элементтерін салу.

1. Қандай өрнек элементтерін білеміз?

2. Аң –құсқа арналған ою-өрнек атауларын атаймыз.

1  2 3  4  5

1

2

3

4

5

Сұрақтары: 1. Жануардың аяқ мүшесі. 2. Кілем шетіне көп қолданатын геометриялық ою түрі. 3. Түйенің бір мүшесі. 4. Геометриялық ою. 5. Өсімдік әлеміне байланысты  ою-өрнек.

Сұрақтары:

1. Жануардың аяқ мүшесі.

2. Кілем шетіне көп қолданатын геометриялық ою түрі.

3. Түйенің бір мүшесі.

4. Геометриялық ою.

5. Өсімдік әлеміне байланысты

ою-өрнек.

Балалар жұмысын өрнектеп болған соң бояу түстеріне тоқталамыз. Бояу түстері арқылы кескіндеме жанрына тоқталамыз.

Балалар жұмысын өрнектеп болған соң бояу түстеріне тоқталамыз. Бояу түстері арқылы кескіндеме жанрына тоқталамыз.

Сызба пейзаж Натюрморт Портрет Тақырыптық картина

Сызба пейзаж

Натюрморт

Портрет

Тақырыптық картина

Біз бүгінгі сабақта қолөнер бұйымдары мен таныса отырып, оларды әшекейлеп безендірдік.  Осы тақырыпты аяқтап өз беттерінше еркін тақырыпта сурет салу.
  • Біз бүгінгі сабақта қолөнер бұйымдары мен таныса отырып, оларды әшекейлеп безендірдік.
  • Осы тақырыпты аяқтап өз беттерінше еркін тақырыпта сурет салу.
ҮІ. Бағалау. Сабаққа белсене араласқан оқушыларды мақтап, бағалау.  ҮІІ. Қорытынды.  Алған білімдерін еске түсіріп, пысықтау.

ҮІ. Бағалау.

Сабаққа белсене араласқан

оқушыларды мақтап,

бағалау.

ҮІІ. Қорытынды.

Алған білімдерін еске түсіріп, пысықтау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
?ол?нер б?йымдарына нобай жасау

Автор: Махашов Даулетбек Ширинтаевич

Дата: 13.02.2016

Номер свидетельства: 292900


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства