Просмотр содержимого документа
«Пейзаж-таби?атты бейнелеу»
Пейзаж-табиғатты бейнелеу.
Бейбітов Серік Қалтайұлы Алматы облысы Панфилов ауданы Қоңырөлең ауылы Қожбанбет би атындағы орта мектептің сызу және бейнелеу өнері пәнінің мұғалімі.
Сабақтың тақырыбы: Пейзаж-табиғатты бейнелеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік.Оқушыларды табиғат бояуларымен таныстыру, табиғат көрінісін бейнелеудің үлгілерімен үйрету.Табиғат көрінісін бақылап этюд жазуға бейімдеу.
Дамытушылық. Қоршаған ортадағы табиғатты сезіммен қабылдауға оқушының дағдысын қалыптастыру, шығармашылық қабілетін дамыту.
Тәрбиелік. Отанын, туған жерін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Түрлі-түсті бояулар. Акварель, гуашь,қаламдар. Сурет альбомы, қылқалам, өшіргіш, су құятын ыдыс. Слайд, диафильм, альбомдар.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу, танысу, түгендеу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Дәптерлеріне бүгінгі күнді және бүгінгі өтетін тақырыбымызды жазу. Жаңа тақырыбымыздың алдында өткен сабақтар бойынша алған білімімізді тексерейік
Өткен сабақ материалдары бойынша білімдерін тексеру.(Слайд пайдалану).
Бейнелеу өнерінің түрлері. Оқушылар атап өздері ғажайып тақтаға жазады. Тақтада бейнелеу өнерінің қандай жанры? (натюрморт, портрет, геометриялық денелерден құралған натюрморт, анималистік жанр, тақырыптық картина, пейзаж). /Атап жазу/
Жаңа тақырыпты жариялау.
Балалар жаңа айтып кеттім,бүгінгі өтетін жаңа тақырыбымыз «Пейзаж-табиғатты бейнелеу.»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды табиғат бояуларымен таныстыру, табиғат көрінісін бейнелеудің үлгілерімен үйрету. Табиғат көрінісін бақылап этюд жазуға бейімдеу.
Жаңа сабақ.
Балалар, осы біз жарық және әртүрлі түстер болмаса қоршаған ортамызды көре аламыз ба? Жоқ, әрине. Ал осы табиғаттағы түстердің бояуларын біз бояу түрлері арқылы қағаз бетіне түсіре аламыз. Ендеше осы сурет өнерінде танымал суретшілердің жұмыстары жайлы диафильм көрейік. / Диафильм көрсету, баяндау/
Мына суретте жылдың қай мезгілі бейнеленген?
Қандай бояулар басым, неліктен?
Осы күз мезгілі жайлы қандай өлең шумақтарын білесіңдер?
Абайдың «Күз» өлеңін оқу.
Суреттеу.
Жаңа тез салынған суретті этюд дейміз деп айттық.Этюд орындауды үш кезеңге бөліп қарастыруға болады: 1. Композиция, яғни табиғат көрінісін қағаз бетіне дұрыс орналастыру.
2. Суретті құру.
3. Түстік бояу шешімін табу.
Дәптерлеріне жаздыру.
Енді осы «Күз» мезгіліне байланысты этюдты ғажайып тақтамен салып үйренейік. Жұмысты жалпыдан жалқыға жүргізуіміз керек.
Практикалық жұмыс.
Интерактивті тақтамен жұмыс. Оқушыларды аралап, салған суреттерін мақтап, мадақтау.
Қорытындылау.
Этюд дегеніміз не? Ол қанша кезеңмен салынады? /Сөзжұмбақ/