kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

«Фантазія і творчість у роботі архітекторів. Біоніка. Створення ескізу архітектурної споруди на основі природного аналога»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок з образотворчого мистецтва  у 6 класі з  використанням  комп’ютерної презентації та інтерактивних методів навчання. Висвітлює два взаємопов’язаних питання в архітектурі: будівництво споруд та художнє конструювання як особливий вид мистецтва. Учитель організовує роботу на уроці з опорою на візуальні джерела з наступним їх аналізом. Змістовний підбір великої кількості цікавого інформаційного та ілюстративного матеріалу, що висвітлює різні напрямки втілення органічної архітектури в життя спонукатиме учнів до пізнання законів природи та підведе до розуміння значущості побудови та використання  біонічних форм в архітектурі.

     Ознайомлення з основними методами роботи з дизайнерської біоніки та розгляд схем-малюнків з наступним їх аналізом, на яких відтворена поетапність роботи з побудови біонічної форми різних будівель, аналогами яких є природні зразки, допоможе навчити учнів створювати контурні замальовки на дану тематику спрощених природних форм, розвивати фантазію, уяву, творчу думку, акуратність у роботі, увагу, зорове сприйняття.

Таке навчання сприяє розвитку критичного мислення, дає змогу поєднувати різні інтерактивні технології, зокрема, стратегії  «Хвилинка оратора», «Запитання до автора», «Авторське крісло», на яких діти вчаться будувати діалог, монолог.

Матеріали уроку зорієнтовані на розвиток особистості учня в процесі навчання, формування його компетентності.

Конспект може бути використаний вчителями загальноосвітніх шкіл, керівниками гуртків у своїй роботі з дітьми на уроках та в позаурочний час

     Додаток містить учнівські роботи та комп’ютерну презентацію.

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«біоніка урок»

Відділ освіти Ніжинської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет













ТВОРЧА РОБОТА

учасника ІІ районного конкурсу «Використання інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виховному процесі» у номінації «Музичне та образотворче мистецтво, художня культура»

Полуди Валентини Василівни

вчителя образотворчого мистецтва

Великодорізької ЗОШ І-ІІ ступенів





















м. Ніжин

2012 р.

Відділ освіти Ніжинської районної державної адміністрації

Районний методичний кабінет












Конспект уроку образотворчого мистецтва,

проведеного у 6 класі Великодорізької ЗОШ І-ІІ ступенів

на тему:

« Фантазія і творчість у роботі архітекторів. Біоніка.

Створення ескізу архітектурної споруди на основі природного аналога.»











Підготувала: Полуда Валентина Василівна

вчитель образотворчого мистецтва

Великодорізької ЗОШ І-ІІ ступенів















м. Ніжин

2012 р.

Тема уроку: Фантазія і творчість у роботі архітекторів. Біоніка. Створення ескізу архітектурної споруди на основі природного аналога

Мета уроку: Розширити уявлення про дизайн, ознайомити з наукою біонікою та показати її значення в житті людей. Спонукати до пізнання законів природи, пошуку біонічних форм.

Навчити створювати контурні замальовки спрощених природних форм.

Розвивати фантазію, уяву, творчу думку, акуратність у роботі, увагу, зорове сприйняття.

Матеріали та обладнання: альбом, кольорові олівці, фломастери, гелеві ручки, лінійка, учительська презентація, словник для запису термінів з образотворчого мистецтва, наліпки.

Стратегії ЧПКМ: діаграма Вена, робота в парах, асоціативний кущ, ораторська хвилинка, запитання до автора, «Авторське крісло».



Хід уроку:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. Готовність учнів і матеріалів до уроку.

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

  1. Асоціативний кущ. Розминка

Без слів не можна вірша написати,

Без нот не можна музики заграти,

І у художника своя є мова

Це мова ліній, фарб, це гама кольорова…

У архітектора теж мова є своя (Створити асоціативний кущ до слова архітектор. Діти роблять написи слів на відривних листках, що мають клейку основу, якою ці листки прикріплюються до дошки, де зображено асоціативний кущ))

- Як ви гадаєте, кому буде присвячений сьогоднішній урок обр.мистецтва?

- Хто такі архітектори?

- Чим вони займаються?

2. Діаграма Вена. Робота в парі

- А ось дві споруди між собою сперечаються. Чим вони схожі та чим відрізняються? Допоможіть їм розвязати суперечку.

Храм Житловий будинок

3. Робота в парах. Гра «Конструктор»

- Під час бурі наші будинки зруйновано непогодою. І тепер їм потрібна допомога. А допоможуть нам рятувальники. Працюватимемо у парах:

  • 1 - ша пара допомагатиме будинкам «Новинкам»;

  • 2 - га пара – «Сучасникам»;

  • 3 - тя пара – «Мудринкам»

  • 4 – та пара – «Красунечкам» (Складання із частин.)

Доки наші рятівники допомагають спорудам, ми продовжимо свою подорож.

4. Візуальні питання:

а) Назвати види архітектури за призначенням. (Презентація. Слайди 3-6 )

б) Які елементи архітектури використовуються у спорудженні будівель? (5 .Перевірка роботи в парі. Діаграма Вена

Поглянемо, як наші учні допомогли вирішити суперечку між храмом та житловим будинком.

  • Отже, чим ці споруди відрізняються?

- Так, відмінностей багато. А чим схожі?

6. Перевірка роботи рятувальників

- Чи допомогли наші рятувальники будинкам? Давайте перевіримо.

(конструктор – багатоповерхівки, хатинки, собор, замок)

- А як ви думаєте, від чого могли зруйнуватися будівлі? (землетрус, буря, повінь)

- Що ж робити архітекторам, щоб таке лихо не повторювалось знову? (Створювати міцні зручні, красиві, теплі будівлі)

- Хто допоможе їм вирішити ці питання, будувати споруди, що відповідали б вимогам сучасності?

7. Ораторська хвилинка (Слайд 12)

За наставницю собі я взяв природу, вчительку всіх учителів. (Леонардо да Вінчі) (Прочитайте, подумайте хвилинку і висловіть свої міркування відповідно до фрази італійського художника)

Словникова робота Наставник – синонім слову учитель, той, хто передає досвід, наставляє.

- Як ви думаєте, чи може стати природа наставником архітектору?

- Що може зацікавити в природі архітектора? (форми)

Слайди 8-11)

Качан кукурудзи, тобто природний аналог, нагадує цільну монолітну форму (Слайд13). Використовуючи таку форму, архітектори створили проекти та будують у містах багатоповерхові будинки, які схожі на початки кукурудзи. «Зерна» - приміщення завдяки оригінальному розташуванню вікон мають гарний кругозір. Вони досить міцні і красиві зовні та зручні усередині.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Людей все більше цікавлять природні форми і їх гармонійність. Бо у них по-перше, завжди була проблема економії матеріалів, сили та часу у виробництві, а по- друге, завдання досягнення оптимальних зручностей та естетичної цінності речі. Саме цим критеріям відповідає жива природа. Сьогодні люди навчилися гармонію природи відтворювати в сучасних будівлях різноманітними міцними, пластичними, сучасними матеріалами. Зокрема в архітектурі - це поява споруд, в яких форми і лінії будівель, інтер′єрів запозичуються із живої природи. Такий напрямок в архітектурі отримав назву біоніка, з яким сьогодні на уроці ми ближче познайомимось.

ІV. ТЕМА І МЕТА УРОКУ

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя. Архітектори-біоніки, вивчаючи закономірності формоутворення, створюють оригінальні, економічні а головне міцні будівельні конструкції, здатні витримати натиск природних стихій. Стебла злакових рослин досить цікаві для біоніки тим, що будова соломини така, яка дозволяє їм постійно колихатися, а при великому вітрі нахилятися і знову виправлятися. Адже висота злаків у 200-300 разів більша за діаметр стебла. Таємниця збереження рослинами гнучкості та міцності знаходиться у будові стебла: меживузля порожнисті, а вузли заповнені тканинами.

 За принципом будови стебла злакових рослин та стовбура дерев побудована Останкінська телевізійна вежа.

На слайді (Слайд 16) ви бачите телевежу та фабричну трубу, які споруджені за принципом будови стебла пшениці. Її основа потовщена, верхівка гострокінцева, а по периферії вздовж стін розміщені металеві конструкції: поздовжня арматура на зразок склеренхімних тяжів рослини як у стеблі всередині. Тяжі надають конструкції міцності. При сильному вітрі вежа може розгойдуватись, як стебло пшениці до 10 м із сторони в сторону, причому зберігаючи міцність. За дослідженнями вчених вона може витримати, навіть, землетрус у 8 балів. І проіснувати ця споруда повинна не менше, ніж 300 років.

(Перед переглядом наступного (Слайду 17) учитель демонструє засушені листочки дерева і звертає увагу дітей на їх архітектоніку, нагадує призначення жилок у конструкції.) Вони мають тверду тканину й скріплюються між собою особливим чином. За принципом будови листка дерева зводяться перекриття великих за площею будівель. Це можуть бути стадіони, спортивні та виставкові зали, торгівельні комплекси, тощо. Перекриття головного залу Туринської виставки в Італії споруджено за принципом будови листка дерева. Воно має довжину 98 метрів, міцне, стійке, легке.

Молюски також стали прикладами для біоніки. Придивившись до раковини архітектори віднайшли, що її форма зручна і може використовуватись при спорудженні державних споруд. Першими, хто використав будову раковини молюсків у будівництві, були американці. Вони будували школи по спіралі. Із основної частини можна легко потрапляти у навчальні приміщення, у класи з технічними засобами навчання, у дитячий театр, у кабінети для адміністрації.

Вивчаючи ріст дерева у висоту та формування крони, архітектори розуміють, що крона дерева нагадує форму конуса – конусом вниз. Сам стовбур від кореня і до верхівки також має форму конуса, але конусом вгору. Тобто дерево має два конуси. Такий вигляд забезпечує протидію зовнішнім впливам, наприклад,

(Слайд 19) вітру і тому створює умови для кращого освітлення кожного листочка сонцем. У багатьох країнах будують будинки по аналогії з формою крони дерева.

 Біологічні споруди– надійні, економічні, здатні до самоналагодження: Зразки біонічних витворів: (Демонстрація слайдів 20-28)

Запитання до учнів:

Сформулюйте визначення, що таке біоніка? (Вчителем наголошується, що визначення поняття – це виявлення найбільш важливих, істотних прикмет предмета чи явища, що повторюються. Після самостійної роботи слідує обговорення запропонованих визначень, вибирається найбільш оптимальне.)

(Після відповіді учнів демонструється слайд

(Слайд 29) із визначенням. Учні роблять записи у словники з образотворчого мистецтва)

VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Біоніка відкриває великі можливості для архітекторів. Та чи відразу архітектори будують біонічний будинок?

Це кропіткий процес, який вимагає спостереження, художнього конструювання, точних математичних розрахунків, знання будівельних технологій та якості будівельних матеріалів від дизайнера, який працює у співавторстві з інженерами, архітекторами, технологами. При цьому уважно вивчається форма природних аналогів, їхні пропорції, розподіл мас, доцільність та раціональність зовнішньої будови, і на цій основі створюються нові предметні форми.







Створені нові форми – це синтез природних форм і вироблених прогресом науки і техніки засобів.

(Слайд 31)

  1. Робота зі схемами-малюнками

(Учням демонструються слайди 31-37, де показана робота архітектора-біоніка зі Львова ФедюкаМ.Є. над поетапністю роботи над біонічними спорудами, аналогами яких є природні зразки рослинного і тваринного світу.)

Як ви бачите за допомогою формоутворюючих ліній відбувається поступове перетворення природної форми в технічну. При цьому зберігається образ природного аналога. Формоутворюючі лінії є основою, яка організовує потрібну форму. При виконанні такої роботи основним методом є метод функціональних аналогій або зіставлення принципів і засобів формоутворення промислових виробів та живої природи. (Слайд 38) (Учні роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва)

  1. Знайомство із зразками біонічних будівель.

У нас сьогодні є можливість ознайомитись з цікавими творчими рішеннями архітекторів-біоніків світу.(слайди 40-51)

Питання до учнів:

1. Чи зустрічали ви гармонійні природні форми вивчаючи природознавство і біологію в школі? Які?

Живучи в природному середовищі люди бачать і відчувають гармонію. У красі квітки, структурі розлогого дерева, витонченості тіла медузи та інших живих формах ми можемо побачити споруди, в яких у майбутньому могли б жити.

Тому сьогодні ви (учні) творчо попрацюєте над ескізом будівлі майбутнього.

VІІ. ТВОРЧА РОБОТА УЧНІВ

(Учням пропонується самостійно вибрати будь який природний зразок і виконати ескізи кінцевих рішень біонічної споруди взявши за основу форму, рухи, будову частин організмів тварин чи рослин. Кольорову гаму передати фломастерами, олівцями, гелевими ручками. Звертається увага на необхідність врахування загального характеру природного аналога щоб не була порушена цілісність природного зразка.)

В біонічних спорудах природні кольори, які архітектори відтворюють, підкреслюють гармонічність споруд із природою. (Слайд 52, на якому дані зразки поєднання кольорів)

1. Демонстрація учнівських робіт з методичного фонду (Додаток 1.)

2. Закріплення набутих знань і вмінь

Бесіда

- На що необхідно зважати дизайнеру при створенні нової форми предмета?

- Розкажіть про метод функціональних аналогій.

- Охарактеризуйте етапи створення нових біонічних форм.

Кращі ідеї оцінюються високим балом і наліпкою «Найкращий на уроці!»,

учні які старались - наліпкою «За творчість», та діти, які намагались відтворити свої ідеї, але були не акуратні у роботі – наліпкою «За старання». (Додаток 2)

ІХ. ПІДСУМОК УРОКУ

Під час підведення підсумку застосувати стратегії «Запитання до автора», «Авторське крісло». (Учні, які справились із завданням скоріше, по одному сідають в крісло «Архітектора» і демонструють свої роботи. Інші учні класу задають питання архітектору щодо правильності втілення його біонічної ідеї.)

Додаток 1. Зразки учнівських робіт з методичного фонду.



Просмотр содержимого презентации
«біоніка»

Б і о н і к а П і д г о т у в а л а: вчитель образотворчого мистецтва Великодорізької ЗОШ І-ІІ ст. П о л у д а В. В.

Б і о н і к а

П і д г о т у в а л а:

вчитель образотворчого мистецтва Великодорізької ЗОШ І-ІІ ст.

П о л у д а В. В.

Назвіть  види архітектури  за призначенням.

Назвіть види архітектури за призначенням.

Культова

Культова

Громадська.

Громадська.

Промислова.

Промислова.

Житлова

Житлова

Які елементи архітектури використовуються у спорудженні будівель?

Які елементи архітектури використовуються у спорудженні будівель?

Вставка рисунка .  Фасад

Вставка рисунка

.

Фасад

Колони

Колони

Вставка рисунка Портал

Вставка рисунка

Портал

Арка

Арка

За наставницю собі я взяв природу,  учительку для всіх учителів.  (Леонардо да Вінчі)

За наставницю собі я взяв природу, учительку для всіх учителів. (Леонардо да Вінчі)

Будинок-кукурудза. Малайзія

Будинок-кукурудза. Малайзія

Тема уроку: Фантазія і творчість у роботі  архітекторів. Біоніка. Створення  ескізу архітектурної споруди на  основі природного аналога.   Мета уроку: Розширити уявлення про  дизайн, ознайомитись з наукою  біонікою та показати її значення  в житті людей.

Тема уроку: Фантазія і творчість у роботі архітекторів. Біоніка. Створення ескізу архітектурної споруди на основі природного аналога. Мета уроку: Розширити уявлення про дизайн, ознайомитись з наукою біонікою та показати її значення в житті людей.

Біоніка має на меті створення будинків та споруд, які були б міцними, економічними та органічно вписувалися у навколишнє середовище

Біоніка має на меті створення будинків та споруд, які були б міцними, економічними та органічно вписувалися у навколишнє середовище

Останкінська телевежа. Москва

Останкінська телевежа. Москва

Перекриття головного залу Туринської виставки 98 метрів. Італія

Перекриття головного залу Туринської виставки 98 метрів. Італія

Будинок-мушля  Наутілус. Мехіко

Будинок-мушля Наутілус. Мехіко

Будинки - дерева

Будинки - дерева

Храм лотоса. Індія

Храм лотоса. Індія

Музей української писанки

Музей української писанки

Будинок – равлик. Софія

Будинок – равлик. Софія

“ Блимаюче око”

Блимаюче око”

Проект «Эдем» - ботанічний сад у графстві Корнуолл. Великобританія

Проект «Эдем» - ботанічний сад у графстві Корнуолл. Великобританія

Галерея – сад. Нідерланди

Галерея – сад. Нідерланди

Будинок - бутон

Будинок - бутон

Біосфера, музей води у Монреалі. Північна Америка

Біосфера, музей води у Монреалі. Північна Америка

Національний театр. Пекін

Національний театр. Пекін

Біоніка  - сучасний напрямок у архітектурі та дизайні, в якому форми і лінії будівель, інтер′єрів запозичуються із живої природи.

Біоніка

- сучасний напрямок у архітектурі та дизайні, в якому форми і лінії будівель, інтер′єрів запозичуються із живої природи.

Процес створення біонічної споруди

Процес створення біонічної споруди

Дослідження живих організмів Відбір необхідних і корисних функцій Створення ескізу Розробка технічного зразка Моделювання  нових об’єктів

Дослідження живих організмів

Відбір необхідних і корисних функцій

Створення ескізу

Розробка технічного зразка

Моделювання

нових

об’єктів

Макети  біонічної архітектури.   Архітектор Федюк М.Є.

Макети біонічної архітектури. Архітектор Федюк М.Є.

Від ескізу  до макета

Від ескізу до макета

Будинок “Птах над озером”

Будинок “Птах над озером”

“ Будинок-сад”

Будинок-сад”

Автобусна зупинка з кіоском “Птах”

Автобусна зупинка з кіоском “Птах”

Що базується на  м е т о д і  ф у н к ц і о н а л ь н и х  а н а л о г і й.  Це   зіставлення принципів і засобів формоутворення промислових виробів та живої природи.  БІОНІКА – АКТУАЛЬНИЙ СТИЛЬ У  МІСТОБУДІВНИЦТВІ

Що базується на

м е т о д і

ф у н к ц і о н а л ь н и х

а н а л о г і й.

Це зіставлення принципів і засобів формоутворення промислових виробів та живої природи.

БІОНІКА – АКТУАЛЬНИЙ СТИЛЬ У МІСТОБУДІВНИЦТВІ

Цікаві рішення архітекторів

Цікаві рішення архітекторів

Офіс фірми Longaberger basket company (

Офіс фірми Longaberger basket company ("Кошики Лонгабергера") у місті Ньюарк, штат Огайо.

Dynamic Tower в Дубаї. Хмарочос, у якого кожен поверх рухається по своїй осі, незалежно від інших. Перша будівля, що здатна змінювати свою форму, ще будується.

Dynamic Tower в Дубаї. Хмарочос, у якого кожен поверх рухається по своїй осі, незалежно від інших. Перша будівля, що здатна змінювати свою форму, ще будується.

Вигнутий будинок у польському місті Сопоті.

Вигнутий будинок у польському місті Сопоті.

Кам′яний будинок в Гімараєш, Португалія.

Кам′яний будинок в Гімараєш, Португалія.

Лютеранська церква у Рейк′явіку, Ісландія

Лютеранська церква у Рейк′явіку, Ісландія

Calakmul building - будівля у вигляді гігантської пральної машини у Мехіко

Calakmul building - будівля у вигляді гігантської пральної машини у Мехіко

Сантьяго Калатрава – «Місто мистецтв і наук» Оперний театр і сцена для інших театральних постановок Кінотеатр Imax, планетарій, театр лазерних постановок  31

Сантьяго Калатрава – «Місто мистецтв і наук»

Оперний театр і сцена для інших театральних постановок

Кінотеатр Imax, планетарій, театр лазерних постановок

31

Музей мистецтв в Граці, Австрія

Музей мистецтв в Граці, Австрія

Музей Ripley's Believe It or Not! в районі Ніагарського водоспаду в Канаді.

Музей Ripley's Believe It or Not! в районі Ніагарського водоспаду в Канаді.

А.Гауді “Дім кісток” (Іспанія)

А.Гауді “Дім кісток” (Іспанія)

А.Гауді “Ла Педра”  (будинок-скеля)

А.Гауді “Ла Педра” (будинок-скеля)

Кафедральний собор Бразилії

Кафедральний собор Бразилії

Атоміум у Брюсселі, Бельгія. Було спроектовано до відкриття всесвітньої виставки 1958 архітектором Андре Ватеркейном як символ атомного століття і мирного використання атомної енергії та побудований під керівництвом архітекторів Андре й Мішеля Полаков.

Атоміум у Брюсселі, Бельгія. Було спроектовано до відкриття всесвітньої виставки 1958 архітектором Андре Ватеркейном як символ атомного століття і мирного використання атомної енергії та побудований під керівництвом архітекторів Андре й Мішеля Полаков.

Музей мистецтв Мілуокі, США.

Музей мистецтв Мілуокі, США.

Концертна Зала Тенерифе. Санта-Крус-де-Тенерифе, Канарскі острови, Іспанія

Концертна Зала Тенерифе. Санта-Крус-де-Тенерифе, Канарскі острови, Іспанія

Вилла Пьера Кардена (Palais Bulles) у Канах.

Вилла Пьера Кардена (Palais Bulles) у Канах.

Хмарочос Огірок у Лондоні

Хмарочос Огірок у Лондоні

Міст Banpo в Сеулі, Південна Корея.

Міст Banpo в Сеулі, Південна Корея.

Ідеальний палац у Отрів, Франція. Побудований звичайним французьким листоношею-ентузіастом Фердинандом Шевальє за 33 роки (1879-1912).

Ідеальний палац у Отрів, Франція. Побудований звичайним французьким листоношею-ентузіастом Фердинандом Шевальє за 33 роки (1879-1912).

Список літератури та посилання на сайти:   Elle Décor-інтер′єрний журнал http://ru.wikipedia.org http://www.alphadesign.cc/ http :// futurin . ru / http :// urbanismo . ru / http :// www . magazindomov . ru / http://tormashki.net  /tormashkin-kreativ/507267-arxitekturnoe.html

Список літератури

та посилання на сайти:

Elle Décor-інтер′єрний журнал

http://ru.wikipedia.org

http://www.alphadesign.cc/

http :// futurin . ru /

http :// urbanismo . ru /

http :// www . magazindomov . ru /

http://tormashki.net /tormashkin-kreativ/507267-arxitekturnoe.html


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ИЗО

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 6 класс

Автор: Полуда Валентина Василівна

Дата: 03.01.2015

Номер свидетельства: 149810


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства